2023'ün En Popüler Web3 Uygulamaları

Başlangıç Seviyesi
2023'ün En Popüler Web3 Uygulamaları

İnternetin geleceği olarak kabul edilen Web3, blokzincir teknolojisi ve kripto paralar sayesinde mutlak merkeziyetsizlik vadediyor. Kullanıcıların kendi verileri üzerinde tam kontrol sahibi olduğu, daha demokratik yönetişim mekanizmalarına sahip bir internet Web3 ile geliyor. Bu arada blokzincir tabanlı birçok Web3 uygulaması piyasaya çıkıyor. 

Bu yazımızda, 2023 yılının en popüler Web3 uygulamalarını sizler için derledik. 

Web3 ve Web3 coin’ler hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

En Popüler Web3 Uygulamaları | 2023

2023 yılında dikkat çeken Web3 uygulamaları ve token’ları arasında Polkadot (DOT), CyberConnect (CYBER), Solana (SOL), Filecoin (FILE) ve Flow (FLOW) sayılabilir. 

Polkadot (DOT)

En popüler Web3 coin’ler listesinde de yer alan Polkadot (DOT), benzersiz blokzincir mimarisiyle diğer projelerden ayrışır. Polkadot ağında özelleştirilebilir blokzincirler oluşturabilir ve bunları ağa bağlayarak birbirleriyle etkileşime sokabilirsiniz. Bu mimari, birlikte çalışabilirliğin çok önemli olduğu Web3 ekosistemi için sağlam bir altyapı sunar.

Polkadot’un yerel kripto para birimi olan DOT coin ise en iyi Web3 coin’ler listesinde başı çeken kripto paralardandır. 

CyberConnect (CYBER)

CyberConnect (CYBER), kullanıcı kontrolünü, veri sahipliğini ve topluluk katılımı için yeni ekonomik modelleri öne çıkararak sosyal ağları yeniden tanımlamayı amaçlıyor. Bu bakımdan, kelimenin tam anlamıyla bir Web3 uygulaması olarak dikkat çekiyor. 

CyberConnect ile kullanıcılar sosyal grafiklerine, içeriklerine, para kazanma kanallarına ve sosyal verilerine kendileri sahip olur; merkezi şirketler değil. Üstelik onları çeşitli merkeziyetsiz uygulamalar arasında sorunsuzca kullanabilirler. CyberConnect, bu şekilde birlikte çalışabilirliği de destekler.

CyberConnect’in yerel kripto para birimi olan CYBER token ise 2023 yılının en popüler Web3 token’ları arasında sayılmaktadır.

Solana (SOL)

Son birkaç yılın en popüler blokzincirlerinden ve kripto para birimlerinden olan Solana (SOL), 2023 yılında da etkisini sürdürüyor. 

Birçok kişi Solana'yı düşük ücretleri ve yüksek işlem hızlarıyla biliyor. Genel olarak, yüksek performanslı bir platform olmasıyla ünlü. Bu, onu Web3 uygulaması geliştiricileri için özel kılıyor. Ayrıca en popüler NFT blokzincirlerinden olan Solana, Web3 için NFT teknolojisinin önemi düşünüldüğünde, ayrıcalıklı bir yere sahip. 

SOL coin ise piyasa hacmi en büyük ve en popüler kripto paralar arasında yerini koruyor. 

Solana Foundation temsilcisi Austin Federa ile yaptığımız video röportajı izlediniz mi?

Filecoin (FIL)

Filecoin (FIL), Web3 ekosisteminin merkeziyetsiz depolama ağı olarak hizmet verir. Merkezi bulut depolamaya güvenli bir alternatif sunarken pasif ödül kaynağı olarak da işlev görür. Kullanıcılar sabit disklerindeki depolama alanını Filecoin ağına kiralayarak FIL token kazanabilir. 

Filecoin'in büyümesi ve geleneksel depolama anlayışını değiştirme potansiyeli, onu 2023'te izlenmesi gereken Web3 projelerinden biri yapıyor.

Flow (FLOW)

Flow (FLOW), NFT oyunları ve uygulamaları geliştirmek için yüksek hız ve düşük maliyetler sunan bir blokzincir ağı. CryptoKitties, Dapper Wallet, NBA Top Shot gibi birçok NFT ve Web3 projesi Flow blokzincirini kullanıyor. 

Flow, işlem yükünü ve talebi kaldırabilmek için kullandığı çoklu düğüm mimarisiyle diğer blokzincirlerinden ayrılır. FLOW coin ise en iyi Web3 coin’leri arasında sayılır.