Flappening Nedir? ( LTC - BCH)

Başlangıç Seviyesi

Flappening; 2018'in başlarında Charlie Lee tarafından türetilen, Litecoin'in (LTC) piyasa değeri açısından Bitcoin Cash'i (BCH) geçtiği anı tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Ethereum'un (ETH) potansiyel olarak piyasa değeri açısından Bitcoin'i (BTC) geçeceği an olarak tanımlanan “Flippening” (Ethereum’un piyasa değerinin Bitcoin’in piyasa değerini geçmesi) terimi ile yapılan komik bir kelime oyundur. Genel olarak iki rakip kripto para biriminden birinin diğerini piyasa değeri açısından geride bırakması anlamında kullanılmaktadır. 


Nisan 2019 itibariyle gerçekleşmeyen Flippening'in aksine, Flappening aslında Litecoin'in piyasa değeri 14 Aralık 2018'de Bitcoin Cash'inkini aştığı zaman gerçekleşmiştir. Bu tarihten bu yana, terimin kullanımı diğer önemli altcoinlerin geçilmesini de içerecek şekilde genişletilmiştir. Flappening süreci, Flappening Watch üzerinden takip edilebilir.

Kripto Para Birimlerinin Değeri Nasıl Hesaplanır?

Bir kripto para biriminin piyasa değeri, dolaşımdaki arzının mevcut piyasa fiyatı ile çarpılmasıyla ortalama olarak hesaplanır. Bazı hesaplamalarda kaybedilen coin ve tokenlar hesaba katılmadan piyasada var olan toplam değer değil, olması gereken toplam değer hesaplanır.