Kripto Para Dolandırıcılık Yönetemleri ve Korunma Metodları Nelerdir?

Başlangıç Seviyesi
Kripto Para Dolandırıcılık Yönetemleri ve Korunma Metodları Nelerdir?

Kripto para dünyasının hızla gelişmesi ve kullanıcı sayısının artması ile birçok dolandırıcı ve dolandırıcılık metodu ortaya çıkmış ve binlerce kişinin varlıklarını kaybetmelerine sebep olmuştur. Özellikle 2017 yılında yaşanan sert yükseliş sonrası birçok yatırımcı kripto para dünyası ile tanışmıştır. Popülerliğin artması ile de dolandırıcılık faaliyetleri hızla artış göstermiştir.

Bu makalemizde kripto para dolandırıcılık metodlarından bahsedip dolandırıcılıkların nasıl tespit edilebileceğinden bahsedeceğiz.

Kripto Para Dolandırıcılığı Yöntemleri

Kripto para dolandırıcıları kullanıcıları kandırmak için birçok farklı method izlemektedirler. Bunlardan en yaygın olanı, bir dolandırıcının bir kripto para birimi yatırımcısını, büyük bir kripto para borsasının veya ünlünün bir çekilişe ev sahipliği yaptığına inandırmaya çalıştığı bir sosyal mühendislik biçimidir. Buradaki önemli nokta ise çekilişe katılmak için, cüzdan adresinizi doğrulayabilmeniz ve çekilişten payınızı alabilmeniz için ise önceden belirlenmiş bir kripto para adresine belirli bir miktarda kripto para göndermeniz gerektiğidir. Ancak kripto para işlemleri geri alınamaz olduğu için mağdur, dolandırıcının adresine bir kez para gönderdiğinde, parayı geri almakmaktadır. Böylece dolandırıcı kurduğu çekiliş tezgahı ile kullanıcıları tuzağa düşürmüş ve mağdur etmiştir. Örnek:


Özellikle Twitter gibi kripto dünyasının yoğun olduğu sosyal medya platformları üzerinden paylaşılan bu çekiliş etkinliklerinin yanı sıra birçok dolandırıcı paylaşımların altına bot hesaplar ile yardım linkleri paylaşmaktadır. Bu yöntemlerden en çok bilineni ise Metamask hakkında yapılan paylaşımlardan oluşmaktadır. Bazı sosyal medya platformlarında paylaşımın içerisinde Metamask geçmesi durumunda birçok bot hesap paylaşımın altına müşteri destek ekibinden olduğunu veya size yardım edebileceğini söyleyip form doldurmanızı ister. Formdaki bilgileri dolduran yatırımcılar ise dolandırıcılara kendi cüzdan anahtarlarını verebilmektedir. Böylece dolandırıcılar kolaylıkla hesaba erişim sağlayıp içerisindeki varlıkları alabilmektedirler.

Kripto para dünyasında kullanılan belkide en eski dolandırıcılık yöntemi ise mail üzerinden yapılanlardır. Mail adresinize ulaşan dolandırıcılar size ödül kazandığınıza dair mail iletirler ve bu mail içeriğinde sizi bir form doldurmak ya da ödülünüzü almak için bir siteye yönlendiren bir link ya da dosya bulunmaktadır. Bu linke tıklayan ya da dosyayı açan kullanıcıların bilgisayarlarına kolaylıkla erişilebilmektedir. Böylece dolandırıcılar varlıklarınızı çalabilmektedir. Örnek:


Kripto para dünyasında bu metotların dışında sahte canlı yayınlar, sahte içerikler ve kötü niyetli web siteleri üzerinden de birçok dolandırıcılık işlemi gerçekleşmektedir. 

Kripto Para Dünyasında Dolandırıcılıktan Korunma Metodları

Artık çekiliş dolandırıcıları tarafından kullanılan en son teknikleri öğrendiğinize göre, gelecekte bu gibi dolandırıcılıklardan kaçınmanıza yardımcı olacak üç basit kuralı hatırlamanızı istiyoruz:

  • Kripto para dünyasında bir teklif ya da söylem kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, dolandırıcı olma potansiyeli oldukça yüksektir.
  • Kripto para transferi yapmadan önce iki kez düşünün. Herhangi bir kripto para işlemi geri alınamaktadır.
  • Platformlar, uygulamalar ya da herhangi bir konu hakkında bir eylem yapmadan önce okuduğunuz içeriği resmi kanallardan mutlaka teyit ettirmeye çalışın.