Shibarium Nedir?

Başlangıç Seviyesi
Shibarium Nedir?

Shibarium, Unification ekibi tarafından geliştirilmiş, kullanıcıların ve geliştiricilerin halihazırda var olan Ethereum blok zinciri altyapısına uygun orjinal uygulamalar oluşturmasını sağlayan bir Layer-2 projesidir. Shibarium, Ethereum blok zinciri üzerinde daha düşük ve hızlı bir şekilde işlem gerçekleştirmeye olanak sağlamaktadır. Ek olarak, Shibarium, blok zincir programcıları için bir geliştirme ve oyun alanı olması planlanmaktadır. 

Bu makalemizde popüler meme coin olan Shiba INU ekibi tarafından geliştirilen Layer-2 projesi olan Shibarium’u inceleyeceğiz.

Shibarium, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir Layer-2 projesidir. Projenin amacı dijital varlıkların yaratılması ve alım satımı için güvenli, açık bir platform oluşturmaktadır. Shibarium ayrıca merkeziyetsiz uygulamalar (DApp) oluşturmak için bir temel alt yapıda sunmaktadır.

Shibarium katmanı ile kullanıcılar Ethereum ana blok zincirine göre daha hızlı ve ucuz bir şekilde işlem gerçekleştirebilecekler. Hızlı ve ucuz bir yapıya sahip olacak bu katman, hali hazırda kripto dünyasındaki birçok metaverse ve oyun projesi için uygun bir altyapı sunmaktadır.

Shibarium Avantajları

Shibarium, Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan bir Layer-2 olduğu için diğer temel blok zincirlere göre bazı temel avantajlara sahiptir. Bunlardan en önemli bu katmanda ve Ethereum üzerinde çalışması planlanan SHI stabilcoinidir. Shibarium’un Layer-2 olarak diğer avantajları ise:

  • Güvenlik: Shibarium, Ethereum blok zinciri üzerine kurulduğu için blok zincirin ana güvenliği Ethereum üzerinden sağlanmaktadır.  
  • Verimlilik: Hızlı ve verimli bir blok zincir yapısına sahip Shibarium, işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Böylece verimli bir yapıya sahip olmaktadır.
  • Düşük İşlem Ücreti: Shibarium Ethereum blok zinciri güvencesiyle işlem yapma maliyetini oldukça düşüşerek, hızlı ve ucuz bir yapı sunmaktadır.

Shibarium Stabil Kripto Para Projesi SHI

SHI stabil kripto para projesi, Shibarium katmanı başladıktan sonra hem Ethereum hem de Shibarium'da çalışacak olan bir stabilcoindir. SHI'nin hedefi, küresel bir değer saklama, hesap birimi ve değişim aracı olmaktır. Günümüz kripto para dünyasında çoğu stablecoin 1$'a endeksli bir şekilde çıkarılmaktadır. Ancak SHI dünyanın herhangi bir yerindeki herkes tarafından erişilebilir olmak amacıyla 0,01 ABD dolarına endeksli yani 100 SHI token 1 USD olacak şekilde oluşturulması planlanmaktadır. Böylece, SHI stabilcoini birçok farklı ülkede her türlü ödemeyi kolaylaştırabilmesi hedeflenmektedir.

SHI tokenın ekosisteme eklenmesi, Shibarium'un başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesinin ardından gerçekleşmesi planlanmaktadır. Shibarium blogunda Ryoshi, SHI'nin "tüm ülkelerdeki sıradan insanların bir değer saklama aracı ve bir ödeme şekli olarak kullanabileceği dünya çapında istikrarlı bir para birimi olmasını" umduklarını belirtmektedir.

Shibarium’un ve Shiba Ekosisteminin Geleceği

Shibarium projesinin 2022 yılı içinde başlayacağını tahmin etmektedir. Shiba Inu geliştirme ekibi için öncelikli bir dönüm noktası, “Oshiverseoyna-kazan oyun platformunun piyasaya sürülmesidir. iOS ve Android için mevcut olan oyun, Shibarium ejosisteminde kullanımını ve topluluk katılımını teşvik etmesi planlanmaktadır.

Oshiverse, Shibarium Layer-2 protokolünde çalışacak şekilde geliştirilmektedir. Bu nedenle, İlk olarak Shibarium yayınlanıp daha sonra, Oshiverse yayınlanması planlanmaktadır. Ayrıca, bazı dedikodular bu oyun içerisindeki etkileşimler ile SHIB token yakımı olabileceğini ifade etmektedir. Shibarium üzerinde yer alacak olan bu oyun ekosistemin genişlemesi için oldukça önemli bir role sahip olabilir.

SHIB token kurucuları tarafından geliştirilen Shibarium projesi, birçok oyun ve metaverse projesi için hızlı ucuz bir altyapı sunmaktadır. Shibarium projesinin gelişmesi ve yaygınlaşması ile daha fazla kitleye ulaşması hem Shiba hem de ekosistemdeki diğer tokenlar olan Bone ve Leash için yeni bir kullanım alanı oluşturabilir. Shiba Twitter hesabından yapılan paylaşımda Bone token Shibarium üzerinde gas ücretlerini ödemek için kullanılması planlanmaktadır.

Shibarium projesininin hala geliştirme aşamasında olduğunu unutmamak gerekmektedir. Bu sebeple Shiba veya diğer tokenlar özelinde yaşanabilecek haber akışlarını resmi kanallardan teyit etmek gerekebilir.