Axie Infinity Nasıl Oynanır?

Başlangıç Seviyesi
Axie Infinity Nasıl Oynanır?

2019 yılından beri piyasada olan Axie Infinity (AXS), en popüler blokzincir NFT oyunları arasında yer alıyor. Axie adı verilen ve NFT olarak toplanabilen sanal canavarlardan oluşan Axie Infinity, oyna-kazan (play-to-earn) türünde bir oyun. Yani oyuncuların, oyunu oynayarak kripto para kazanmasına olanak tanıyor. Peki Axie Infinity nasıl oynanıyor ve en önemli bileşenleri neler? Gelin bu soruların cevabına beraber bakalım.

Axie Infinity (AXS) Nedir? 

Sky Mavis tarafından geliştirilen Axie Infinity, oyuncuların Axie olarak adlandırılan dijital yaratıklar toplayıp yetiştirdikleri ve birbirleriyle mücadelelere soktukları Ethereum (ETH) blokzinciri tabanlı bir metaverse oyunudur. Axie'lerin her biri benzersiz özelliklere sahip birer NFT’dir. Axie Infinity oyunu, oyna-kazan unsurları içerir. Oyuncular, girdikleri mücadeleler ve tamamladıkları görevlerle kripto para kazanabilir. Ayrıca sahip oldukları Axie Infinity NFT’lerini satarak da gelir elde edebilirler.

Axie Infinity nasıl kuruldu?

Sky Mavis, Axie Infinity'nin alfa (alpha) sürümünü 2019'da yayınlamıştı. 2020'de ise Binance Launchpad üzerinden Axie Infinity'nin yerel yönetişim token’ı AXS token’ın token satışı gerçekleşti. Bunun öncesinde, stratejik yatırımcılar için bir özel token satışı da gerçekleştirilmişti. 

Axie Infinity, bir ERC-20 token’ı olan AXS token’ın sahiplerine yönetişime katılım hakkı veriyor. Yani AXS token sahibiyseniz, Axie Infinity oyununun geleceğine dair alınacak kararlarda, sahip olduğunuz token’lar nispetinde oy hakkınız bulunuyor. Ayrıca, AXS token stake ederek staking geliri elde etmeniz de mümkün.

Ronin nedir?

Sky Mavis, Axie Infinity ekosistemi için Ronin isminde bir yan zincir tasarlamştır. Ronin yan zincirinin önemli bir parçası da Ronin cüzdanıdır. Ronin Wallet, Google Chrome ve Firefox’ya kullanılabilen bir tarayıcı uzantısıdır. Ronin Wallet, mobil cihazlara uygulama olarak da indirilip kurulabilir. 

Ronin, Axie Infinity için Ethereum’dan hemen hemen bağımsız bir ekonomi yaratır. Ronin sayesinde Ethereum’un yüksek gaz ücretlerinden kaçınarak Axie Infinity oynayabilirsiniz. Bu ise Axie NFT’lerinin alım satımında büyük bir avantaj sağlar.

Axie Infinity Nasıl Oynanır?

Axie Infinity, Ethereum blokzincirinde çalışan bir metaverse oyunudur. Bu nedenle, Axie Infinity oynayabilmek için Metamask gibi bir Ether cüzdanınız olmalı. Ether cüzdan hesabınıza giriş yaptıktan sonra Axie Infinity’nin sitesine girerek oyuna bağlanabilirsiniz. Elbette, Ronin Wallet da kullanabilir ve Ethereum’un yüksek gaz ücretlerini ödemek zorunda kalmayabilirsiniz.

Axie Infinity oynamaya başlamak için en az 3 Axie NFT’sine sahip olmanız gerekir. Axie alım satımları ETH coin ile yapılabilir. Axie NFT’lerini oyunun NFT pazar yerinde bulabilirsiniz. 

Axie’lerinizi aldıktan sonra artık oyunu oynamaya hazırsınız. Ana menünün sağ tarafında Macera ve Arena modunu, skor tablolarını, savaş günlüğünü, arkadaş listenizi ve ayarları bulacaksınız. Sol üst tarafta ise günlük görevlerin ve sahip olduğunuz enerji miktarının yanında adınız bulunuyor. Oyunda enerji çok önemli. Yeterli enerjiniz yoksa Macera ya da Arena savaşlarına katılamazsınız. Macera savaşlarında EXP (deneyim puanı) ve Arena'da ödüller kazanmak için de enerjiye ihtiyacınız var. Maksimum enerjiniz ise sahip olduğunuz Axie sayısına bağlı. 

Son olarak, ana menünün altında Axie’leriniz var. Orada Axie'lerinizin seviye, sağlık (HP), hız, beceriler, moral gibi unsurlarının istatistiklerini görebilirsiniz. 

Macera ve Arena modları nedir?

