The Sandbox Nasıl Oynanır?

Başlangıç Seviyesi
The Sandbox Nasıl Oynanır?

Metaverse oyunları giderek popülerlik kazanıyor ve bunlar arasında en ünlülerden biri The Sandbox (SAND). The Sandbox, sanal arazilerden oluşan bir evren yaratıyor. Oyuncular bu sanal arazileri satın alıp kendi arazileri üzerinde yapılar inşa edebiliyor, etkinlikler düzenleyebiliyor. 

Bu makalemizde, önce The Sandbox platformundan kısaca bahsedecek, ardından The Sandbox’ın nasıl oynandığını anlatacağız. 

The Sandbox Nedir?

The Sandbox (SAND), 2018’de Ethereum (ETH) blokzinciri tabanlı versiyonu piyasaya sürülen bir metaverse oyunudur. Daha önce The Sandbox, bir mobil oyun olarak piyasadaydı ve 40 milyondan fazla indirilmişti. 

Bu oyunda kullanıcılar, NFT biçiminde sanal araziler edinebilir ve bu araziler üzerinde kendi yapılarını inşa edebilirler. Aynı zamanda arazileri üzerinde etkinlikler ve oyunlar da düzenleyebilen kullanıcılar, düzenledikleri etkinlik ve oyunlardan kripto para kazanabilirler. 

The Sandbox, kullanıcılara üç mekanizma sunar: VoxEdit, Marketplace ve Game Maker

VoxEdit

VoxEdit, kullanıcının voksel modelleri oluşturmasını sağlar. The Sandbox oyunundaki vokseller, 3B (3 boyutlu) piksellerden oluşan yapı taşlarıdır. VoxEdit sayesinde kullanıcılar, 3B nesneler (hayvanlar, insanlar, araçlar, yapılar vb.) oluşturup bunları NFT haline getirebilir. 

Marketplace

The Sandbox Marketplace, The Sandbox oyununun NFT pazar yeridir. Kullanıcılar, VoxEdit ile yarattıkları NFT nesneleri pazar yerine yükleyerek satabilir. Bunun için ilk olarak yarattıkları nesneleri, merkeziyetsiz depolama sağlayan ve nesnelerin sahipliklerini blokzincirde kayıt altına alan bir IPFS ağına yüklerler. Ardından bu nesneler ASSETS token’lara dönüştürülür. ASSETS, oyun içindeki varlıkları temsil eder ve oyun içinde kullanılabileceği gibi NFT olarak pazar yerinde de satılabilir. The Sandbox Marketplace’e gönderilen ASSETS, bir akıllı sözleşme tarafından otomatik olarak NFT haline getirilebilir. 

Game Maker

The Sandbox, kullanıcılara bir oyun yapma motoru da sunar. The Sandbox Game Maker ile herkes kendi 3B oyununu ücretsiz olarak oluşturabilir. Herhangi bir kodlama deneyimi olmayanlar bile kullanıcı dostu görsel komut dosyası oluşturma araçları sayesinde dakikalar içinde çarpıcı 3B oyunlar oluşturabilirler. The Sandbox arazisi sahibi kullanıcılar, arazilerinde bu oyunları oynatabilir ve oyunlara katılım karşılığında kripto para kazanabilir.

The Sandbox Nasıl Oynanır?

Aslında buraya kadar The Sandbox oyununun birtakım oyun mekaniklerine değindik. Ancak ortada hâlâ cevaplanmamış bir soru var: The Sandbox nasıl oynanır? 

Öncelikle, The Sandbox evrenini deneyimlemek ücretsizdir. Burada arazi sahibi olmak ve yapılar, etkinlikler yaratmak için para harcamanız gerekebilir ama The Sandbox evreninde hiçbir ücret ödemeden dilediğiniz gibi gezinebilir ve başkalarının arazilerini deneyimleyebilrsiniz. 

The Sandbox oynamak için ihtiyacınız olan tek şey MetaMask gibi bir Ethereum cüzdanıdır. The Sandbox’ın internet sitesi üzerinden, kripto para cüzdanınız ile oyuna giriş yapabilirsiniz. The Sandbox dünyasına giriş yapmak için şu adımları izleyin:

  1. sandbox.game sitesine girin,
  2. Yukarıdaki menüden “Kaydolun” sekmesine tıklayın, 
  3. Ethereum cüzdanınızı bağlayın ya da Google veya Facebook hesabınızla kaydolun,
  4. Kayıt olduktan sonra “Oyna” sekmesine tıklayıp hesabınıza giriş yapın. 

Artık The Sandbox evreninde dilediğiniz gibi dolaşabilir, yapıları gezebilir, etkinliklere ve oyunlara katılabilirsiniz.

The Sandbox arazisi nasıl alınır?

The Sandbox oyununu deneyimlenin en özel yolu, elbette bir NFT arazi sahibi olmaktan geçer. Sahip olduğunuz NFT araziler üzerinde kendi yapılarınızı inşa edebilir, oyunlarını ve etkinliklerinizi düzenleyebilir ya da daha sonra arazinizi satarak metaverse gayrimenkul geliri elde edebilirsiniz.

Bu NFT araziler, LAND adı verilen değiştirilemez token’lardır. Peki The Sandbox’ta NFT arazi, yani LAND token nasıl alınır?

Aslında bu işlem oldukça kolaydır. Öncelikle, kripto para cüzdanınızda hem Ethereum gaz ücretine yetecek miktarda ETH coin olmalı. LAND token’ları ise The Sandbox’ın yerel yönetişim token’ı SAND token ile satın alacaksınız. Bu nedenle, cüzdanınızda yeterli miktarda SAND token da olmalı. 

Ethereum uyumlu kripto para cüzdanınızda gerektiği kadar ETH coin ve SAND token bulunuyorsa, artık The Sandbox NFT Marketplace’i ziyaret edebilirsiniz. Burada, müsait LAND token’ları, The Sandbox haritasında hangi parsellerde bulunduğu gibi bilgilerle beraber görebilirsiniz. Satın almak istediğiniz NFT araziyi seçtikten sonra tek yapmanız hemen satın alma ücretini ödemek ya da dilediğiniz miktarda teklif vermek. Teklifin kabul edilirse artık siz de bir The Sandbox arazisi sahibi olursunuz. 

Sonuç

The Sandbox, metaverse kullanıcılarına eşsiz bir deneyim vadeden, yaratıcılığın ön plana çıktığı bir oyundur. Bu oyunun en güzel tarafı ise deneyimlemenin son derece kolay oluşudur. Eğer metaverse ilginizi çekiyorsa, The Sandbox’a mutlaka göz atmalısınız.