Metaverse Sanal Arazisi Nedir?

Başlangıç Seviyesi
Metaverse Sanal Arazisi Nedir?

Metaverse kavramı kısa sürede çok popüler hale geldi. Bugün kripto paralar ile alakalı olsun olmasın, herkes metaverse kavramını mutlaka duymuştur. Metaverse kavramını duyanların duyduğu bir başka kavram da metaverse sanal arazisi… Bugün Adidas gibi birçok şirketin, siyasi partilerin, kuruluşların, Snopp Dogg gibi ünlü isimlerin metaverse sanal arazisi satın alarak kendi binalarını ve içeriklerini oluşturduğunu duyuyoruz. 

Peki metaverse arazisi nedir? Metaverse arazilerine yatırım yapmak mantıklı mı? Gelin bu soruların cevabını birlikte bulalım. 

Metaverse nedir?

Metaverse ile ilgili Bitlo Akademi’de sayısız makale bulabilirsiniz. Ancak bu yazıda da metaverse kavramına değinmekte fayda var. 

Metaverse, tarihi ilk blokzincir olan Bitcoin’den çok daha eskiye dayanan bir kavram. Türkçeye meta evren şeklinde çevrilebilecek metaverse kavramını ilk defa 1992’de, Neal Stephenson’ın Snow Crash romanında gördük. Ardından bu kavram The Matrix gibi filmlerle popüler hale geldi. Blokzincir ve kripto para teknolojisi ise, sanal gerçeklik teknolojisinin de gelişmesiyle, metaverse’ü ilk kez gerçekten uygulanabilir kıldı. 

Metaverse, kullanıcıların kapsamlı şekilde etkileşime geçebildikleri ve genelde üç boyutlu, çevrimiçi sanal dünyalar olarak tanımlanabilir. Bugün birçok metaverse projesi blokzincir tabanlı geliştirilmektedir. Bu tür metaverse projeleri arasında Decantraland (MANA) ve The Sandbox (SAND) ise özellikle öne çıkar. 

Metaverse arazisi nedir?

Metaverse kullanıcıları, ilgili platformdaki neredeyse tüm öğelere NFT biçiminde sahip olabilir. Bu öğeler arasında sanal araziler de bulunur. NFT’lerin sahiplik kanıtı sunması sayesinde, kullanıcılar bir sanal arazinin ya da mülkün kendilerine ait olduğunu ispatlayabilir. Bu araziler, ilgili metaverse platformunun NFT pazar yerinde kripto paralar ile alınıp satılabilir. Metaverse arazileri tıpkı gerçek dünyadaki gayrimenkuller gibi çeşitli nedenlerle değerlenebilir de. Bu nedenle, metaverse arazileri yatırım amaçlı da alınabilmektedir. 

Metaverse araziler nasıl çalışır?

Metaverse arazilerin çalışma şekli platformdan platformda değişebilir. Decentraland ve The Sandbox gibi popüler metaverse platformları, kendi sanal dünyalarını belirli ölçülerde arazilere bölmüştür. Bu araziler, NFT pazar yerlerinde alınıp satılır. Bir NFT araziyi birkaç kişi ortak satın almak ya da kiralamak da mümkün olabilir. 

Kimi metaverse platformları ise metaverse arazilerin yalnızca kullanım hakkını satar. Yani ilgili araziyi kiralar ve bir süre kullanırsınız. İlgili metaverse arazinin kullanım hakkı ise yine NFT teknolojisiyle garanti altına alınır. 

Metaverse arazi sahipleri, arazileri üzerinde kendi yapılarını ve içeriklerini oluşturabilir. Örneğin, metaverse araziniz üzerinde inşa ettiğiniz binada sergi düzenleyebilirsiniz. 

Metaverse arazi fiyatları nasıl belirlenir?

Aşağı yukarı tüm ürünlerde olduğu gibi metaverse arazi fiyatlarını belirleyen de temelde arz - talep ilişkisidir. Bu yüzden asıl soru, bir metaverse araziye olan talebi neyin belirlediğidir. 

Metaverse arazilere yönelik talebi belirleyen üç ana unsur şunlardır: Platform, kullanılabilirlik, spekülyason. 

