Metaverse Arazisi Satın Almak

Başlangıç Seviyesi
Metaverse Arazisi Satın Almak

Metaverse arazisi satın almak, son dönemde çok popüler hale geldi. Siyasi partilerden markalara, şirketlerden bireysel girişimcilere birçok kuruluş ve kişinin metaverse arazisi satın aldığına dair haberler okuduk. Özellikle Decentraland (MANA) ve The Sandbox (SAND) ekosistemlerinde satılan sanal araziler, büyük paralara alıcı buldu ve buluyor. Peki, metaverse arazisi nasıl satın alınır? İşte bu makalede, bu soruya cevap vereceğiz. Ancak gelin önce metaverse arazisinin ne olduğunu irdeleyelim. 

Metaverse arazisi nedir?

Bilindiği gibi, metaverse kavramı, kullanıcıların başka kişilerle ve çeşitli uygulamalarla etkileşime girebildikleri sanal dünyaları ifade eder. Metaverse’ün ne olduğunu ve kripto paralar ile ilişkisini “Metaverse Nedir?” başlıklı makalemizde detaylıca ele almıştık. Ancak “Metaverse arazisi nedir?” sorusuna da tatmin edici bir cevap vermeliyiz. 

Birçok metaverse oyunu ve platformu, NFT biçiminde alınıp satılabilen arazilerden oluşur. Yani ilgili platformun haritası, birçok küçük parçaya bölünmüştür ve bu parçalar NFT olarak olarak alınıp satılır. The Sandbox örneğini ele alalım: The Sandbox kullanıcıları, SAND token ya da Ethereum (ETH) ile sanal bir dünyada arazi satın alabilir. Bu arazilerin her biri, LAND adı verilen bir NFT’dir. Bir NFT, benzersiz ve değiştirilemez bir tokendır. LAND adı verilen araziler de birer NFT olduğundan benzersizdir ve sahiplik ispatı sunar. Yani kime ait oldukları ve orijinal olup olmadıkları kesin şekilde bilinir. 

Öyleyse, bir metaverse arazisinin üzerinde çeşitli içerikler inşa edilebilen, alınıp satılabilen, orijinalliği ve sahipliği kesin olarak bilinen bir NFT olduğunu söyleyebiliriz.

Metaverse arazisi ne işe yarar?

Bir metaverse arazisinin birçok kullanım alanı ve işlevi olabilir. Araziler, tıpkı gerçek gayrimenkul alınıp satılabilir ve kullanıcılar bu alım satımlardan gelir elde edebilir. Bu arazilerde oluşturulan yapılar çeşitli konferanslara, sergilere, toplantılara ev sahipliği yapabilir. Birçok şirket de satın aldıkları metaverse arazilerinde sanal mağazalar açıyor. Örneğin, Samsung şirketi Decentraland evreninde bir sanal arazi satın aldı ve bu arazi üzerinde ilk metaverse mağazasını açtı. Barbados ise yine Decentraland üzerinde, sahip olduğu arazide bir büyükelçilik açtı ve böylece metaverse’te elçilik açan ilk ülke oldu.

Metaverse arazisi nasıl alınır?

Bir metaverse arazisi, bir NFT’dir. Bu yüzden metaverse arazisi satın almak ile herhangi bir NFT satın almak aynı süreçlerdir. Metaverse arazisi satın almak için ihtiyacınız olan şeyler yalnızca bir kripto para cüzdanı ve gerekli miktarda kripto paradır. Gelin, bir NFT araziyi nasıl alabileceğinize şimdi adım adım bakalım. 

  1. Platformunuzu seçin: İlk yapmanız gereken, hangi metaverse platformunda arazi alacağınıza karar vermektir. Decentraland ve The Sandbox, NFT arazi satın alabileceğiniz en popüler metaverse seçenekleridir. 
  2. Platformun pazar yerine giriş yapın: Hangi platformda metaverse arazi satın alacağınıza karar verdikten sonra platformun NFT pazar yerine giriş yapmalısınız. Metaverse platformlarına, ilgili platformun çalıştığı blok zincir ile uyumlu kripto para cüzdanlarıyla kolayca erişebilirsiniz. Örneğin, Decentraland evrenine katılmak isterseniz Ethereum uyumlu bir kripto para cüzdanı ile Decentraland’de hesap açıp giriş yapabilir, platformu deneyimlemeye başlayabilirsiniz. Aynı şekilde, bir Decentraland arazisi satın almak istediğinizde de yapmanız gereken, kripto para cüzdanınız ile Decentraland’in pazar yerine bağlanmaktır.
  3. MANA ya da ETH alın ve cüzdanınıza transfer edin: Metaverse araziler, tüm NFT’ler gibi kripto paralar ile alınıp satılır. Bu yüzden bir metaverse arazisi satın almak için cüzdanınızda yeterli miktarda kripto para bulunmalı. Decentraland platformunda arazi almak istiyorsanız, Bitlo üzerinden Türk lirasıyla MANA token ya da ETH coin satın alabilirsiniz. Ardından MANA ya da ETH varlığınızı kripto para cüzdanınıza transfer edip Decentraland NFT Pazar Yeri’ne giriş yapmalısınız.
  4. Parselinizi seçin ve teklif verin: Artık NFT pazar yerindesiniz ve cüzdanınızda yeterli miktarda kripto para var. Şimdi tek yapmanız gereken, satın almak istediğiniz metaverse araziyi seçmek. Bunu ilgili platformun kendi pazar yeri üzerinden ya da o platformun NFT’lerinin satıldığı OpenSea gibi başka pazar yerleri üzerinden yapabilirsiniz. Decentraland ve The Sandbox gibi birçok metaverse platformu, satılan NFT arazileri harita üzerinde görselleştirir. Her arazi, ilgili platformun haritasında bir parselde bulunur. Satın almak istediğiniz metaverse arazisini belirledikten sonra tek yapmanız gereken bir teklif vermek ya da istenilen miktarı ödeyerek anında satın almak işlemi yapmaktır. Tebrikler, artık bir metaverse arazisine sahipsiniz! 

Metaverse arazisini satın aldığınız kripto para cüzdanı ile ilgili platforma giriş yaptığınızda, satın aldığınız arazinin size otomatik olarak atandığını göreceksiniz. Bundan sonra araziniz ile ne yapacağınız size kalmış: İster onun üzerinde bir yapı ya da içerik oluşturun, ister satışa çıkarın… Bazı platformlar arazinizi kiralamanıza ya da arazinizde reklam almanıza bile izin veriyor! 

Metaverse arazisi satın almak güvenli midir?

Her yatırım aracında olduğu gibi metaverse arazisi satın almak da çeşitli finansal riskler barındırır. Örneğin, metaverse arazisi satın aldığınız platformun kullanıcıs sayısında bir düşüş yaşanırsa aldığınız arazinin değeri düşebilir. Bununla beraber, finansal riskleri bir kenara bırakırsak, metaverse arazisi satın almak blok zincir ve NFT teknolojileri sayesinde tamamen güvenlidir. Dediğimiz gibi, bir metaverse arazisi bir NFT’dir. NFT işlemleri ise blok zincir üzerinde gerçekleşir ve NFT’ler blok zincirde saklanır. Blok zincirlere ise dışarıdan müdahale etmek ya da onları hacklemek neredeyse imkansızdır. Bu, sahip olduğunuz metaverse arazisinin kopyalanamayacağı ya da siz cüzdanınızın şifresini kimseyle paylaşmadığınız sürece çalınamayacağı anlamına gelir.