ADX-DMI İndikatörü

Orta Seviye
ADX-DMI İndikatörü

ADX İndikatörü bir diğer adı ile Average Directional Index, aşağı ya da yukarı yönlü olarak trendin gücünü ölçmektedir. ADX İndikatörü ile yatırımcılar alım satım sinyalleri üretmemekte olup, trendin gücü hakkında bilgi alabilmektedir. 

ADX İndikatörü, 0-100 arasında değerler almaktadır. 20’nin altındaki düşük değerler genel olarak zayıf bir harekete 40’ın üzerindeki yüksek değerler ise genel olarak güçlü bir harekete işaret etmektedir. ADX, trendin yönü hakkında bilgi vermemektedir yalnızca trendin gücü hakkında bilgi vermektedir.

Örneğin; 40’ın üzerindeki ADX değeri güçlü bir yukarı trende ya da aşağı trende işaret edebilir.

ADX değeri ne kadar büyükse trendin o kadar güçlü olduğu varsayılır.ADX değerlerinin düşük seviyeden yükselmeye başlaması yeni bir trendin doğacağı anlamına gelirken, yüksek seviyedelerden düşmeye başlaması ise trendin bitebileceğini belirtmektedir. 

İlginizi Çekebilir: Teknik Analiz

Genel olarak ADX 14 periyot referans alınarak hesaplanmaktadır. Trendin gücü hakkında bilgi veren ADX indikatörü hesaplanmadan önce fiyatların hangi yöne hareket ettiğinin bulunması gereklidir. Bunun için DM- ve DM+ olarak 2 ayrı gösterge bulunmaktadır. ADX genel olarak analizlerde DMI İndikatörü ile birlikte kullanılmaktadır.

DMI İndikatörü Nedir?

DMI İndikatörü yani Directional Movement Index, finansal enstrümanın fiyatının hangi yönde hareket ettiğini tanımlamaktadır. ADX ile birlikte kullanımı çok görülen DMİ İndikatörü al ,sat sinyalleri üreten bir indikatördür. DMI sayesinde trend yönü saptanabilmekte ve sinyaller oluşturulabilmekte ADX sayesinde ise bu trendin gücü ölçülebilmektedir.

  • +DI:Pozitif yönlü hareket çizgisi
  • -DI: Negatif yönlü hareket çizgisi

+DI ve -DI Kesişimleri

ADX-DMI İndikatörü

ADX İndikatörü ve DMİ İndikatörü kullanılarak yapılacak kripto para teknik analizinde önemli olan unsurlar +DI ve -DI kesimşileridir.

  • +DI çizgisi -DI çizgisini yukarı yönlü keserse ve +DI > -DI durumu oluşursa bu durum yükseliş sinyali olarak değerlendirilmektedir. Bu durumda ADX yükseliyor ise yukarı yönlü güçlü bir trend olduğu varsayılmaktadır.
  • +DI çizgisi -DI çizgisini aşağı yönlü keserse ve +DI < -DI durumu oluşursa bu durum düşüş sinyali olarak değerlendirilmektedir.  Bu durumda ADX yükseliyor ise aşağı yönlü güçlü bir trend olduğu varsayılmaktadır.

Çizgiler arasındaki hattın genişlemesi trendinde güçlendiği dolayısıyla ADX tarafında da artışın olabileceği anlamına gelmektedir. Çizgilerin arasındaki hattın daralması ise trendin zayıfladığını dolayısıyla ADX değerinin düşeceği anlamını taşımaktadır.

İlginizi Çekebilir: CCI İndikatörü (Commodity Channel Index)