Yürüyerek Para Kazanma Uygulamaları Nelerdir?

Başlangıç Seviyesi
Yürüyerek Para Kazanma Uygulamaları Nelerdir?

Yürüyerek para kazanma uygulamaları, yani move-to-earn konsepti günden güne popüler hale geliyor. Blok zincir tabanlı bu uygulamalar, fiziksel olarak hareket etmeniz karşılığında sizi kripto paralar ile ödüllendiriyor. 

Peki yürüyerek para kazanma uygulamaları nelerdir? Gelin, önce move-to-earn konseptine; ardından move-to-earn uygulamalarına birlikte göz atalım. 

Move-to-earn nedir?

Play-to-earn konseptinden esinlenen move-to-earn, kullanıcılarını hareket etmeleri karşılığında kripto paralar ile ödüllendiren uygulamaları tanımlar. 

Move-to-earn uygulamaları kripto para ödülleriyle kullanıcılarını koşmak, yürümek gibi çeşitli fiziksel aktiviteler gerçekleştirmeye teşvik eder. Yani move-to-earn uygulamaları sayesinde spor yapıp sağlık kalırken para kazanabilirsiniz. 

Play-to-earn oyunlarının aksine move-to-earn platformlarında sürekli çevrimiçi olmanız gerekmez. Telefonunuzu elinize almadan da move-to-earn ile yürüyerek para kazanabilirsiniz. Bu uygulamalar genelde telefonunuzun GPS ve konum servislerini kullanarak hareketlerinizi takip eder. 

Ancak şunu belirtmekte fayda var: Birçok move-to-earn uygulamasında para kazanmaya başlayabilmek için bir ön yatırım yapmanız gerekir. Örneğin, 2021’de piyasaya çıkan ilk move-to-earn uygulaması Stepn ile yürüyerek kripto para kazanabilmek için önce bir NFT spor ayakkabı almanız gerekmektedir.

Move-to-earn ile ilgili daha detaylı bilgi almak için tıklayın.

Yürüyerek para kazanma uygulamaları nelerdir?

Move-to-earn konsepti ilginizi çektiyse ve yürüyerek para kazanmak istiyorsanız, şimdi birlikte en popüler move-to-earn uygulamalarına bakabiliriz. 

Stepn

Eylül 2021’de piyasaya çıkan Stepn, günlük 800 binden fazla aktif kullanıcı sayısıyla ilk ve en büyük move-to-earn uygulamasıdır. Stepn kullanıcıları bir NFT spor ayakkabısı satın alarak uygulamayı kullanmaya başlayabilir. Uygulama, kullanıcılarını yürüyüş ve koşu yapmaları karşılığında Solana (SOL) tabanlı yerel tokenı GMT token ile ödüllendirir. Kullanıcılar, kazandıkları ödül miktarını artırmak için NFT spor ayakkabılarını geliştirebilir ya da ek öğelerle donatabilirler. 

Step 

Step, Stepn’in ilk büyük rakibi olarak kabul edilebilir. Step’in en önemli avantajı, yürüyerek para kazanmaya başlamak için herhangi bir NFT almayı gerektirmemesi. Ancak Step uygulaması ile yürüyerek para kazanabilmek için en az 22 bin Step tokena sahip olmanız gerekiyor. Ardından günde en az 4 bin adım atarak kripto para ödülü kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Sweatcoin

Sweatcoin, NFT içermeyen ve yalnızca kaydolduktan sonra yürüyerek kripto para kazanmaya başlayabileceğiniz bir move-to-earn uygulaması. Telefonunuzun hareket dedektörlerine ve iPhone'un Sağlık uygulaması gibi uyumlu servislere bağlanarak çalışan Sweatcoin, şu an en popüler move-to-earn uygulamaları arasında yer alıyor.

Sweatcoin, kullanıcılarını Sweatcoin ile ödüllendiriyor. Bunlar, projenin yerel tokenı SWEAT’e dönüştürülebiliyor. Aynı zamanda kullanıcılar, Sweatcoinleri ile anlaşmaları markalardan alışveriş de yapabiliyor.

Calo Run

Calo Run, Stepn'e çok benziyor. Kullanıcılar, bir NFT spor ayakkabısı satın alarak yürüyerek para kazanmaya başlayabiliyor. Her NFT belirli bir dayanıklılığa sahip olduğu için bu sanal ayakkabıları zaman zaman geliştirmek ya da yerlerine yenisini satın almak gerekebiliyor. Uygulama, NFT satın almak istemeyen kullanıcılar için bu NFT spor ayakkabıları kiralayabilecekleri bir sistem de sunuyor. 

Calo Run, her ikisi de BNB Chain (BNB) üzerinde çalışan iki kripto para biriminden oluşuyor: Yönetişim tokenı CALO ve fayda tokenı FIT

Calo Run, yürüyerek para kazanmak için iki ayrı da oyun modu sunuyor: Solo ve takım modları. Kullanıcılar, Calo Run ile kripto para kazanmak için çeşitli mücadeleleri takım halinde ya da tek başlarına gerçekleştirebiliyor. 

Genopets

Genopets, yürüyerek kripto para kazanmak için çok eğlenceli bir yol vadediyor. Pokemon GO benzeri bu move-to-earn oyununda Genopet adı verilen çeşitli NFT varlıkları yakalayıp geliştirmeye çalışıyor, bunları birbiriyle mücadelelere sokuyoruz. Ancak rakiplerimizi bulmak ya da token toplamak için gerçekten de dışarı çıkıp dolaşmamız gerekiyor, tıpkı Pokemon GO oyunundaki gibi! 

Solana tabanlı Genopets oyunu iki token içeriyor. Bunlardan biri, yönetişim tokenı GENE. Diğer ise oyun içi kripto para birimi olan KI token. Genopets, en iyi move-to-earn projeleri arasında gösteriliyor.