Yetkilendirilmiş Hisse İspatı - DPoS

Orta Seviye

Yetkilendirilmiş Hisse İspatı (DPoS), blok zincirinde bir doğrulama ve fikir birliği mekanizmasıdır. İşlemleri doğrulamanın ve blockchain organizasyonunu teşvik etmenin bir yolu olarak diğer Proof of Work (Çalışma Kanıtı) ve Proof of Stake (Hisse Kanıtı) modelleri ile rekabet eder. 

Kullancıların madeni paraları çeşitli delegelere oy vermek için kullanmasına izin veren bir tür blok zincir konsensüs protokolüdür. Bu delegeler seçildikten sonra tüm ağ için geçerli olan kritik kararlar alabilirler. Örneğin seçilen delegeler protokol kurallarını belirleyebilir veya işlemleri doğrulayabilir. 

Genel olarak, devredilen hisse kanıtının, blok zincir protokolünün sürdürülebilir ve ölçeklenebilir kalmasını saplamaya yardımcı olan mevcut en etkili fikir birliği mekanizmasıdı. 

Konsensüs Algoritması Nedir?

Blok zincir ağlarının en büyük özelliği merkezi olmamalarıdır. Bu ağdaki her düğümün işlemi doğrulaması gerektiği anlamına gelir. Her blok zincir düğümü ayrı işlem doğrulaması gerektirdiğinden, her bir düğümün geçerli olan ve olamayan işlemler üzerinde hemfikir olduğundan emin olmak için ağın kendisinin bir tür yöntem kullanması gerekir. Ağın, her düğümün denetlendiğinden emin olmak için kullandığı yöntem, blok zinciri konsensüs algoritması olarak adlandırılır. Her blok zincir türü farklı bir algoritma kullanır.

Yetkilendirilmiş Hisse İspatı Nedir?

Yetkilendiriliş Hisse İspatı, kullancıları paylı teminatlarıyla ağı güvence altına almaya teşvik etmek için bir oylama ve yetkilendirme mekanizması içermesi dışında, Hisse İspatı (Pos)’a benzer şekilde çalışır.


Kullanıcılar hem PoS hem de DPoS konsensüs mekanizmasına katılmak için coinlerini stake etmelidir. Ancak başarılı bir blok üretimi, ağ kullanıcılarına tanık veya delege seçme hakkı tanır ve yalnızca seçilmiş delegeler ve seçmenler işlemleri doğrulayabilir.


Seçilen delegelere, blok yapıcılar veya tanıklar denir. Delege edilmiş hisse ispatı kullanıldığında, coinleri merkezi bir stake havuzunda birleştirerek delegelere oy verme hakkı kazanılır ardından kripto varlıklarını bu delegeye bağlanabilir. Delegeler seçildiğinde, hangi işlemlerin reddedileceği ve hangilerinin onaylanacağı konusunda anlaşabilmeleri önemlidir.

DPoS Nasıl Çalışır?

Teknolojinin işlemleri doğrulamada etkili ve verimli olmasını sağlayan, yetkilendirilmiş hisse kanıtının birçok farklı bileşeni vardır. Hisse ispatı ve iş ispatı şu anda daha çok blok zincir tarafından kullanılıyor olsa da, PoS ve PoW algoritmalarının sorunlarını çözmek için tasarlanmıştır. 


Bu özel konsensüs algoritması, blokları doğrulayabilen düğümleri seçen benzersiz bir seçim sistemi ile korunur. Çoğu durumdaki delegeler itibara göre oylanır. DPoS blok zincirine sahip en az bir tokene sahip kullanıcı, işlemleri doğrulamak istedikleri düğümlere oy verebilir. Bir DPoS blok zincirini kullanmadan önce, bu sistemin her yönünü ve fikir birliğine varmak için nasıl çalıştığını incelemeniz tavsiye edilir.

PoS ve DPoS Arasındaki Farklar

PoS ve DPoS arasında bazı açık farklar vardır. Genel olarak, pay devredilen kanıt, PoS’in daha verimli ve demokratik bir versiyonu olarak görülür.


Bir PoS kullanıcısı, para biriminde sahip oldukları kesin paya ve blok zinciri ağındaki zamanlarına dayalı olarak bloklar oluşturur. DPoS, delegelerin ve tanıkların oylanmasında ve tanıkların blok oluşturabilmesinde farklılık gösterir.