The Merge

Ethereum 2.0
GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

Ethereum Merge Nedir?

Merge, Ethereum blok zincirinin evrimindeki sıradaki adımdır. Merge, Proof of Work ile çalışan konsensüs katmanının yakın zamanda başlatılan ve Proof of Stake algoritması ile çalışan konsensüs katmanıyla (Beacon Chain) birleşimine verilen isimdir. Merge ile Ethereum blok zinciri Proof of Work algoritmasını terk ederek Proof of Stake algoritmasına geçiş yapacaktır.

Şu anda, Ethereum için birbirinden ayrı çalışan iki bağımsız blok zinciri bulunmaktadır. Bunlar mevcut iş kanıtı (PoW) ile çalışan Ethereum zinciri ve hisse kanıtı (PoS) ile çalışan Beacon Zinciridir.

Ethereum Telefon
Ethereum, Proof of Stake’e geçiyor!
Sizce Ethereum Merge bir fırsat mı?
Hemen Ethereum Satın Al
Merge Sırasında Ethereum Tutuyorsanız Ne Olacak?

Eğer Merge esnasında Ethereum tutuyorsanız, Birleştirme sırasında, öncesinde ve sonrasında fonlarınız güvende olacaktır. Ethereum, kullanıcıların cüzdanlarında ETH olarak görünmeye devam edecektir.

Ancak Bitlo kullanıcıları, ETH ve ERC-20 token yatırma ve çekme işlemlerinde geçici bir duraklamaya hazırlıklı olmalı. Birleşme sonrası ağ stabil ve senkronize duruma gelene kadar çekimler kapalı kalabilir. Ancak bu süreç hali hazırdaki varlıklarınız için bir sorun teşkil etmemektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Ethereum Merge ile Ethereum 2.0 aynı şey midir?

Cevap: Ethereum Merge ve Ethereum 2.0 geçişi aynı anlamda kullanılmasına rağmen, merge sadece PoW’den PoS algoritmasına geçişi ifade etmektedir. Ethereum 2.0 ise daha uzun bir yol haritasının tamamına verilen isimdir.

Soru: Ethereum Merge ile i̇şlem ücretleri düşecek mi?

Cevap: Temelde bu birleşme sadece konsensüs mekanizmasının değiştirilmesidir. Yani Merge sonrası direkt olarak işlem ücretlerinde (gas fee) herhangi bir düşüş yaşanmayacaktır.

Soru: Ethereum Merge ile Ethereum blok zinciri daha mı hızlı çalışacak?

Cevap: Ethereum Merge ile birlikte ana zincir üzerinde hız anlamında çok önemli bir iyileştirme olmayacaktır. PoW zincirinde 15 saniyede bir çıkan bloklar PoS zinciri üzerinde 12 saniyede bir oluşturulacaktır.

Soru: Ethereum Merge sonrası düğüm kurmak için en az 32 ETH mı gerekir?

Cevap: Ethereum’un PoS algoritması geçişi ile Ethereum blok zinciri üzerinde herkes düğüm oluşturabilir, bunun için 32 ETH gerekmemektedir.

Soru: Ethereum 2.0 için stake edilen ETH’lar hemen çekilebilecek mi?

Cevap: Ethereum blok zincirinin PoS’e geçişi için çok daha önceden kitlenen ETH’lar birleşme sonrası hemen çekilemeyecektir. Kilitlenen ETH’lerin çekilebilme Şangay güncellemesi sonrası mümkün olacaktır.

Soru: Merge sonrası stake edilen ETH’lar için çekim i̇şlemleri açıldığı zaman stake edenlerin hepsi sistemden çıkacak mı?

Cevap: Ethereum Merge geçişi ve Şangay güncelleştirmesi sonrası düğümlerden çıkış güvenlik gerekçesi ile sınırlandırılmıştır. Şangay güncelleştirmesi sonrası düğümler kilitlenen 32 ETH üzerindeki bakiyelerini çekmesi teşvik edilecektir.