Şifreleme

Orta Seviye

Encryption yani şifreleme, yetkisiz tarafların erişmesini önlemek için açık bilgileri koda dönüştürme işlemidir. Hükümetler, işletmeler ve bireyler, kişisel verilerini korumak ve sahtekarlığı önlemek için şifreleme tekniklerini kullanır. Son araştırmalar, internet verilerinin ve iletişimin kabaca %50'sinin HTTPS protokolü aracılığıyla zaten şifrelenmiş olduğunu göstermektedir.

Şifreleme Nasıl Çalışır?

Şifreleme, düz verilerin okunamaz verilere dönüştürülmesini sağlamaktadır. Temel bir metin şifreleme sürecinde, bir düz metinde yer alan açıkça anlaşılabilen veriler, onu okunamayan şifreli metne dönüştüren bir şifreleme sürecinden geçer. Bu şekilde, gönderilen bilgilerin yalnızca belirli bir şifre çözme anahtarına sahip bir kişi tarafından okunabilmesi sağlanır. Bu anahtar verilerin şifresini çözmek için kullanıldığında bilgi, anlaşılabilir orijinal durumuna geri dönüştürülmüş olur.

Çoğu kişinin inandığının aksine, çoğu kripto para birimi ve blok zinciri ağları, şifreleme tekniklerine dayanmaz. Bunun yerine blok zinciri ağları, hash işlevleri ve dijital imzalar kullanır. Örneğin Bitcoin Protokolü, ağı güvence altına almak ve her işlemin geçerliliğini sağlamak için kriptografik kanıtlardan yararlanır. Dijital imzalar, her kullanıcının yalnızca kendi cüzdanındaki parayı harcayabileceğini ve bu fonların birden fazla olacak şekilde harcanamayacağını garanti eder. Bununla birlikte, kripto para web siteleri, müşterilerinin bilgilerini güvende tutmak için şifreleme kullanabilir. Kripto para birimi cüzdanları da, cüzdan dosyalarını ve parolaları korumak için şifreleme teknikleri kullanır.

Şifreleme Türleri

Şifreleme anahtarı, verileri şifrelemek ve şifresini çözmek için kullanılan bir dizi sayıdan oluşur. Algoritmalarla oluşturulan şifreleme anahtarları, rastgele ve benzersizdir.

İki tür şifreleme sistemi vardır: Simetrik şifreleme ve asimetrik şifreleme. Simetrik şifrelemede, verileri şifrelemek ve şifresini çözmek için tek bir şifre kullanır. Örneğin alfabedeki her bir harf için bir sayı atayarak mesajınızı bu sayılarla yazarsanız simetrik şifreleme yapmış olursunuz. Asimetrik şifrelemede ise şifreleme ve şifre çözme için iki ayrı anahtar kullanılmaktadır. Kullanıcılar arasında paylaşılan bir ortak anahtar verileri şifreler. Paylaşılmayan bir özel anahtar ise  verilerin şifresini çözer.

Şifrelemenin Avantajları Nelerdir ?

Şifreleme; adlar, adresler, telefon numaraları, özel mesajlar ve sosyal güvenlik numaraları gibi hassas bilgileri korumak için oldukça kullanışlıdır. Bilgisayar korsanları bir bilgisayar ağına sızarak bir sisteme erişseler bile şifre çözme anahtarı olmadan bu verileri deşifre edemezler.

Şifreleme işletmelere ve bireylere gizlilik sağlar. Gizlilik isteyen bireyler ve şirketler, internet üzerinden şifreli bilgi alışverişinde bulunarak devlet kurumlarının gözetlemesini önleyebilirler. Dünyanın en büyük şirketlerinin çoğu, müşteri bilgilerini güvende tutmak için şifreleme teknolojilerini aktif bir şekilde kullanmaktadır. Böylece bilgisayar korsanları, herhangi bir veri ihlali durumunda müşterilerin kredi kartı numarası veya adres gibi hassas verilerine erişemez.

Kuruluşlar, uyum prosedürlerini iyileştirmek için de şifreleme kullanabilir. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri'ndeki sağlık hizmeti şirketlerinin, HIPAA veri kalitesi standartlarına uymak için hasta verilerini şifrelemesi gerekmektedir. Devlet, hasta verilerini gerektiği gibi korumayan şirketlere ceza verebilir. Aynı şekilde Türkiye’de de Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) gereği şirketler, müşterilerine ait kişisel verileri korumakla yükümlüdür. 

Şifreleme, bilgisayar korsanlarının verilere erişmesini engeller, uyumluluğu iyileştirir, sahtekarlığı azaltır ve kripto para birimlerini kullanırken çevrimiçi para göndermeyi daha güvenli hale getirir.