Kripto Para Korsanlarından Korunma Yolları Nelerdir?

Orta Seviye
Kripto Para Korsanlarından Korunma Yolları Nelerdir?

Günümüzde kripto paralar, finansal dünyayı kökten değiştiren ve yatırımcılar için önemli fırsatlar sunan bir varlık sınıfı haline geldi. Ancak, bu dijital varlıkları elde tutan veya ticaret yapan kişiler için, kripto para korsanları ve dolandırıcılar da büyük bir tehdit oluşturuyor. Neyse ki, kripto para dünyasında güvende kalmak için alabileceğiniz bazı önlemler var. 

İşte "Kripto Para Korsanlarından Korunma Yolları"na dair önemli bilgiler: 

Güçlü Şifreler Kullanın 

Kripto cüzdanlarınıza ve hesaplarınıza erişimi sınırlamak için güçlü şifreler kullanmak çok önemlidir. Şifrelerinizi düzenli olarak değiştirin ve tahmin edilmesi zor olan karmaşık kombinasyonlar kullanın. Kripto para cüzdanlarınız ya da hesaplarınızın şifresini 3 ay, 6 ay veya 12 aylık periyotlar ile değiştirmek hesap güvenliklerinizi koruyacaktır.

İkinci Faktör Doğrulamayı Etkinleştirin 

Kripto hesaplarınıza giriş yaparken ikinci faktör doğrulama (2FA) özelliğini etkinleştirin. Bu, hesabınıza yetkisiz erişimi büyük ölçüde zorlaştırır ve ek bir güvenlik katmanı sağlar. İki faktörlü doğrulama güvenliği sayesinde şifrenizi bilen bir kişi kripto para cüzdanlarınıza erişim sağlayamayacaktır.

Güvenilir Cüzdanlar Kullanın 

Kripto paralarınızı saklamak için güvenilir ve güvenli cüzdanlar kullanın. Donanım cüzdanları veya bilgisayarınıza indirilen güvenli yazılım cüzdanları gibi seçenekler, dijital varlıklarınızı korumanıza yardımcı olabilir. Kripto para cüzdanlarınız dijital de olsa fiziksel de olsa güvenilir ve şeffaf firmalar ile çalışın, güvenilir kripto cüzdan firmaları ile çalışmak hizmet kalitenizi de olumlu yönde etkileyecektir.

Spam Mesajlarına Dikkat Edin 

Sosyal mühendislik saldırıları, sıkça kullanılan bir taktiktir. E-posta ve mesajlarınıza gelen şüpheli bağlantıları ve talepleri kontrol edin ve kimlik avına karşı dikkatli olun. Bu kontrolleri birden çok şekilde sağlayabilirsiniz. Mesajı ya da maili gönderen kişinin gerçek olup olmadığını kontrol edebilir ve gerçek bir kişi ise bu durumu kişinin diğer iletişim kanallarından da iletişime geçerek teyit edebilirsiniz.


Spam mesajlar konusunda en dikkat edilmesi gereken nokta asla unutmamanız gereken şifre paylaşmama kuralıdır. Genellikle hiçbir firma ya da firma çalışanı sizden hesap şifre bilgilerinizi ya da cüzdan giriş kodlarınızı talep etmez. Talep edilmesi durumunda firma ile bu bilgiler paylaşılmamalıdır.

Herkese Açık Wi-Fi Ağlarından Kaçının 

Kripto hesaplarınıza herhangi bir herkese açık Wi-Fi ağı üzerinden erişim yapmaktan kaçının. Bu tür ağlar, bilgilerinizi tehlikeye atabilir. Her zaman güvenli bir İnternet bağlantısı kullanın. Herkese açık Wi-Fi ağlarına AVM’ler, Kafeler, Parklar, toplu taşıma araçlarında sıkça rastlanır, bu ağları zorunlu ihtiyaçlar dışında kullanmak sağlıklı ve güvenilir değildir.

Güncel Yazılım ve Güvenlik İzleme 

Cihazlarınızdaki yazılımları ve güvenlik uygulamalarını düzenli olarak güncelleyin. Ayrıca, hesaplarınızı düzenli olarak izleyerek anormal aktiviteleri hızlı bir şekilde tespit edin. 

Özel Anahtarlarınızı Gizli Tutun 

Kripto paraların temelini oluşturan özel anahtarlarınızı kesinlikle kimseyle paylaşmayın. Bu anahtarlar, dijital varlıklarınızın tam kontrolünü sağlar. Hiçbir durumda hiç kimse ile 12 kelimeli kripto para cüzdan kodlarınızı paylaşmayın.

Yedeklemeleri Saklayın 

Önemli bilgilerinizi ve özel anahtarlarınızı yedekleyin. Fiziksel bir depolama cihazı veya kağıt cüzdan kullanarak verilerinizi güvende tutun. Ancak bu yedeklere tamamen güvenmemekte fayda olduğunu ve asıl yedekleme alanının zihnimiz olduğunu unutmamak gerek. Geçmişte bir çok cüzdan saklanan şifrelerinin unutulması sebebiyle erişilemez hale gelmiştir.

Güvenilir Kaynaklardan Bilgi Alın 

Kripto para ile ilgili bilgi almak için güvenilir kaynakları kullanın. Sahte veya yanıltıcı bilgilere dikkat edin. Güvenilir ve kendini kanıtlamış araştırmacıları ve gündemi takip edin.


Kripto para dünyasında güvende kalmak, dikkatli ve bilinçli olmayı gerektirir. Yukarıda belirtilen koruma yollarını takip ederek, kripto paralarınızı güvende tutabilir ve olası korsan saldırılarından korunabilirsiniz.