Sentiment Analiz Nedir?

Orta Seviye
Sentiment Analiz Nedir?

Sentiment (Duygu) Analizi, yatırımcıların bir menkul değere veya ilgili finansal piyasaya yönelik ilgisinin ne yönde olduğunu ifade eder. Sentiment, piyasada işlem gören bir finansal değerin faaliyetleri ve fiyat hareketleri sonucu piyasadaki hareket hissi veya yatırımcı kalabalığının psikolojisidir. Finansal ortamda yükselen fiyatlar olumlu hisler uyandırırkendüşen fiyatlar düşüş piyasası hissi uyandırır

Sentiment Analizikripto paralar dahil finansal ürünler veya tüm kripto para marketiyle alakalı genel duygusal durumu ifade eder. Fiyatlar yükselirken piyasa duyarlılığı yükselirken, fiyatlar aşağı yönlü düşerken piyasa duyarlılığı da düşer. Sentiment Analizi piyasa duyarlılığını ölçmek için birçok argüman kullanabilir. Bir toplulukta konuşulanlardan finansal varlıkların resmi sosyal medya profillerinin popülaritesine kadar birçok etken göz önüne alınabilir.

Teknik Sentiment Analizi göstergeleri ise Teknik Analiz yöntemi ile yatırım planları yapılırken sıkça başvurulan bir yöntemdir. Yatırımcıların piyasa duyarlılığını ölmeyi sağlayan Teknik Sentiment Analizi göstergeleri kullanıcılara somut gösterge çıktısı sunar. 

Sentiment (Duygu) Analizi Ne İfade Ediyor?

Sentiment Analiz Nedir?

Duyarlılık göstergeleri, yatırımcılar tarafından, insanların mevcut piyasa veya ekonomik koşullar hakkında ne kadar iyimser veya kötümser olduğunu görmek için kullanılır. 

Sentiment Verileri yalnızca bir veri parçasıdır ve yatırımcıların harekete geçmesi için bir etkendir. Örneğin, kırılıma çok yaklaşmış ancak yatırım için hala biraz zaman ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz bir kripto parayı ele alalım. Bu kripto paranın sosyal medyada öne çıkanlara girmesi ile birlikte yatırımcılar tarafından bilinirliliğinin arttığını düşünebilir ve yatırım yapmaya karar verebilirsiniz. 

Sentiment (Duygu) Analizi Ne İşe Yarar?

Yatırımcının duyarlılığını tespit eden Sentiment Analizi, piyasa hareketini ön görürken kesin sonuçlar hedeflemez. Kullanıcılar, yatırımcıları bir finansal ürüne yönelik tutumlarının neden olduğu kısa vadeli fiyat hareketlerini ölçmek ve kazanç sağlamak için Sentiment Analizini kullanırlar. Piyasa duyarlılığını sunan Sentiment Analizi, genel fikir birliğinin tersi yönde yatırım yapmayı tercih eden kullanıcılar için önemli bir parametredir. “Herkes alıyorken, sen sat,” politikasını benimseyen kullanıcıların da takip ettiği bir göstergedir.

Piyasaların, yatırımcılar için genellikle iki yönü vardır ve düşüş ve yükseliş olarak tanımlanır. Ayı halindeyken fiyatlar düşerken boğa piyasasında fiyatlar yükselir. Duygular genellikle finans pazarlarını ve finansal yatırımları etkilerken fiyatlamalar ve yatırımlar her zaman sadece rakamlar üzerinden yapılmaz.

İlginizi Çeker: Ayı Piyasası ve Boğa Piyasası Ne Demektir?

Sentiment Analizi Nasıl Yapılır?

Finansal duygu analizlerinin yapılabilmesi için kullanıcıların ilgili finansal ürün hakkındaki fikir ve görüşlerinin derlenip incelenmesi gerekir. Kullanıcıların duygu ve düşünceleri ele alınarak çıkarımlar yapılır. Bu çıkarımlar ile birlikte yatırımcının duygu analizi gerçekleştirilir. 

Bu fikir ve görüş havuzu genellikle manuel olarak değil otonom yazılımlar ve bilgisayarlar ile sağlanır. Veriler belirlenmiş farklı kaynaklardan toplanır ve işlemden geçtikten sonra ayrıştırılır ve raporlanır. Bu rapor bir sonuca bağlanır ve Sentiment Analizi olarak adlandırılır. 

İlginizi Çekebilir:  Kriptoda Temel Analiz Nedir? Nasıl Yapılır?

Kripto Para Dünyasında Sentiment Analizi

Duygu analizler, her noktada olduğu gibi finans dünyasında aynı zamanda kripto para marketinde geçerli bir değerlendirme. Özel olarak hazırlanan veri yazılımları ile birlikte bilgiler toplanıp ölçeklendirilerek veri çıktıları sağlanıyor ve bu çıktılar kimiz zaman raporlanıyor kimi zamanda ise grafik göstergelerine dönüştürülüyor. Duygu analizleri kullanıcıların gerçekleştirecekleri yatırımların potansiyelleri hakkında genel tahminler yapar. Ancak hem genel finans pazarlarında hem de kripto para marketinde sadece bu duygu verilerine bağlı kalarak yatırım yapılmamalı farklı veriler de göz önünde tutulmalıdır.