Bitcoin - Dolar Endeksi (DXY) İlişkisi: DXY, BTC Fiyatını Etkiler Mi?

Başlangıç Seviyesi
Bitcoin - Dolar Endeksi (DXY) İlişkisi: DXY, BTC Fiyatını Etkiler Mi?

Bitcoin fiyatı konuşulurken çeşitli ekonomik ve finansal göstergeler faydalı fikirler verir. Bu göstergelerden biri de ABD doları endeksi ya da kısaca DXY’ydir. DXY, analistlerin BTC yorumlarına yön veren göstergelerden biridir ve BTC fiyatının geleceğine dair değerli içgörüler sağlar.

Bitcoin ile dolar endeksi (DXY) arasındaki ilişkiyi başlangıç seviyesinde ele alacağımız bu yazımızda aşağıdaki sorulara cevap vereceğiz:

  • DXY nedir?
  • Dolar endeksi ve Bitcoin arasındaki ilişki nedir?
  • ABD doları ile BTC nasıl alınır?

DXY Nedir?

ABD doları endeksi (DXY), ABD dolarının (USD) altı yabancı para biriminden oluşan bir sepete karşı değerini ölçen bir göstergedir. DXY’nin dolar ile ilişkisini ölçtüğü para birimleri sepeti euro, Japon yeni, İngiliz sterlini, Kanada doları, İsveç kronu ve İsviçre frangından oluşur.

DXY, Bretton Woods Anlaşması'nın feshedilmesinin ardından 1973 yılında ABD Merkez Bankası tarafından oluşturulmuştur. Şu anda Intercontinental Exchange'in (ICE) yan kuruluşu olan ICE Data Indices tarafından sürdürülmektedir.

DXY, ABD dolarının değerini anlamak adına kullanılır ve birçok finansal piyasa üzerinde oldukça etkilidir.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin (BTC), ilk merkeziyetsiz blockchain ağı ve ilk kripto para birimidir. 2008 yılında Satoshi Nakamoto imzasıyla yayımlanan bir makaleyle ortaya çıkmış ve Küresel Finans Krizi’nin sarstığı geleneksel bankacılık sistemine önemli bir alternatif olmuştur.

İlginizi çekebilir: 2008 Finansal Krizi ve Bitcoin (BTC)

Bitcoin blockchağın ağı temelde dağıtık, merkeziyetsiz ve şeffaf bir dijital kayıt defteridir. Bu ağda çalışan kripto para birimi bitcoin (BTC), banka gibi aracılar olmadan eşler arası transfer edilebilir. BTC'nin arzı ise 21 milyon ile sınırlandırılmıştır. Bu da onu arz kıtlığına sahip, nadir bir finansal varlık yapar.

Bitcoin’in nasıl çalıştığıyla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Dolar Endeksi ve Bitcoin İlişkisi: DXY, BTC Fiyatı İçin Ne Söyler?

Dolar endeksi, Bitcoin analizi yapılırken de sıklıkla yararlanılan göstergelerden biridir. Peki dolar endeksi ile Bitcoin arasında nasıl bir ilişki var? 

ABD dolar endeksi ve Bitcoin arasında ters bir ilişki vardır. Yani dolar endeksi yükseldiği zaman, BTC ve genel olarak kripto para piyasası düşüş eğilimine girer. Bunun nedeni, BTC’nin genelde ABD dolarına alternatif bir para birimi olarak görülmesidir. Doğal olarak, ABD doları güçlendiğinde yatırımcılar bu varlığa kayarken ABD doları güç kaybettiğinde varlıklarının değerini korumak için BTC’ye yönelirler. 

Bunun yanı sıra, DXY, daha geniş finansal piyasalar üzerindeki etkisiyle de BTC fiyatında değişimlerin kapısı açabilir. Örneğin, DXY’nin yükselmesi küresel finans piyasalarının türbülansa girmesine neden olabilir ve bu da yatırımcıların kripto paralar gibi riskli varlıklardan çıkarak daha güvenli varlıklara yönelmesine neden olabilir.

Ancak dolar endeksi ile Bitcoin arasındaki bu ilişkinin kesinlik içermediğini belirtmekte de fayda var. DXY gibi finansal göstergeler, tek başlarına her zaman bir anlam ifade etmez ve diğer göstergelerin yanı sıra jeopolitik olgularla birlikte değerlendirilmelidir. 

ABD doları ile Bitcoin nasıl alınır?

Bitcoin (BTC), ilk kripto para birimi olmasının yanı sıra bugün piyasa değeri en büyük kripto para birimidir ve en güvenilir kripto paralar arasında başı çekmektedir. Türkiye’nin en güvenilir kripto para borsaları arasında yer alan Bitlo’da kolayca ve güvenle, Türk lirası ve ABD doları ile Bitcoin satın alabilirsiniz. 

2018'den beri yerli yatırımcılara güvenli şekilde kripto para alım satım olanağı veren Bitlo, Şikayetvar A.C.E. Ödülleri'nde üç kez üst üste Kusursuz Müşteri Deneyimi Ödülü kazanmıştır.