CCI İndikatörü (Commodity Channel Index)

Orta Seviye
CCI İndikatörü (Commodity Channel Index)

Türkçe karşılığı emtia kanal endeksi olan CCI indikatörü, Donald Lambert tarafından emtia piyasaları için geliştirilmiştir. Lambert, fiyatların 22 günlük periyotta 11 gün, yükseliş 11 gün ise düşüş yönlü hareket ettiğini varsayarak CCİ indikatörünü geliştirmiştir.

İlginizi Çekebilir: Stokastik İndikatörü

CCI İndikatörü Nasıl Yorumlanır?

CCI İndikatörü (Commodity Channel Index)

CCI İndikatörü başlangıçta uzun vadeli trend değişikliklerinin tespiti için geliştirilmiş olsa da yatırımcılar indikatörü zamanla geliştirmiştir. CCI İndikatörü hesaplanırken şu formüller kullanılır ve CCİ İndikatörü yorumları yapılır.

  • CCI=(Ortalama Fiyat- Ortalama Fiyat Hareketli Ortalaması) / (Ortalama Sapma x 0,015)
  • Ortalama Fiyat=(Günün en yükseği + Günün en düşüğü+ Kapanış) / 3
CCI genel olarak aşırı alım ve aşırı satım göstergesi olarak kullanılmaktadır. +100 ve -100 aralığı normal salınımların gerçekleştiği bölge olarak referans alınmaktadır. +100 seviyesinin üzerindeki salınımlar aşırı alım, -100 seviyesinin altındaki salınımlar ise aşırı satım bölgesi olarak nitelendirilmektedir. 0,015 değeri sabit terim olarak  ölçeklendirme amacıyla referans alınmakta olup, değişmemektedir. ,

İlginizi Çekebilir: ATR (Average True Range)

Tıpkı RSI İndikatöründe olduğu gibi CCI İndikatörü tarafında da fiyat hareketliliğinin onaylanmaması durumunda uyumsuzluk meydana gelebilir. Periyotları uzatmak sinyalleri geciktirebilirken, kısa periyotlar kullanmak ise gereksiz alım satım sinyalleri oluşturabilmektedir. CCI’da periyot kullanılan enstrümana ve yatırım stratejisine göre değişiklikler gösterebilmektedir.