5 Soruda Kripto Altın

Başlangıç Seviyesi
5 Soruda Kripto Altın

Altın, finans dünyasında gram altın ve ons altın ya da işlenmiş (bilezik, kolye vb.) olarak bulunur. Bununla beraber, altının kripto para dünyasında da karşılığı vardır. “Kripto altın” olarak da bilinen altın endeksli kripto paralar, blockchain güvenliği ve kolaylığıyla altın yatırımı yapabilmeyi sağlar. 

Şimdi 4 soruda kripto altının ne olduğunu ele alacağız. 

Kripto Altın Nedir?

Kripto altın, altın endeksli kripto paralara verilen isimdir. Kripto altın, altının bir cinsi değildir ancak blockchain üzerinde altın yatırımı yapmanın aracıdır. 

Kripto altınlar, fiyatları gram altın fiyatı ya da ons altın fiyatı ile eşdeğer olacak şekilde tasarlanır. Örneğin, Token Teknoloji şirketinin çıkardığı ve Bitlo’da listelenen Gram Gold (GRAMG) token’ın fiyatı gram altına endekslidir. Bu da GRAMG satın alarak fiyatı daima gram altın fiyatı ile eşdeğer bir kripto varlığa sahip olabileceğiniz anlamına gelir. 

Kripto Altın Nasıl Çalışır?

Kripto altınlar, yani altına endeksli kripto paralar, gerçek altın ile desteklenir. Örneğin, fiyatı ons altına endeksli Pax Gold (PAXG) karşılığında Paxos şirketinin kasalarında eşdeğer miktarda ons altın bulundurulur. Yeni PAXG token’lar üretildikçe şirket, bir akıllı sözleşme aracılığıyla otomatik olarak ons altın alımı yapar. Kasadaki ons altın miktarı azaldığında ise PAXG token yakımı yapılır. Böylece dolaşımdaki PAXG token’ların her zaman fiziksel bir karşılığı bulunur. 

Buna “teminatlandırma” denir. Kripto altın, gerçek altın ile teminatlandırılarak fiyatının altınla eşdeğer olması sağlanır. 

Elbette kripto altınların birer kripto varlık olduğunu da unutmamak gerek. Tüm kripto varlıklar gibi kripto altın da blockchain üzerinde yaratılır ve çalışır. Örneğin, GRAMG token Avalanche (AVAX) blockchain ağında çalışmaktadır. 

Kripto Altın Ne İşe Yarar?

Kripto altın, altın yatırımcılarının blockchain güvenliği, hızı ve kolaylığıyla altın yatırımı yapabilmesini sağlar. İlk defa Bitcoin (BTC) ile ortaya çıkan merkeziyetsiz blockchain ağları, devletler gibi merkezi otoritelerin ya da siber korsanların müdahalelerine karşı dayanıklıdır. Bu, blockchain üzerinde sakladığınız verilerinizin (kripto varlıklar da birer veridir) çalınamayacağı ya da silinemeyeceği anlamına gelir. 

Kripto altın, bu açıdan altın yatırımcıları için çok güvenli bir yapı sunar. Kimse kripto altınlarınıza el koyamaz ya da çalamaz; elbette, onları sakladığınız kripto para cüzdanlarınızı güvende tuttuğunuz sürece!

Kripto varlıklarınızı nasıl güvende tutacağınıza dair makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kripto altın alıp satmak oldukça da maliyetsizdir. Kripto altın al-sat işlemlerinde makas aralığı söz konusu olmadığı gibi bir hesaptan diğerine GRAMG ya da PAXG gibi token’ları transfer etmek için büyük işlem ücretleri ödemeniz gerekmez. 

Altına endeksli kripto paraların bir diğer avantajı da coğrafi sınırlarının bulunmamasıdır. Dünyanın herhangi bir yerinden, 7/24 kripto altın alıp satabilirsiniz. 

Kısacası, kripto altın, blockchain üzerinde altın yatırımı yapabilmenizi ve blockchain teknolojisinin tüm avantajlarından faydalanabilmenizi sağlar. 

Kripto Altının Avantajları Nelerdir?

Kripto altının avantajları arasında merkezi olmayan bir yapıya sahip olması, düşük işlem maliyetleri, hızlı transferler, küresel erişim imkanı, gizlilik ve güvenlik önlemleri bulunur. Ayrıca, kripto altınlar, geleneksel finansal sistemlere bağımlılığı azaltarak finansal özgürlük sunar ve potansiyel değer artışıyla yatırımcılar için fırsatlar sunabilir.

Kripto Altın Nasıl Alınır?

Tüm kripto paralar gibi kripto altın da kripto para borsaları üzerinden alınır. Örneğin, Türkiye’nin köklü kripto varlık platformu Bitlo’da Türk lirası ile GRAMG al-sat ve PAXG al-sat işlemleri yapabilirsiniz. 

Satın aldığınız kripto altınları daha sonra kripto para cüzdanınızda güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.