Mum Formasyonları

Orta Seviye
Mum Formasyonları

Mum formasyonları; açılış fiyatı, kapanış fiyatı, ilgili zaman dilimindeki en düşük değer ve en yüksek değeri tek bir çubuk üzerinde gösterdiğinden grafikler üzerinde mum çubuklarına bakarak birçok konu hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlarlar. İlgili mum çubuklarının belirli bir uyum içerisinde bir araya gelmesi ile de mum formasyonları oluşur. Mum formasyonları o andaki piyasa psikolojisinin ne olduğuna dair önemli bilgiler içerebilmektedirler.

Bireysel mumların bir araya gelerek oluşturduğu formasyonlar, gelecek fiyat hareketliğinin yönü, potansiyel giriş ve çıkış seviyeleri hakkında sinyaller verebilmektedirler.

Grafik formasyonlarında da olduğu gibi herhangi bir matematiksel veya istatistikesel veri ya da hesaplama barındırmazlar. Sadece ortaya çıkan şekiller üzerinden yorum yapılması söz konusudur.

Büyük Yeşil Mum

Mum Formasyonları

Büyük yeşil mum, açılış ve kapanış değerleri arasında geniş bir yükseliğe, uzun bir gövdeye sahip olan yükseliş yönlü mumlardır. Fiyatlar düşük açılır ve yüksek kapanır.  Mum çubuğunun gövdesi grafikteki diğer mum çubukları ile karşılaştırıldığında daha uzun boyda olmalıdır. Genel olarak yükseliş eğilimine işaret eder.

Büyük Kırmızı Mum

Mum Formasyonları

Büyük Kırmızı Mum yani Long red candlestick, açılış ve kapanış değerleri arasında geniş bir yükseliğe, uzun bir gövdeye sahip olan düşüş yönlü mumlardır. Fiyatlar yüksek açılır ve düşük kapanır. Mum çubuğunun gövdesi grafikteki diğer mum çubukları ile karşılaştırıldığında daha uzun boyda olmalıdır. Genel olarak düşüş eğilimine işaret eder.

İlginizi Çekebilir: Mum Grafiği Nasıl Okunur?

DOJİ

Mum Formasyonları

Doji kripto para grafiklerinde yaygın olarak oluşan bir mum formasyonudur. Açılış ve kapanış fiyatları neredeyse aynı olduğunda oluşmaktadır. Genellikle uzun boylu olarak karşımıza çıkmakta olmasına rağmen fitillerin uzunlukları incelenen muma göre değişebilmektedir. Doji mum formasyonları açılış ve kapanış fiyatlarının neredeyse aynı olması sebebiyle alıcı ve satıcıların denk olduğu yani piyasaların kararsız olduğu durumlarda gözlemlenir. Doji genel olarak trend dönüş formasyonu olarak kabul edilse de her zaman bu yönde sinyal vermeyebilir.Sinyalin kontrolü için Doji sonrasında oluşan teyit mumuna bakılmalıdır. Teyit mumu Doji oluşumu sonrasında  oluşan mum çubuğudur.

Yusufçuk DOJİ

Mum Formasyonları

Yusufçuk doji yani dragonfly doji mum formasyonları açılış ve kapanış fiyatları en yüksek seviyede olduğunda oluşmaktadır. Aşağı tarafta fazla miktarda alıcı olduğunu ve genel olarak fiyat düşüş gösterdiğinde alımın başladığını işaret etmektedir.Yani fiyatın aşağı yönlü ani bir hareket yaptığını fakat alıcılar tarafından tekrardan alım yapılarak fiyatın yukarı yönlü hareket ettiğini gösterir. Oluşumu için fiyatların düşen bir trendden geliyor olması gerekmektedir. Düşüş trendi durumunda fiyat hareketinin dibinde görüldüğünde yükseliş sinyali olarak kabul edilebilmektedir. Fakat ilgili sinyalin doğrulanabilmesi için teyit mumu üzerinden kontrol yapılması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Ichimoku Bulutu Nedir? Ichimoku İndikatörü Nasıl Kullanılır?

