Watch2Earn Nedir?

Başlangıç Seviyesi
Watch2Earn Nedir?

Play-to-earn ve move-to-earn konseptlerinden sonra şimdi de insanların video izleyerek kripto para kazanabilecekleri yeni bir konsept ortaya çıkıyor: Watch-to-earn ya da Watch2Earn.

Aslında Watch2Earn, bir platformun adı: XCAD Network projesi tarafından yaratılan ve sadece YouTube videoları izleyerek kripto para kazanmanızı sağlayan bir platform. Ancak tıpkı play-to-earn ve move-to-earn gibi kripto para dünyasında yaygın bir modele dönüşmesi kaçınılmaz görünüyor. 

Bu makalemizde önce XCAD Network ve Watch2Earn modelinden bahsedeceğiz.

XCAD Network nedir?

XCAD Network, içerik oluşturucuların içeriklerini token haline getirmesini sağlayan bir platformudur. Bir başka deyişle, bir YouTuber kendi Cryptocurrency Creator tokenına sahip olabilir ve bu YouTuber, içerikleriyle doğrudan YouTube’da etkileşim kuran izleyicilerini kendi tokenıyla ödüllendirebilir. İzleyiciler de tarayıcıda çalışan XCAD Eklentisi aracılığıyla YouTube'da token sahibi içerik oluşturucuları izleyerek en sevdikleri üreticilerin tokenlarını kazanabilirler. Daha sonra bunları itibari paraya ya da başka kripto paralara dönüştürebilirler. İzleyiciler, sahip oldukları tokenlar ile içerik üreticisinin vereceği kararlarda oy hakkına da sahip olabilir. 

XCAD Network’te yer alan içerik üreticiler arasında Türkiye’den Enes Batur ve Orkun Işıtmak da var. 

Watch2Earn nedir? Nasıl Çalışır?

Watch2Earn, XCAD Network’ün izleyicilerin YouTube videoları izleyerek token kazanmasını sağlayan projesidir. Play-to-earn ve move-to-earn modellerini andıran bu model, XCAD Network ortaya çıkarılmıştır. Bu yüzden XCAD Network, Watch2Earn modelini bir “devrim” olarak adlandırıyor

XCAD Network’ün Watch2Earn platformunu kullanmak çok kolaydır. YouTube videoları izleyerek para kazanmak isteyen kullanıcıların tek yapması gereken, XCAD Eklentisi’ni indirip internet tarayıcısına kurmaktır. Bu eklenti, arka planda hep çalışır. Ardından kullanıcılar, XCAD Network üyesi içerik üreticilerin videolarını izleyerek ilgili üreticinin tokenını kazanmaya başlayabilir. Token kazanmak için bir videonun en az yüzde 80’ini izlemek gerekmektedir.

Watch2Earn, XCAD Network ile başarılı olursa, kuşkusuz XCAD'in Watch2Earn'ünü benzer başka projeler izleyecektir. Ancak XCAD Network, bu modeli geliştiren ilk proje olarak bilinmeye devam edecek.

Üretici tokenları ne işe yarar?

İçerik üreticilerinin tokenlarını kullanıcılar, ilgili üreticinin YouTube videolarını izleyerek kazanabilir. Ardından bunları stake ederek staking ödülleri olarak NFT’ler elde edebilirler. Bu NFT’ler, içerik üreticilerin videolarındaki anlardan oluşturulmuştur ve alınıp satılabilirler. 

Kullanıcılar sahip olukları üretici tokenlarını XCAD Network’ün merkeziyetsiz kripto para borsası XCAD DEX üzerinde de değerlendirebilirler. Burada tokenlarını XCAD Network’ün yerel kripto para birimi olan XCAD coine ya da başka kripto paralara dönüştürebilirler. 

Watch2Earn ile kazanılan üretici tokenlarının bir kullanım alanı da yönetişimdir. Kullanıcılar, tokenları ile hayran oldukları içerik üreticilerin kararlarında oy hakkına sahip olabilir.