Ethereum PoW ve ETHW Coin Nedir?

Başlangıç Seviyesi
Ethereum PoW ve ETHW Coin Nedir?

Ethereum PoW ya da ETHW coin, Ethereum ana zincirinde gerçekleşen Merge sonrası sert çatallanma ile ortaya çıkan bir kripto para birimidir. Merge ile Proof of Work algoritmasından Proof of Stake algoritmasına geçen Ethereum blok zincirinde, kendisini ETHW Core olarak adlandıran bir grup, değişime karşı olduklarını belirterek, Merge sonrası 24 saat içinde hard fork gerçekleştireceklerini duyurmuştu.

Grup, 12 Eylül tarihli Twitter gönderisinde “ETHW mainnet'in Merge gerçekleştikten sonraki 24 saat içinde aktif olacağını duyurdu. Tam tarih, ETHW mainnet’in başlangıçtan 1 saat önce sayaç ile bildirilecek ve tüm teknik yönler kamu ile vakti gelince paylaşılacak," şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Merge işleminin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi ile birlikte ekip Ethereum ana zincirinin Merge öncesindeki bloğu temel alarak yeni blok zincir olan Ethereum PoW’u yarattılar. Ethereum ana zinciri üzerindeki madencilerden bazıları PoW zincirine geçerken bazıları diğer kripto para birimlerine geçiş yapmışlardır.

Ethereum PoW Zinciri Nasıl Çalışmaktadır?

Ethereum PoW zinciri tıpkı Merge öncesi çalışan Ethereum ana zinciri gibi çalışmaktadır. Ancak halihazırdaki birçok uygulama ve projenin PoW zincirini desteklemeyecek olması ciddi bir soru işareti yaratmaktadır. Ethereum blok zinciri üzerinde fiyat hizmeti sağlayan Chainlink projesinin sadece PoS zincirini destekleyeceğini açıklaması sonrası zincir üzerinde fiyat ve destek anlamında ciddi soru işaretleri mevcuttur.

Chainlink’in yanı sıra DAI, USDC ve USDT gibi stabilcoinlerinde sadece PoS zincirini desteklemiş olması bu varlıkların PoW zincirinde teorik olarak herhangi bir değerinin olmadığı anlamına gelmektedir. Zincirin aktif edilmesinden sonra bir destek bulamayan varlıkların fiyatlarında ciddi düşüşler yaşanmıştır.

Ethereum PoW zincirinin kaynak kodları Merge sonrası, PoW zincirinin başlatılmasından hemen önce yayınlanması ve kodların son ana kadar açıklanmamış olması topluluktan ciddi bir tepkiye sebep oldu. EthereumPoW ekibi, zincir aktif olmadan önce kaynak kodların güvenlik nedeniyle açıklamadıklarını ifade etseler dahi birçok topluluğun bir kısmı projeyi yalnızca bir oyalama projesi olduğunu düşünmektedir.

ETHW Coin Nedir?

ETHW coin, Ethereum PoW zincirinde kullanılacak olan ana kripto para birimidir. Ethereum ana blok zincirindeki ETH gibi ETHW’de kendi blok zincirinin kripto para birimidir. Ethereum PoW zinciri eğer destek bulabilirse, ETHW coinde kullanım alanı kazanabilir. ETW teknik yapısı ile Ethereum Classic’e (ETC) benzetilebilir. ETC’de tıpkı ETHW gibi sert çatallanma sonucu ortaya çıkmıştı. 

ETHW coin Proof of Work algoritması ile çalıştığı için madencilik ile yeni coin arzı yaratılmaktadır. Bu sebeple ETHW fiyat olarak stabilite ve popülerlik kazanması hali hazırda GPU ile madencilik yapan birçok madencilik firması ve kurum tarafından kullanılabilir hale gelebilir. Ancak bütün bu olasılıkların hala da net bir şekilde kesin olmadığını belirtmekte fayda var. Birçok kurum ve projenin PoS zincirini desteklemesi halihazırda Ethereum  PoW zinciri üzerinde ciddi bir baskı oluşturmaktadır.