Bir metaverse arazinin fiyatını belirleyen en önemli unsur, hangi platformda bulunduğudur. Decentraland, The Sandbox ya da yakında açılacak My Neihgbor Alice (ALICE) gibi büyük metaverse platformlarında arazi fiyatları çok daha yüksek olur. Çünkü bu platformlardaki arazilere talep de daha büyüktür. Buna karşın, arazi sayısı, yani arz sınırlıdır. 

Arazinin yer aldığı platform, ilgili arazinin kullanım alanlarını da belirler. Bir meta evren arazisinin kullanım alanı ne kadar fazla ve verimliyse, fiyatı da o kadar yüksek olur. 

Spekülasyon ise hemen her yatırım aracında fiyatı belirleyen unsurlardandır. Metaverse arazi spekülasyonunu, günümüz dünyasındaki gayrimenkul spekülasyonu gibi düşünebilirsiniz. Spekülasyon, bir araziye olan talebi artırabilir. Bu da fiyatı yukarı yönlü etkiler.

Metaverse arazilerin kullanım alanları

Metaverse arazileri yatırım amaçlı kullanılabileceği gibi başka amaçlarla da kullanılabilir. En yaygın meta evren arazi kullanım alanlarına yakından bakalım.

Reklam 

Metaverse platformlarında, gerçek dünyadaki gibi popüler bölgeler bulunabilir. Bu popüler alanlardaki araziler, doğal olarak daha fazla ziyaretçi çeker. Popüler bölgelerdeki arazi sahipleri, arazilerine ya da arazilerinde inşa ettiklere yapılara reklam alarak gelir elde edebilir. 

Örneğin, Decentraland’de dünyanın en büyük oyun şirketlerinden Atari’ye ait bir yapı vardır. Burası çok sayıda ziyaretçinin uğrak noktasıdır. Atari’nin arazisinin hemen yanında bir araziye sahipseniz, kolayca reklam alabilirsiniz. 

Sosyalleşme ve Etkinlikler

Metaverse, birçok uzman tarafından yeni bir toplumsal alan olarak değerlendiriyor. Bugün birçok metaverse platformunda konserler, sergiler, yarışmalar düzenleniyor. Metaverse arazi sahipleri de kendi arazilerinde bu gibi etkinlikler düzenleyebilir, bunlardan katılım ücreti alarak gelir elde edebilir. 

Blokzincir oyunları

Blokzincir tabanlı oyunlarda da NFT araziler bulunur. Bu arazilere sahip olmak, oyun içinde çeşitli avantajlar sağlayabilir. Örneğin, en popüler play-to-earn oyunlarından Axie Infinity (AXS) arazi sahiplerine ekstra kaynak ve token ödülleri vermektedir.

İş

Metaverse, günümüzde iş hayatında da yaygın şekilde kullanılmaya başladı. İşletmeler, sahip oldukları metaverse araziler üzerinde sanal ofisler inşa edip buralarda toplantılar düzenleyebiliyor. PwC Hong Kong bu şirketlerden biri. Şirket, ​​Web3 danışmanlık hizmetleri için The Sandbox arazilerini kullanacağını açıkladı.

Metaverse arazi satın almak mantıklı mı?

“Metaverse arazisi satın almak mantıklı mı?” sorusu ile “Metaverse gelecek vadediyor mu?” sorusu yakından ilişkilidir. Birçok uzman, metaverse platformlarının gelecekte gündelik yaşamda bile çok daha büyük rol oynayacağını düşünüyor. Bu açıdan, bir metaverse arazisi sahibi olmak gelecekte değeri artması muhtemel bir gayrimenkule yatırım yapmak olarak görülebilir. 

Şimdi düşünün: Bugün bin Decentraland kullanıcısı olsun. Metaverse’e yönelik ilginin artması ve yeni teknolojik gelişmeler, bu sayıyı iki bine çıkardığında Decentraland arazilerine olan talep de artmayacak mı? O zaman, metaverse arazi fiyatları da yükselecektir. Ancak burada önemli nokta, gerçekten gelecek vadeden metaverse platformlarında meta evren arazisi yatırımı yapmaktır. Bu nedenle, yatırım yapmadan önce ilgili platformu detaylıca araştırmanızı şiddetle öneririz.