Axie Infinity oyununun ana modları, Macera (Adventure) ve Arena modlarıdır. Macera modunda Harabeler (Ruins) adı verilen 36 seviye boyuca çeşitli canavarlarla karşılaşır ve onları yenmeye çalışırsınız. Bunu yaparak günde yaklaşık 50 SLP kazanabilirsiniz. Smooth Love Potion (SLP), Axie Infinity’nin oyun içi kripto para birimidir. Arena modunda ise Axie antrenörleri, yani sizin gibi oyuncular, birbirleriyle karşılaşır. 

Macera ve Arena modlarında günlük görevleri yerine getirerek de günlük yaklaşık 25 SLP kazanmak mümkündür. 

Temelde hem Macera hem de Arena modlarındaki savaşlar, sıra tabanlı kart mücadeleleridir. Tıpkı Pokemon’un kart oyununda olduğu gibi, doğru Axie kombinasyonu ve uygun stratejiyle rakibinizin elini yenmeye çalışırsınız.

Nasıl Axie yetiştirilir?

Satılabilen, yetiştirilebilen veya savaşlarda kullanılabilen yavrular yaratmak için Axie’lerinizi çiftleştirebilirsiniz. Axie’lerinizin yavrularının özelliklerini belirleyen üç geni vardır. Bu genlerin birleşimi, ortaya eşsiz Axie’ler çıkarır. Bunlar, özelliklerine bağlı olarak, çok yüksek fiyatlara da satılabilir. 

Bununla beraber, Axie Infinity, fiyat enflasyonunu yönetmek için Axies popülasyonunu kontrol eder. Bu nedenle her Axie NFT en fazla 7 kez yetiştirilebilir. Axie yetiştirmek için her yetiştirmede belirli miktarda ETH coin ve SLP token ödemeniz gerekmektedir.

Lunacia nedir?

Axie’lerin "anavatanı" Lunacia olarak adlandırılır. Lunacia, her biri bir NFT olan 90 bin 601 arsaya bölünmüştür. Arsalar, Axie'leriniz için ev görevi görür ve Axie Infinity NFT pazar yerinde satılan ürünlerle yükseltilebilir. Arsa sahipleri arsalarında AXS token’ları da keşfedebilirler. 

Axie nasıl seçilir?

Axie Infinity NFT pazar yerinden ilk defa Axie alacaksanız, Axie’lerinizi neye göre seçmeniz gerektiğini bilemeyebilirsiniz. Aslında çok basit: Stratejinize göre en doğru ve en güçlü Axie’leri seçmelisiniz. 

Axie Infinity (AXS) Nedir? Nasıl Oynanır?

Axie’ler, 6 sınıftan oluşur: Reptile, Plant, Dusk, Aquatic, Bird, Dawn, Beast ve Bug. Her Axie'nin, NFT meta verilerinde görüntüleyebileceğiniz farklı özellikleri vardır ve bunlar, temel istatistik puanları sağlar. Axie’lerinizi geliştirdikçe istatistik puanları artırılabilir. Axie’lerin istatistik puanları onların güçlü yanlarını ve sizin savaş stratejinizi biçimlendirir. 

Gelin, en önemli Axie istatistiklerine yakından bakalım. 

Sağlık (HP)

Axie’nizin maksimum sağlık seviyesini belirler. Sağlık seviyesi, Axie’lerinizi yetiştirdikçe artırılabilir.

Hız

Hız, Axie'nizin saldırı zamanı geldiğindeki hızını belirler ve aynı zamanda saldırı sırasını da etkiler. En hızlı Axie, yenilene kadar her turda ilk saldırandır.

Yetenek

Axie'niz ne kadar yetenekli olursa, o kadar fazla hasar verir. Ayrıca doğru kart kombosuyla beraber yetenek puanı, Axie’niz için ek bir kalkan oluşturur.

Moral

Moral, rakibinize kritik bir vuruş yapma şansını ve bu kritik vuruşların hasar miktarını belirler. Axie'nizin moraline bağlı olarak, Axie'niz 0 HP'deyken, bir Son Direniş moduna girebilir. Ölmeden hemen önce, Son Direniş modunun gösterdiği çubuk sayısı kadar kart kullanabilirsiniz. Örneğin üç kırmızı çubuğunuz varsa, rakibinize karşı üç kart çalıştırabilirsiniz. Ancak bundan hemen sonra Axie’niz gene ölecektir.

Türk lirası ile AXS token satın almak

Axie Infinity oynamasanız bile AXS token satın alarak en popüler oyun token’larından birine yatırım yapabilirsiniz. Türkiye’nin güvenilir kripto varlık platformu Bitlo üzerinden Türk lirası ile AXS token satın almak oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken bitlo.com’a girerek bir Bitlo hesabı açmak ve hesabınıza Türk lirası yüklemek!