Piyasa Duyarlılığı Analizi Nasıl Yapılır?

Başlangıç Seviyesi
Piyasa Duyarlılığı Analizi Nasıl Yapılır?

Piyasa duyarlılığı anlamına gelen sentiment, traderların ve yatırımcıların piyasadaki bir varlığa ilişkin ortak görüşünü ifade eder.  Çoğu zaman yatırımcılar için yol gösterici olan piyasa duyarlılığının oluşması için birçok etmenin bir arada değerlendirilmesi gerekir. Bu noktada özellikle güncel haberler ve fiyat geçmişi etkilidir.

Piyasa duyarlılığı, aykırı çalışmayı seven traderların aradığı şeylerden biri. Çoğu insan boğa piyasası yaşandığında mal varlıklarını elden çıkarmak ister ancak duyarlılık düşükse, uzun süre tutacakları bir mal varlığı satın almayı da düşünebilirler.

Kripto para piyasalarında yaşanan ani fiyat dalgalanmaları nedeni ile traderlar, piyasayı analiz ederken piyasa duyarlılığına güvenir. Yüksek yatırım getirisi elde edebilmek için ani dalgalanmaları iyi analiz etmesi gereken traderların hızlı hareket etmesi gerekiyor. Bu noktada da piyasa duyarlılığından yararlanmak yatırımcılar için oldukça avantajlı.

Kripto Piyasası Sentiment Analizi Nasıl Yapılır?

Piyasanın genel havasını öğrenmek için görüş, düşünce ve fikir toplanması gerekir. Bununla birlikte yalnızca piyasa duyarlılığına güvenmek doğru bir taktik olmayacaktır. Yatırımlarınıza ilişkin bir karar vermeden önce tüm verileri toplayıp birlikte değerlendirmek daha sağlıklıdır.

Piyasanın temel tonunu algılamak için, genel endüstrinin ve traderların belirli bir dijital varlığa nasıl baktığını öğrenmek için ilgili sosyal medya sayfalarına ve platformlarına bakmak isteyebilirsiniz. Ekosistem katılımcıları ile doğrudan etkileşim kurmak için Telegram kanallarına, Reddit tartışmalarına, Discord'a ve belirli bir projenin diğer tüm resmi forumlarına katılmanız gerekebilir ancak bu forumlarda proje görevlisi gibi davranan dolandırıcılara karşı dikkatli olmanızda yarar vardır. Herhangi bir sonuca varmadan önce kapsamlı bir araştırma yaptığınızdan ve farklı kaynaklardaki görüşleri aldığınızdan mutlaka emin olun.

Piyasa duyarlılığı oluşturmada sosyal medya ağlarını analiz etmek buzdağının sadece görünen kısmı. Sosyal medya dışında aşağıdaki yöntemleri de deneyebilirsiniz:

  • Veri toplama araçlarını kullanarak sosyal medyada bu konuyla ilgili bahsedilenlere bakın.
  • Popüler kripto para medya yayınları ve blogları aracılığıyla sektördeki en son haberlerle kendinizi güncel tutun.
  • Kripto para endüstrisindeki balina aktivitesini izleyin. Büyük kripto para birimi sahiplerinin piyasada ne yaptığını izlemek için Balina Uyarısı gibi araçları kullanın.
  • Topluluğun ve yatırımcıların genel hissini öğrenmek için piyasa duyarlılığı göstergelerini kullanın. Korku ve açgözlülük endeksi gibi endeksler çeşitli kaynaklar sağlar ve piyasadaki mevcut hissi özetler.
  • Google trendlerini kullanarak bir kripto projesini çevreleyen hype miktarını ölçün. Örneğin, "Bitcoin nasıl satın alınır" konulu geniş bir arama hacmi, Bitcoin için iyimser bir piyasa hissiyatı önerebilir.

Piyasa Duyarlılık Göstergeleri

Kripto para yatırımcıları, piyasanın veya belirli bir kripto para biriminin yükseliş veya düşüş hissini bulmak için çeşitli piyasa duyarlılığı göstergelerini kullanabilir. Göstergeler, piyasa duyarlılığını grafik olarak veya bir tür ölçek kullanarak gösterir. Piyasaya daha net bir bakış açısı elde etmek için farklı göstergelerin kullanılması tavsiye edilir.

Piyasadaki duyarlılık göstergelerinin çoğu Bitcoin etrafında döner ancak Ethereum duyarlılık endeksini de bulabilirsiniz. En yaygın duygu göstergesi, Bitcoin Crypto Korku ve Açgözlülük endeksidir. Endeks, farklı kaynaklardan yararlanarak ve bunları 0-100 arasında tek bir rakamda hesaplayarak Bitcoin piyasasının yaygın duygularının ve genel duyarlılığının gücünü ölçmeye çalışır.

0 değeri, piyasa katılımcılarının aşırı korku noktasına ulaştığını, 100 değeri ise piyasanın aşırı açgözlülük noktasına ulaştığını gösterir. Fiyat hızla daha yüksek seviyelere yükseldiğinde oyuncular açgözlü olabilir. Kenarda izleyenler için FOMO yaratır ve piyasaya ek sermaye girmesine yol açar. Öte yandan, kripto para yatırımcıları için fiyat hızla düştüğünde varlıklarını satmak daha cazip gelebilir. Bitcoin Crypto Korku ve Açgözlülük endeksi, her iki yöndeki aşırılıkları ölçmeye çalışır.

Sentiment Analizinin Faydaları

Kripto para yatırımı yapmadan önce, mevcut tüm bilgileri değerlendirmek her zaman önemlidir. Teknik ve temel analize benzer şekilde, genel piyasa duyarlılığını öğrenmek de aynı derecede önemlidir. Örneğin piyasa analizi, FOMO'nun haklı olup olmadığını veya sadece içgüdüler olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur. Temel ve teknik analiz ile piyasa duyarlılığı analizini birleştirmek yatırımcıya şunları sağlar:

  • Kısa vadeli veya orta vadeli fiyat hareketleri hakkında daha kesin öngörülere sahip olmak.
  • Trade yaparken duygular üzerinde kontrol sahibi olmak.
  • Potansiyel olarak karlı fiyat eğilimlerini belirlemek.

Genel fiyat analizine piyasa duyarlılığının uygulanması analize sağlamlık katar. Bugün birçok trader, sosyal medya ağlarından içgörüler çıkarma ve bu verileri nihai ticaret kararlarını vermek için sentimenti benimsemiş durumdadır.