Blok Ödülü-Block Reward

Başlangıç Seviyesi

Blok ödülü (block reward), yeni bir bloğu başarılı bir şekilde doğrulayan bir madenciye ödül olarak verilen kripto para birimini ifade etmektedir. 

Blok ödülü iki bileşenden oluşur: Blok sübvansiyonu ve işlem ücretleridir. Blok sübvansiyonu, yeni oluşturulan coinlerden oluşur ve bir blok ödülünün en büyük kısmını ifade eder. Bloğun işlem ücretleri kısmı ise bloğa dahil olan işlemlerde ödenen tüm ücretlerden oluşmaktadır. Blok ödülü neredeyse tamamen blok sübvansiyonundan oluştuğundan, blok ödülü terimi yerine blok sübvansiyonu teriminin kullanılması daha uygun görülmektedir. Dolayısıyla popüler terminolojide "blok ödülü" terimi işlem ücretleri kısmını hesaba katmamaktadır.

Bitcoin’de blok sübvansiyonu 50 BTC'de başlamıştır ve her 210.000 blokta bir bu miktar yarılanmaktadır. Bitcoin halving olarak da bilinen bu süreç yaklaşık her dört yılda bire denk gelmektedir. Bitcoin'in blok sübvansiyonu 2012'de 25 BTC'ye ve 2016'da 12,5 BTC'ye düşürülmüştür. Son yarılanma Mayıs 2020'de gerçekleşmiştir. Bitcoin blok ödülü, başarılı bir şekilde mine edilen her bir blok için uygun kripto para madencilerine blok zinciri ağı tarafından verilen yeni Bitcoin’leri ifade etmektedir.

Yeni oluşturulan coinler, coinbase işlemi adı verilen özel bir işlem türü tarafından oluşturulmaktadır. Coinbase işlemi genel olarak bir bloktaki ilk işlemdir ve içi boş bir girdiye sahip olmasından dolayı bu işlem sonucunda coinler neredeyse hiçten var edilmektedir.

Blok Ödülünü Anlamak


Her bir Bitcoin bloğu yaklaşık 1 MB boyutundadır ve Bitcoin işlem bilgilerini depolamak için kullanılmaktadır. Örnek olarak A, B'ye para gönderdiğinde bu işlem bilgisi bir blokta saklanmaktadır. Yeni bloklar bulmak için madencilik cihazlarını kullanan madenciler, harcadıkları çabaya karşılık blok ödülleri ile ödüllendirilmektedirler. Diğer kripto para birimleri de, madencileri ilgili blok zincirinin bloklarıyla ödüllendirmek için benzer bir mekanizmaya sahiptir. Kazanan madenci, blokta ilk işlem şeklinde ekleme yaparak bir blok ödülü talep etmektedir.

Başlangıçta, her bir Bitcoin blok ödülü 50 Bitcoin (BTC) değerindeyken, tamamlanması yaklaşık 4 yıl süren 210.000 bloğun keşfinden sonra blok ödülü yarıya düşürülmüştür. Blok ödülü  olarak verilen ve zamanla azalan Bitcoinler ile standart bir kripto para ekonomisi ilkesi üzerinde çalışarak, zamanla yeni Bitcoinler daha az mevcut olacak ve bu durum Bitcoin fiyatlarını yüksek tutacaktır. Bu nedenle blok ödülü yarıya indirildikten sonra en sonunda sıfırlanacaktır.