CryptoKitties: NFT Oyunlarının Öncüsü

Başlangıç Seviyesi
CryptoKitties: NFT Oyunlarının Öncüsü

NFT oyunları giderek popülerleşti ancak hepsinden önce CryptoKitties vardı. Bugün bir blokzincir tabanlı NFT oyunları sektöründen söz edebiliyorsak, bunda CryptoKitties projesi çok önemli rol oynadı. Ethereum (ETH) blokzincirinde yaratılan CryptoKitties, blokzincir teknolojisinin kripto paralar dışındaki ilk kullanım örneklerinden biri oldu. 

Bu makalemizde CryptoKitties projesine yakından bakacağız. 

CryptoKitties Nedir?

2017 yılında Axiom Zen’e bağlı Dapper Labs tarafından piyasaya sürülen CryptoKitties, koleksiyonluk sanal kediler satın alarak bunları yetiştirdiğiniz ve daha sonra sayabildiğiniz Ethereum tabanlı bir NFT oyunudur. Her ne kadar Ethereum tabanlı olsa da CryptoKitties, ölçeklenebilirlik sorunlarına çözüm olarak Flow (FLOW) blokzincirine de taşınmıştır. Nitekim Flow, CryptoKitties’i geliştiren Dapper Labs tarafından geliştirilmiştir. Bugün CryptoKitties, her iki ağda da varlığını sürdürmekte.

Her CryptoKitty, benzersiz birer NFT'dir. Bu CryptoKitty NFT’leri, birbirleriyle çiftleştirilerek yavrularına aktarılabilen bir dizi gene (özelliğe) sahiptir. Kimi gen birleşimlerinden eşsiz, çok değerli CryptoKitty’ler doğabilir. Bunlar CryptoKitties NFT pazar yerinde satılabilir ve kullanıcılar böylece kripto para geliri elde edebilir.

CryptoKitties neden önemli?

CryptoKitties, zirve dönemini 2017 ila 2020 yıllarında görmüştür. Bu dönemde günlük 14 binden fazla aktif kullanıcısı olan CryptoKitties, Ethereum teknolojisini ilk kez oyun endüstrisinin ön saflarına taşımıştır. 

Bugün Decentraland (MANA), Axie Infinity (AXS), The Sandbox (SAND) ve daha birçok NFT oyunu bulunuyor. Ancak bu oyunlar günümüzde popülerse, CryptoKitties oyununun başarısına çok şey borçlular. CryptoKitties, blokzincir teknolojisinin oyun sektörünü dönüştürebileceğini kanıtlamış ve kripto paralara yeni bir kullanım alanı sunmuştur.

CryptoKitties Nasıl Oynanır?

Hemen hemen tüm blokzincir oyunları gibi CryptoKitties de oynaması oldukça kolay bir oyundur. CryptoKitties oynamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • MetaMask gibi bir Ethereum cüzdanı açın. Bu cüzdana, Ethereum ağında işlem yapmanıza yetecek miktarda Ether (ETH) coin yükleyin. 
  • CryptoKitties web sitesini ziyaret edin ve kripto cüzdanınızı siteye bağlayın.
  • Sahip olduğunuz ETH coin ile bir CryptoKitty, yani sanal NFT kedicik satın alın. Her kediciğin görünümünü belirleyen genleri, yani kendine özgü özellikler bulunur. 
  • Sahip olduğunuz kediciyi yetiştirin. İki kediciğe sahipseniz bunları birbiriyle çiftleştirebilir ve genlerinin kombinasyonundan yeni bir CryptoKitty elde edebilirsiniz. 
  • CryptoKitty’lerinizi satmak için NFT pazar yerini ziyaret edin ya da onları yetiştirmeye, yani geliştirmeye devam edin.

İşte, CryptoKitties oynamak bu kadar kolaydır.

CryptoKitty satın almak

Kripto para cüzdanınızı kurduktan sonra, satılık CryptoKitty NFT’lerini bulmak için CryptoKitties pazar yerini ziyaret edebileceğinizi söyledik. Her CryptoKitty’nin bir adı, biyografisi ve fiyatı (ETH cinsinden) vardır. Ayrıca her kediciğin görünümünü belirleyen "cattributes" bulunur: göz şekli, göz rengi ve kürk gibi benzersiz genetik özellikleri… Yine kediciklerin her birinin bir nesli vardır ve bu nesil, onların ne zaman yaratıldığını gösterir. 

Bazı özellikler diğerlerinden daha nadirdir ve ilk nesil kedicikler, sonraki nesil kediciklerden daha değerli olma eğilimindedir. Satın almak istediğiniz bir kedicik bulursanız, dijital varlığa hemen sahip olmak için "şimdi satın al" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Kediciğin sahibine dilediğiniz miktarda ETH de teklif edebilirsiniz ama teklifinizi kabul edip etmemek ona kalmıştır. Bu arada, sadece pazar yerinde satışa çıkmış kediciklere değil, oyundaki her bir kedicik NFT’sine teklifte bulunabilirsiniz..

Kendi kediciklerinizden ikisini çiftleştirerek ya da sahibi tarafından çiftleştirilmeye uygun hale getirilmiş "public sire" kedicikleri kullanarak yeni bir kedicik yaratabilirsiniz. aha sonra kediciğinizi satışa çıkarabilirsiniz. Nadir özelliklere sahipse, CryptoKitty NFT’nizin binlerce dolara satılması işten bile değil!