Kripto Paralarımı Nasıl Güvende Tutarım?

Başlangıç Seviyesi
Kripto Paralarımı Nasıl Güvende Tutarım?

Blok zincirler ve kripto paralar, merkeziyetsiz yapıları sayesinde son derece güvenilirdir. Siber saldırılara karşı çok dayanıklı oldukları gibi, blok zincirlere ve kripto paralara hükümetlerin ya da başka merkezi kurumların müdahale edebilmesi de neredeyse imkansızdır.

Ancak bu, kripto paraların çalınamayacağı anlamına gelmez. Blok zincirleri hacklemek neredeyse imkansız olsa da blok zincir ağına bağlanmanızı sağlayan bilgisayarlar, telefonlar, tabletler, internet siteleri ve diğer araçlar tehditlere açıktır. Kripto paralarınıza eriştiğiniz cihazları ve internet bağlantınızı güvende tutmasanız, kripto paralarınızı da güvende tutamazsınız. 

Bu yazımızda, kripto paralarınızı nasıl güvende tutacağınızı öğreneceksiniz. 

Tedbirli olun, her zaman şüphe duyun

Söz konusu bilgisayar güvenliği ve dijital güvenlik olduğunda en zayıf halkanın insan unsuru olduğu düşünülür. En güvenli sistemler bile onu kullanan insanın tedbirsizliği nedeniyle saldırıya uğrayabilir. 

Bu nedenle, internette karşılaştığınız her şeye şüpheyle yaklaşın ve aklınızda soru işaret yaratan hiçbir linke tıklamayın, güvenilirliğine inanmadığınız hiçbir dosyayı indirmeyin. Özellikle kripto paralar söz konusu olduğunda her zaman tedbirli olmak ve şüphe duymak çok önemlidir. Çünkü ufak bir tedbirsizlik, para kaybetmenize yol açabilir. 

Güvenilir bir anti-virüs yazılımı kullanın

Çoğu zaman bilgisayarımıza fark etmeden zararlı yazılımlar yükleriz. Bunlar güvenli görünen bir dosyanın içine saklanmış trojanlar olabilir. Bu dosyayı bilgisayarımıza indirdiğimizde aslında bilgisayarımızdaki bilgileri tehditlere açık hale getiririz. Bir siber saldırgan, bir şekilde bilgisayarımıza sızdırdığı bir trojan ya da başka bir zararlı yazılım ile şifrelerimizi ve başka kişisel bilgilerimizi çalabilir. Bu, elbette, kripto paralarımızı da risk altında bırakır. 

Bilgisayarınızı zararlı yazılımlardan korumak için güvenilir bir anti-virüs yazılımı kullanmanızı öneririz. Anti-virüsler, zararlı yazılımları tespit ederek onları ortadan kaldırabilir. Böylece bilgisayarınızda sakladığınız şifreleriniz ve kişisel bilgileriniz güvende kalır. 

Siber güvenlik alışkanlıkları edinin

Birçoğumuz kafeler, restoranlar gibi kamusal alanlardaki ücretsiz çevrimiçi internet hizmetlerinden yararlanıyoruz. Ancak bu gibi ağların birçok güvenlik riski barındırdığını bilmelisiniz. Güvenli olmayan ağlar, bilgisayarınızda sakladığınız kripto para cüzdanlarınız ve cüzdanlara erişim bilgileriniz için ciddi risk teşkil edebilir. 

Bu nedenle, büyük miktarlardaki kripto para bakiyelerinizi çevrimdışı soğuk cüzdanlarda saklamanızı öneririz. Mobil cihazlarınıza ya da bilgisayarlarınıza kurulu olan çevrimiçi sıcak cüzdanları kullanırken ise şu siber güvenlik alışkanlıklarını dikkate almalısınız:

  • Herkes tarafından bilinmeyen bir e-posta adresi kullanın,
  • Güçlü ve başka hesaplarınızda kullanmadığınız bir şifre belirleyin,
  • Cüzdanınızın kurulu olduğu mobil cihazınızı ya da bilgisayarınızı kimseye ödünç vermeyin ya da gözünüzün önünden ayırmayın,
  • Cüzdanınızı herkese açık çevrimiçi ağlarda kullanmayın, 
  • Cihazlarınızın yazılımlarını daima güncel tutun.

İki faktörlü kimlik doğrulaması (2FA) kullanın

İster e-posta hesabınız olsun, ister kripto para borsalarındaki hesaplarınız, ister bir kripto cüzdan hesabınız… Maksimum güvenlik sağlamanın en basit ama etkili yollarından biri iki faktörlü kimlik doğrulaması (2FA) kullanmaktır. 

2FA, hesaplarınıza girişte ek bir güvenlik katmanı sağlar. Bu yöntemi kullandığınızda hesabınıza girmek için yalnızca şifreniz yetmez; telefonunuza ya da bir başka e-posta adresinize gönderilen altı haneli bir güvenlik kodunu da girmeniz istenir.

2FA sayesinde şifreniz çalınsa bile hesaplarınızı güvende tutabilirsiniz.

Soğuk cüzdan kullanın

Kripto paralarımızı kripto para cüzdanlarında saklarız. Kripto para cüzdanları sıcak cüzdan ve soğuk cüzdan olmak üzere ikiye ayrılır. Sıcak cüzdanlar, daima çevrimiçi olan cüzdanlardır. Bu cüzdanların kullanımı çok pratiktir ve kripto paralarınızla sık işlem yaptığınız dönemlerde sıcak cüzdanlardan yararlanabilirsiniz. Ancak uzun vadeli yatırımlarınızı ya da büyük miktarda kripto para bakiyelerinizi sıcak cüzdanlarda saklamanızı önermiyoruz. Çünkü internet erişimi bulunan bu tür cüzdanlar, internete bağlı her şey gibi siber saldırı riskine az ya da çok açıktır. 

Uzun vadeli yatırımlarınızı ve büyük miktarda kripto para bakiyelerinizi soğuk cüzdanlarda saklamanız çok daha güvenlidir. Soğuk cüzdanlar, internet erişimi bulunmayan kripto para cüzdanlarıdır. Bu nedenle siber saldırıya uğramaları imkansızdır. 

Güvenilir kripto para borsalarında işlem yapın

Kripto para alım satım işlemleri kripto para borsalarında yapılır. Bugün tüm dünyada birçok kripto para borsası bulunmaktadır. Kripto para işlemleri yapacağınız borsayı iyi seçmeniz de kripto paralarınızı güvende tutmak için çok önemlidir.

Kripto para al sat işlemlerinizi güvenilirliğini kanıtlamış, uzun süredir piyasada bulunan, kullanıcı memnuniyeti yüksek kripto para borsalarında yapmaya dikkat edin. 

Bitlo’da Türk lirası ile kripto para satın almak

2017’de Mustafa Alpay ve Hakan Baş tarafından kurulan Bitlo, Türk lirası ile kripto para satın alabileceğiniz en güvenilir borsalardan biridir. Bitlo, 2021’de Şikayetvar’ın düzenlediği A.C.E Ödülleri’nde Kusursuz Müşteri Deneyimini Yaşatan Kripto Para Borsası kategorisinde Diamond ödüle layık görülmüştür.

Bugün Bitlo’da Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Avalanche (AVAX), Solana (SOL) dahil 60’ın üzerinde kripto para listelenmektedir. Bitlo üzerinden Türk lirası ile kolayca ve güvenle kripto para al sat işlemleri yapabilirsiniz.