Alien Worlds Nasıl Oynanır?

Başlangıç Seviyesi
Alien Worlds Nasıl Oynanır?

Play-to-earn (oyna-kazan) konsepti popülerliğini giderek artırırken, Alien Worlds (TLM) oyunculara kolayca kripto para kazanma olanağı tanıyor. Uzay temalı bir kripto para madencilik oyunu olan Alien Worlds, etkin yönetişim modeliyle de dikkat çekiyor. 

Bu makalemizde önce Alien Worlds oyununun ne olduğunu, ardından nasıl oynandığını ele alacağız. 

Alien Worlds Nedir?

Alien Worlds (TLM), uzayda geçen ve madencilik temalı bir play-to-earn metaverse oyunudur. Oyun, WAX blokzincir ağında inşa edilmiştir. Dünyanın salgınlarla boğuştuğu, post-apokaliptik bir zamanda geçen Alien Worlds oyununda amacımız, 6 gezegenden oluşan yeni bir yıldız sisteminde madencilik yaparak Trilium (TLM) token çıkarmaktır. Bunu, NFT biçiminde sahip olduğumuz araç gereçlerle yaparız. 

Madencilik faaliyeti gezegenlerde yer alan araziler üzerinde yapılır. Bu araziler de çeşitli kullanıcılara aittir ve NFT olarak alınıp satılabilir. Arazi sahibi kullanıcılar, topraklarında yapılan madencilik üzerinden gelir elde eder.

Alien Worlds’ün en özel taraflarından biri etkin yönetişim sistemidir. Oyundaki her bir gezegen, aslında birer DAO’dur. Bu gezegenlere, yani DAO’lara TLM token stake eden kullanıcılar, gezegenlerin yönetiminde söz hakkına sahip olur. Öyle ki gezegenleri yönetmekle görevli Gezegen Konseyi’ne bile seçilebilirler. Alien Worlds’te yönetişim modeli, böylece oyunun etkin bir parçası olur.

TLM token nedir?

TLM token, Alien Worlds oyununun oyun içi yönetişim ve fayda token’ıdır. Alien Worlds, TLM token kazanmaya dayanan bir oyundur. Kazandığınız TLM token’ları daha sonra Bitlo gibi kripto para borsalarında itibari paraya çevirebilirsiniz.

TLM token, Alien Worlds’ün yönetişim sistemine katılımda da kullanılır. TLM token stake ederek Alien Worlds yönetişiminde söz hakkına sahip olursunuz. Aynı zamanda, TLM token stake ederek staking geliri elde etmek de mümkündür. Ayrıca TLM token sahipleri çeşitli görevlere katılarak daha fazla TLM token ya da NFT kazanma şansı bulabilir. Maksimum TLM token arzı ise 10 milyar adettir. 

Alien Worlds Nasıl Oynanır?

Birçok metaverse ve play-to-earn oyunu gibi Alien Worlds oynamak da son derece kolaydır. Alien Worlds oynayabilmek için tek ihtiyacınız olan bir WAX kripto para cüzdanıdır. WAX Cloud Wallet hesabınızı açtıktan sonra alienworlds.io adresine girip, cüzdan hesabınızla oyuna giriş yapabilirsiniz.

Alien Worlds oynamak ücretsizdir. Oyun, giriş yaptığınız anda size bir NFT kürek verir. Bu kürek ile dilediğiniz gezegende ve toprakta TLM kazabilirsiniz. Bununla beraber, kürekler oyundaki en düşük seviye araç gereçtir. Yalnızca bir kürekle tatmin edici miktarda TLM kazanmanız mümkün değildir. Bu yüzden, Alien Worlds ile iyi bir gelir elde etmek istiyorsanız, biraz para harcayıp daha iyi ve stratejinize uygun NFT araç gereçler almanız gerekebilir. Oyunda en fazla üç araç gereci bir arada kullanabilirsiniz. 

Alien Worlds madencilik stratejileri

Alien Worlds oynarken iki temel stratejiden birini tercih edebilirsiniz: TLM madenciliği ya da NFT madenciliği. 

TLM madenciliği, Alien Worlds oyununun esasını oluşturur. Ancak kimileri, madencilik faaliyetinde NFT çıkarmaya odaklanmak isteyebilir. Eşsiz bir NFT çıkarmak zor olsa da büyük kazançlar elde etmenizi sağlar. 

Alien Worlds araç gereçlerinin özellikleri vardır. Tıpkı gezegenlerin ve arazilerin özellikleri olduğu gibi. Önemli olan, araç gereçlerinizi ve madencilik yapacağınız toprağı stratejinize uygun belirlemektir. Örneğin, kimi araç gereçlerle, kimi topraklarda NFT çıkarma şansınız daha fazla olabilir. 

Alien Worlds araç gereçlerinin stratejinizi etkileyecek bir unsuru da soğuma süresidir. Her araç gerecin bir soğuma süresi vardır. Genelde daha uzun sürede soğuyan araç gereçler, tek seferde daha fazla TLM çıkarma şansına sahiptir. Bununla beraber, şansınızı daha sık denemek isterseniz, soğuma süresi daha düşük olan araç gereçlerden bir set oluşturmayı tercih edebilirsiniz. 

Alien Worlds NFT’leri nasıl alınır?

Alien Worlds NFT’leri, Atomic Hub adı verilen bir NFT pazar yerinden alınıp satılabilir. Atomic Hub, WAX blokzinciri temelli oyunların ortak pazar yeridir. 

Alien Worlds NFT’si satın almak için Atomic Hub internet sitesine WAX cüzdanınızla bağlanıp, soldaki sekmeden Alien Worlds’ü seçmelisiniz. Ardından, sahip olduğunuz WAX coin’ler ile dilediğiniz Alien Worlds NFT’sini satın alabilirsiniz. Aldığınız NFT’ler anında WAX cüzdanınıza aktarılır ve kısa süre içinde oyundaki hesabınızda kullanılabilir olur. 

TLM Token Nereden Alınır?

En iyi metaverse token’lar arasında sayılan TLM token, kripto para borsalarından alınıp satılabilir. Türkiye’de Türk lirası ile TLM token satın almak oldukça kolaydır. Türkiye’nin güvenilir kripto para borsası Bitlo üzerinden kolayca ve güvenle TLM token satın alabilirsiniz.