Faucet (Kripto Para Musluğu)

Orta Seviye

Kripto para kazanmanın satın almak, değiş tokuş yapmak ve stake etmek gibi birkaç farklı yolu vardır. Bununla birlikte, sermayenizin olmadığı durumda ise güvenli ve tamamen yasal yollarla az da olsa kripto para elde etmek mümkün. 

Sermayesiz kripto para elde etmenin en bilinen yöntemlerinden biri Faucet (kripto musluğu). Ancak bu yöntemi kullanırken oldukça dikkatli olmakta fayda var. Çünkü bazı web siteleri cihazlarınıza kötü amaçlı kimlik avı ve casus yazılım bulaştırabilir.

Kripto Para Musluğu (Faucet) Nedir?

Kripto para musluğu, birkaç kolay görevin tamamlanması karşılığında az miktarda kripto para dağıtan uygulama veya web sitesine denir. Faucet (musluk) ismini musluktan sızdıran damla benzetmesinden alır. Çünkü ödüller tıpkı musluktan damlayan su damlaları gibi çok küçük ölçekte olur. Kripto musluklar, kullanıcının cüzdanına az miktarda ücretsiz veya hak edilmiş kripto para gönderir. Ücretsiz kripto para alabilmek için reklam görüntülemek, ürün videoları izlemek, bağlantılara tıklamak, birkaç soru yanıtlamak veya Captcha tamamlamak gibi basit görevleri yerine getirmek yeterlidir. Görev ne kadar basit olursa ödül de o kadar az olur. Çoğu web sitesi minimum ödeme eşiği içerdiği için, görevleri tamamlayarak kazanılan ödüller ilk etapta sitenin kendi çevrimiçi cüzdanına yatırılır. Kullanıcı ödülünü, ancak minimum eşiği aştıktan sonra kendi cüzdanına çekebilir. En iyi Faucet’ler ile para kazanmak bir gün sürerken, çoğu zaman bir haftadan daha uzun sürer. 

Peki, Faucet’in amacı ne? 

Kripto para birimleri son zamanlarda oldukça popülerleşmesine rağmen, henüz tamamen ana akım tarafından kabul görmüş değil ve dünya çapında birçok insan için hala çok yeni bir ekosistem. Faucet’ler, insanlara ücretsiz kripto para vererek dijital varlıklar hakkında bilgi sahibi olmaya vakit ayırmalarını ve bir ihtimal yatırım yapmalarını sağlamayı amaçlar.

Kripto Para Musluğu Nasıl Çalışıyor? 

Kripto musluklarının çalışması, basit görevleri tamamlamanın yanı sıra halihazırdaki etkinliklere katılma esasına dayanır. Faucet web sitesi, sunduğu ödülleri değiştirebilir ve kullanıcıların ödülleri alma sürelerini ayarlamak üzere zaman kilidi koyabilir. Genellikle kullanıcılar, kişisel cüzdan adresine ait ayrıntıları sisteme girerek kripto musluğuna kaydolurlar. Web sitesinde belirlenen görevleri yerine getirdikten sonra kazanılan ödül bir mikro cüzdana gider. Bu, geleneksel cüzdanlara benzer, ancak az miktarda kripto varlığı içinde barındırabilir. Mikro cüzdanlar, çoğu kripto musluk sisteminde kayıt esnasında otomatik biçimde oluşturuluyor. Bu mikro cüzdanlar dolar dolmaz, içindeki ödüller otomatik olarak kullanıcının kişisel cüzdanına gönderilir.

Bitcoin Musluğu 

2010 yılında Gavin Andresen isimli geliştirici tarafından tanıtılan Bitcoin muslukları, basit görevleri tamamlamak karşılığında 5 Bitcoin ödülü vermek üzere hayata geçirildi. Amaç, kripto para birimi kavramı çok yeni olduğu için Bitcoin hakkında farkındalık oluşturmaktı. Bitcoin musluğu başlatmanın bir başka nedeni de, kripto para ekosisteminin erken dönemlerinde borsalarda bile sınırlı sayıda kripto para olmasıydı. Çok az borsa vardı ve Bitcoin satın almak zordu. Ücretsiz Bitcoin vermek, bu alanla ilgilenen insanları ekosisteme dahil etmek ve sermaye riski olmadan yaygınlığı artırmak için önemli bir hamleydi. İlk olarak Bitcoin kripto para musluğu ortaya çıktı. Ardından sistemin popülerliği ile diğer dijital varlıklar da Faucet yöntemini benimsedi. 

Ethereum Musluğu 

Ethereum musluğu da tıpkı Bitcoin musluğu gibi çalışıyor. Görevleri tamamlayan kullanıcılar, Bitcoin ağında Satoshi kazanırken, Ethereum ağında Ether ile ödüllendiriliyor. Ether kazanmanın bilinen en kolay iki yolu, reklam ve veri madenciliğine katkıda bulunmaktır. 


Ethereum musluk seçenekleri arasında şunlar var: 

Ethereum-faucet.org: Captcha çözme karşılığında Ether sunuyor. Ayrıca, web sitesi üzerinden piyangoya da katılmak mümkün. 

Fire Faucet: Tarayıcı üzerinden madencilik ve Captcha tamamlama ile Ether kazanma gibi birden fazla seçenek içerir. 

Allcoins.pw: Birkaç oyunun yanı sıra madencilik seçenekleri ve otomatik hediye özellikleri barındıran bir Kripto Faucet. Platform ücretsiz Ether kazandırıyor, ancak oyunları oynamak için ödeme yapmak gerekir. 

Dutchy CORP: Captcha çözerek ve oyun oynayarak ödül kazanmaya olanak sağlayan bir başka ücretsiz Ethereum musluk web sitesi.