Almanya'da Bitcoin (BTC) Almak için Adımlar

Başlangıç Seviyesi
Almanya'da Bitcoin (BTC) Almak için Adımlar

Almanya’da Bitcoin (BTC) almak için yapılması gerekenler, birçok Türk kripto para yatırımcısının merak ettikleri arasında yer alıyor. Bilindiği gibi Almanya, Türkiye dışında en çok Türk’ün yaşadığı ülkelerden biri. Bugün Almanya’da yaşayan yaklaşık 2,5 milyon Türk var.

Almanya’da yaşayan Türkler için Bitcoin (BTC) ve kripto para satın almak oldukça kolaydır. Aslına bakarsanız, Almanya’da Bitcoin almak ile Türkiye’de BTC almak arasında çok önemli farklar bulunmaz. Bu yazımızda, Almanya’da Bitcoin almak için gereken adımları ve dikkat etmeniz gerekenleri anlatacağız. 

Almanya’da Bitcoin almak için gerekenler

Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları da diğer herkes gibi kripto para borsaları üzerinden BTC coin satın alabilir. Türkiye’nin köklü kripto para borsalarından Bitlo’da dünyanın her yerinden BTC al sat işlemleri yapmak mümkündür.

Bitlo’ya üye olun

Almanya’da yaşayan TC vatandaşları, Bitcoin satın almak için ilk olarak bir Bitlo hesabı açmalıdır. Bitlo hesabı açmak çok kolaydır. Tek yapmanız gereken https://www.bitlo.com/ sitesine girip “Üye Ol” sekmesine tıklayarak üye olma işlemine başlamak.

Sizden istenilen bilgileri (isim - soyad, telefon numarası, e-posta adresi, TC kimlik numarası ya da yabancı kimlik numarası, doğum tarihiniz) girdikten sonra geriye sadece şifrenizi belirlemek ve telefonunuza gönderilecek onay kodunu ilgili kısma girmek kalıyor.

Bitlo’ya üye olurken kullandığınız, aktif bir cep telefonu numarası vermeniz çok önemli. Sadece üyelik doğrulaması için değil Bitlo’ya giriş yaparken de telefonunuza doğrulama kodu gönderilecek. Bununla beraber, kimi operatörler yurt dışı numaralarına Türkiye merkezli SMS gönderilerini engelleyebiliyor. Böyle bir senaryoda operatörünüze ulaşmalı ve Bitlo başlıklı SMS’lere izin vermesini istemelisiniz. Daha fazla sorunla karşılaşırsanız 7/24 çalışan Bitlo Destek hattından da yardım talep edebilirsiniz.

Hesabınıza para yükleyin

Almanya’da Bitcoin almak için önce hesabınıza istediğiniz miktarda Türk lirası yüklemelisiniz. Bitlo hesabınıza TL yüklemek için şu adımları izleyebilirsiniz: 

  1. Hesabınıza giriş yapın ve üst menüden “Para Yatır/Çek” sekmesine tıklayın.
  2. Soldaki menüden “Türk Lirası” sekmesini açıp “Türk Lirası Yatır” seçeneğine tıklayın. 
  3. Anlaşmalı bankalardan sizin için en uygununu seçin ve ilgili IBAN numarasına dilediğiniz miktarda TL’yi kişisel banka hesabınızdan havale, FAST ya da EFT ile gönderin. 

Almanya’da Btilo hesabınıza para yüklemek için ayrı bir gereklilik bulunmaz. Tek şart, gönderiminizi kendi adınıza bir banka hesabından yapmanızdır. 

Bitcoin satın alın

Mesai saatleri içinde yatırdığınız para 20 dakika içinde Bitlo hesap bakiyenizde görünecektir. Mesai saati dışında EFT yaptıysanız, TSİ sabah 09.00 itibarıyla paranız hesabınıza geçer. 

Artık kripto para satın almak için bakiyeniz olduğuna göre Bitcoin (BTC) satın almaya hazırsınız. “Kolay Al/Sat” ya da “Gelişmiş/Al Sat” sekmelerinden BTC/TRY paritesini seçerek BTC coin satın alabilirsiniz. 

Dolar ile Bitcoin satın almak

Bitlo’da dolar ile BTC satın almak da mümkün. Bunun için fiyatı dolara endeksli stablecoin Tether (USDT) kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken önce USDT/TRY paritesinde alım yapmaktır. USDT fiyatı daima ABD dolarına eşit olduğundan, USDT coin satın alarak kripto piyasasında kullanabileceğiniz dolar almış olursunuz. Ardından BTC/USDT paritesini seçerek sahip olduğunuz USDT coinle BTC al sat işlemleri yapabilirsiniz.

Almanya’da Bitcoin alırken dikkat edilmesi gerekenler

Almanya’da Bitcoin almak oldukça kolay olsa da vergilendirme sistemine dikkat etmekte fayda var. Günümüzde birçok ülkede kripto paralara dair regülasyonlar yeni gelişiyor. Kripto paraların nasıl vergilendirileceği de yine çoğu ülkede tartışma konusu. Almanya’da ise kripto paralardan elde edilen gelirler, gelir vergisine dahil edilebiliyor. 

Almanya’da kripto paralardan elde edilen kazançlar şu durumlarda vergiden muaf sayılıyor: 

  1. İlgili kripto para bir yıldan fazla süre elde tutulmuşsa, 
  2. Kısa vadeli (bir yıldan az süre) yatırımlardan elde edilen toplam yıllık kâr 600 avrodan azsa,
  3. Mali yıl boyunca kripto paralardan 256 avrodan daha az ilave gelir kârı edilmişse kazanç vergiden muaftır.

Konuyla ilgili detaylı bilgi için “Almanya’da Kripto Para Vergisi” başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.