Launchpad Nedir?

Başlangıç Seviyesi
Launchpad Nedir?

Kripto para dünyasında projelerin kitle fonlamasıyla sermayelerini artırmalarını sağlayan platformlara launchpad ya da kripto para inkübatörü denir. Launchpad platformları aracılığıyla yatırımcılar da gelecek vadeden kripto paralara erken dönemde erişip yatırım yapabilir. İlk Coin Teklifi (ICO), İlk DEX Teklifi (IDO) ve İlk Borsa Teklifi (IEO) gibi kripto para ön satışları launchpad platformları üzerinden gerçekleşir.

Bu yazımızda “Launchpad nedir?” sorusuna cevap vereceğiz. 

Kriptoda launchpad nedir?

Launchpad, ICO ve benzeri kripto para ön satışlarının yapıldığı kitlesel fonlama platformlarının genel adıdır. Launchpad’ler sayesinde, yeni kripto para projeleri, coin ya da token satarak gelecek yatırımlarını desteklemek için gelir elde edebilir. Öte yandan yatırımcılar da güvendikleri projelere erkenden yatırım yapma şansına erişir. Böylece bir coin ya da tokena henüz değeri artmadan sahip olabilirler. 

Launchpad ne işe yarar?

Kripto launchpad platformları, hem projeler hem de yatırımcılar için birçok avantaj sunar. Bu avantajların başında güvenlik gelir. Launchpad’ler satışa çıkaracakları kripto paraları ve projeleri detaylıca incelerler. Böylece ilk satış dolandırıcılıklarının önüne geçilir. Yatırımcılar, launchpad platformunun verdiği güvenceyle yatırım yapabilir. 

Ayrıca birçok launchpad platformu, satışlara katılım için KYC (Müşterinizi Tanıyın) doğrulaması ister. Yani bir launchpad etkinliğine katılmak isteyen yatırımcıların kimlik bilgilerini paylaşmaları gerekir. Bu da kara para aklama gibi dolandırıcılıkları önler, kötü niyetli kişilerin yatırımcı kılığında satışa katılmasının önüne geçer. 

Kısacası launchpad, erken aşamadaki projelerin gelecek adımları için sermaye toplamasını ve yatırımcıların gelecek vadeden kripto paralara güvenli şekilde henüz fiyatları ucuzken sahip olabilmesini sağlar. 

Launchpad’e nasıl katılınır?

Launchpad platformları çeşitli blok zincirler üzerinde çalışan platformlardır. Bir merkezi borsa, merkeziyetsiz borsa ya da projenin kendisi launchpad kurabilir. Bunların üçüne de katılmak son derece kolaydır.

Merkezi borsaların launchpad’lerine katılmak için ilgili borsaya kaydolmanız ve kimlik doğrulaması yapmanız gerekir. Merkeziyetsiz borsalara ve projelerin kendi launchpad’lerine ise kripto para cüzdanınızı bağlayarak erişebilirsiniz.

Öte yandan birçok launchpad’e katılım için birtakım ön şartları karşılamanız gerekebilir. Bu şartların başında katılım için istenen minimum bakiyenin cüzdanınızda bulunması gelir. Birçok launchpad’e katılım öncesinde kimlik bilgilerinizle bir whitelist (beyaz liste) kaydı oluşturmanız da istenir. 

Gerekli şartları karşılıyorsanız launchpad’e katılabilir ve ilgili satışın kurallarına göre yeni çıkan token ya da coinin satışından belirli miktarda pay alırsınız. 

En popüler launchpad platformları

Launchpad her geçen gün daha çok yeni kripto para projesi tarafından tercih ediliyor. Artık kripto para projelerinin çoğu ilk kez launchpad platformları üzerinden arz ediliyor. Bu platformların büyük kısmı ise BNB Chain (BNB), Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX) ağlarında faaliyet gösteriyor. 

Bu platformlar arasında en çok BNB Chain’de çalışan TrustSwap dikkat çekiyor. Solana ağında SolanaPrime öne çıkarken, ilk Avalanche launchpad platformu olan AvaXlauncher da en popüler launchpad platformları arasında yer alıyor.