RSI İndikatörü (Göreceli Güç Endeksi)

Orta Seviye
RSI İndikatörü (Göreceli Güç Endeksi)

Kripto para teknik analizinde kullanılan RSI Indikatörü, aşırı alım ve satım sinyalleri üreten momentum tabanlı öncü bir göstergedir. Öncü gösterge olması indikatördeki hareketin fiyatlardaki hareketten önce olacağını varsayar. RSI formülü gereği 0-100 arasında bir değer almaktadır. RSI İndikatöründe değer 30'un altına düştüğünde aşırı satım bölgesi, değer 70'in üzerine çıktığında ise aşırı alım bölgesi olarak değerlendirilmektedir. 

RSI'da Uyuşmazlıklar

RSI İndikatörü (Göreceli Güç Endeksi)

Kripto para teknik analizi yaparken yatırımcıların RSI İndikatöründe en çok dikkat ettiği konulardan birisi uyuşmazlıklardır. RSI'da uyuşmazlıklar grafikle RSI göstergesinin ters hareket etmesi sonucunda oluşmaktadır. RSI yukarı yönlü yükselen dipler yaparken, fiyatların aşağı yönlü dipler gerçekleştirmesi boğa uyuşmazlığı (pozitif uyumsuzluk) olarak adlandırılır ve genel olarak RSI takip edileceği için yükseliş yönlü sinyal verebilmektedir.

RSI İndikatöründe aşağı yönlü olarak alçalan tepeler yaparken, Grafikte tepelerin yukarı yönlü olması ayı uyuşmazlığıdır (negatif uyumsuzluk) ve genel olarak RSI takip edileceği için düşüş yönlü sinyal vermektedir.

Uyuşmazlıklar 70 değeri üzerinde ve 30 değeri altında oluşursa daha anlamlı olabilirler. Kısaca uyuşmazlıklarda indikatör fiyatı onaylamamaktadır.

RSI İndikatörü Nasıl Hesaplanır

RSI indikatörünün hesaplaması yapılırken iki formülden yararlanılır. RSI İndikatörü hesaplanırken kullanılan formüller şunlardır:

  • RSI= 100 - 100 / 1+ RS (İlk 14 periyotta)
  • RS=Pozitif kapanışların ortalaması / Negatif kapanışların ortalaması