Mum Grafiği Nasıl Okunur?

Başlangıç Seviyesi
Mum Grafiği Nasıl Okunur?

Kripto para grafiklerinde teknik analiz yaparken çizgi grafiği, mum grafiği ve çubuk grafiği gibi birçok grafik türünden yararlanılarak analiz yapılması mümkündür. Fakat genel olarak kripto para grafiklerinde yapılan analizlerde en çok kullanılan grafik türü mum grafiğidir. Mum grafiği fiyat hareketliliğinin büyüklüğü, açılış ve kapanış fiyatları gibi konular hakkında detaylı olarak bilgi vermektedir.

Mum grafikleri seçilen zaman aralığına göre farklı zaman dilimindeki hareketliliği göstererek analiz yapılmasını mümkün kılar. Örneğin; günlük grafik seçildiğinde her mum 1 günlük fiyat hareketliliğini saatlik grafik seçildiğinde ise her mum 1 saatlik fiyat hareketliliğini gösterecektir.

Mum Grafiği Nasıl Okunur?

İlginizi Çekebilir: Harmonik Formasyonlar Nedir?

Her bir mum gövdeden ve fitillerden oluşur. Mumun gövdesi açılış ve kapanış fiyatlarının hangi noktada olduğunu göstermektedir. Gövdenin üst ve alt kısmına doğru uzanan çizgiler ise fitillerdir. Fitiller, ilgili zaman aralığında varlığın ulaştığı en yüksek ve en düşük değerleri göstermektedir.


Genel olarak yeşil mumlar ilgili zaman aralığındaki yükselişi kırmızı mumlar ise ilgili zaman aralığındaki düşüşleri temsil etmektedir. Mumların renklerinin farklı olması gibi verdikleri bilgilerde farklı olmaktadır.

Aşağıdaki örnek görselde BTC/TRY paritesinin günlük periyotta, mum grafiğini ve grafik üzerindeki detayları görüntüleyebilirsiniz.

Mum Grafiği Nasıl Okunur?


Yükselen mum durumunda en aşağıda yer alan fitil en düşük seviyeyi üstünde bulunan yatay çizgi açılış fiyatını, en üstte bulunan yatay çizgi kapanış fiyatını ve en üstteki fitil en yüksek değeri göstermektedir. Azalan mum durumunda iste en üstteki fitil en yüksek değeri altındaki yatay çizgi açılış fiyatını, en alttaki yatay çizgi kapanış fiyatını ve altındaki fitil ise en düşük seviyeyi göstermektedir.