Mezartaşı DOJİ

Mum Formasyonları

Açılış ve kapanış fiyatları günün en düşük seviyesinde oluştuğunda görüntülenen bir mum formasyonu olan mezartaşı doji, yukarı tarafta fazla miktarda satıcı olduğunu ve genel olarak fiyat yükseliş gerçekleştirdiğinde satışların başladığını ifade etmektedir. Yani fiyatın yukarı yönlü ani bir hareket yaptığını fakat satıcılar tarafından tekrardan satış yapılarak fiyatın aşağı yönlü hareket ettiğini gösterir. Yükselen bir trend üzerinde fiyat hareketliliğinin tepesinde görüldüğünde düşüş sinyali olarak kabul edilebilmektedir. Fakat ilgili sinyalin doğrulanabilmesi için teyit mum çubuğu üzerinden kontrol yapılması gerekmektedir.

Çekiç

Mum Formasyonları

Mum çubuğu çekiç şeklini aldığından bu isim ile adlandırılmaktadır. Gövde kısmı kırmızı veya yeşil olabilmektedir. Haammer yani çekiç formasyonunun oluşabilmesi için mumun alt iğnesi, mum gövdesinden en az 2 kat uzun olmalıdır. Genellikle düşüş tredi sırasında görüntülenmektedir ve yükseliş trendi habercisi olarak kabul edilmektedir.

Hamile Boğa(Boğa Harami)

Mum Formasyonları

Piyasada düşüş yönlü trend hakimken ilk başta büyük bir kırmızı gövde daha sonraki mumda ise küçük bir yeşil gövde oluşmasıyla görüntülenmektedir.İkinci mumda oluşan yeşil gövde ilk mum gövdesinin içerisinde kalmaktadır. Yükseliş eğilimi olarak kabul edilmekte olup, sinyalin doğrulanabilmesi adına teyit mumu üzerinden kontrol edilmesi gereklidir. Teyit mumu ile karşılaştırma yapılırken düşüş yönlü olan uzun gövdeli ilk mum referans alınmaktadır.

Hamile Ayı(Ayı Harami)

Mum Formasyonları

Bearish harami ya da Türkçe ismi ile Ayı Harami mum formasyonu, piyasada yükseliş yönlü trend hakimken ilk başta büyük bir yeşil gövde daha sonraki mumda ise küçük bir kırmızı mum oluşmasıyla görüntülenmektedir. İkinci mumda oluşan kırmızı gövde ilk mum gövdesinin içerisinde kalmaktadır. Düşüş sinyali olarak kabul edilmekte olup, sinyalin doğrulanabilmesi adına teyit mumu üzerinden kontrol edilmesi gereklidir. Teyit mumu ile karşılaştırma yapılırken yükseliş yönlü olan uzun gövdeli ilk mum referans alınır.


İlginizi Çekebilir: CCI İndikatörü (Commodity Channel Index)

Üç Beyaz Asker

Mum Formasyonları

Art arda oluşan 3 yeşil mum sonrasında görüntülenen bir mum formasyonu olan three white soldiers, her bir mum çubuğu bir önceki mum çubuğundan daha yüksek tepeler yaparak formasyon oluşumunu tamamlanmaktadır. Formasyona bütünüyle bakıldığında merdiven şeklinde bir şekil oluşturur. Düşüş yönlü trendin dip seviyelerinde görüntülendiğinde, düşüş trendinin zayıfladığını ve trendin yükseliş yönüne doğru dönüş yapacağı sinyalini vermektedir. Teyit mumu ile karşılaştırma yapılırken 3.gün oluşan yeşil mum referans olarak alınabilmektedir.

Üç Siyah Karga

Mum Formasyonları

Üç beyaz askerin tam tersi olarak oluşum gösteren üç siyah karga bir diğer adıyla Three Black Crows, Ardışık olarak her bir mum çubuğu bir önceki mum çubuğundan daha aşağı seviyede dipler yaparak formasyon oluşumu tamamlanmaktadır. Yükseliş yönlü trendin tepe seviyelerinde görüntülenmekte olup, trendin düşüş yönlü geri dönüş yapabileceği sinyalini vermektedir.

Akşam Yıldızı

Mum Formasyonları

Akşam yıldızı yani bir diğer ismi ile evening star mum formasyonu, yükseliş yönlü trendin tepe seviyelerinde görüntülenen ve 3 mum çubuğundan oluşan, genel olarak tepe seviyelerinden düşüş yönlü sinyal veren bir formasyonudur. İlk mum uzun bir yeşil mum, ikinci mum ise daha kısa gövdeli bir mum sonucunda oluşmaktadır. Son mum ise ilk mumun aksine düşüş yönlü kırmızı bir mum olarak karşımıza çıkmaktadır.