Bitcoin (BTC) Piyasa Değeri Nedir? Neden Önemlidir?

Başlangıç Seviyesi
Bitcoin (BTC) Piyasa Değeri Nedir? Neden Önemlidir?

Bitcoin (BTC), ilk ve piyasa değeri bakımından en büyük kripto para birimi olarak bilinir. Kripto paraların amiral gemisi sayılan bitcoin, bugün tüm piyasaya yön vermektedir. Bunda en büyük rolü, devasa piyasa değeri oynamaktadır. 

Peki Bitcoin (BTC) piyasa değeri nedir? Nasıl hesaplanır ve neden önemlidir? Bu makalemizde, BTC piyasa değerine yakından bakacağız. 

Piyasa değeri nedir?

Geleneksel finans dünyasında piyasa değeri, bir şirketin hisselerinin toplam değerini tanımlar. Kripto para birimlerinde ise piyasa değeri, dolaşımdaki coinlerin itibari para bazında toplam değerini ifade eder. Bitcoin (BTC) gibi kripto paralarda bu, madencilik ile üretilen coinlerin toplam değeridir.

Varlıkların değeri ve dolaşımdaki sayıları sürekli değişiklik gösterdiğinden, piyasa değeri sabit bir ölçü değildir. Yani hemen her an az ya da çok değişir. Bununla beraber, 2009’da piyasaya çıktığından beri Bitcoin (BTC) piyasa değeri en büyük kripto para birimidir. 2014 yılında çıkan Ethereum (ETH) ise yine çok uzun süredir piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para birimidir. 

Piyasa değeri bakımından kripto paralar

Kripto para birimleri piyasa değerleri bakımından büyük ölçekli, orta ölçekli ve küçük ölçekli olarak üçe ayrılabilir. 

Büyük ölçekli kripto para birimleri, 10 milyar doların üzerinde piyasa değerine sahiptir. Bu kripto paraların performansları büyüme yönünde olduğu için yatırımcılar bunları daha az riskli varlıklar olarak görür. Ayrıca, büyük ölçekli kripto paralar genellikle daha fazla likiditeye sahiptir. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Tether (USDT), BNB (BNB), Ripple (XRP) büyük ölçekli kripto paralardır.

Orta ölçekli kripto para birimlerinin piyasa değerleri, 1 ile 10 milyar dolar arasındadır. Büyük ölçekli kripto paralara göre daha riskli yatırım araçları olarak görülseler de orta ölçekli kripto para birimleri önemli bir büyüme potansiyeli vadeder. Cardano (ADA), Solana (SOL), Dogecoin (DOGE) bazı önde gelen orta ölçekli kripto para birimleridir.

Küçük ölçekli kripto para birimleri ise 1 milyar doların altında piyasa değerine sahiptir. Bu tür kripto paralarda volatilite daha yüksektir. Buna bağlı olarak kayıp riski de daha fazladır. Ancak aynı şekilde, olası kazançların getirisi de devasa boyutlarda olabilir. 

Bitcoin (BTC) piyasa değeri nasıl hesaplanır?

Piyasa değeri, belirli bir varlığın dolaşımdaki toplam değerini ifade eder. Bitcoin’in piyasa değeri, mevcut BTC fiyatı ile şimdiye kadar üretilen BTC sayısının çarpılmasıyla hesaplanır. Örneğin, dolaşımdaki BTC sayısının 20 milyon olduğunu varsayalım. BTC fiyatı ise 10 bin dolar olsun. Bu durumda Bitcoin piyasa değeri, 20 milyon x 10 bin hesabıyla 200 milyar dolar olacaktır.

Kripto para verileri sunan Coinmarketcap gibi internet siteleri, Bitcoin piyasa değerini güncel olarak verir. 

Bitcoin (BTC) piyasa değeri neden önemlidir?

Piyasa değeri, bir projenin ya da şirketin diğerlerine kıyasla büyüklüğünü ve vadettiği potansiyeli anlamada yatırımcılara yardımcı olan bir ölçüdür. Bir kripto para biriminin piyasa değeri, onu diğer kripto paralarla kıyaslamamızı sağlar. Bitcoin (BTC) gibi piyasa değeri yüksek kripto paralar, diğerlerine göre daha güvenilir kabul edilir. Çünkü piyasa değeri, bir kripto para biriminin uzun vadeli popülaritesine dair fikir edinmenin en garanti yoludur. 

Tek başına piyasa değerine dayanarak yatırım stratejisi oluşturulamaz. Ancak Bitcoin piyasa değeri, yatırımcıların piyasa eğilimlerini araştırırken kullandığı önemli ölçülerdendir. Üstelik, tüm kripto para piyasasına yön verme gücüne sahip olduğundan, Bitcoin’in piyasa değeri sadece BTC yatırımcılarını değil, bütün kripto yatırımcılarını ilgilendirir. Piyasa eğilimlerine dair fikir veren Bitcoin dominance gibi göstergeler hesaplanırken Bitcoin piyasa değeri kullanılır.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için “Bitcoin Dominance Nedir?” makalemizi okuyabilirsiniz.