4 Soruda Kripto Gümüş

Başlangıç Seviyesi
4 Soruda Kripto Gümüş

Gümüş, finans dünyasında farklı biçimlerde bulunabilir. Türkiye’de gram gümüş satın almak oldukça popüler bir yatırım yöntemidir. Bununla beraber, gümüş yatırımı yapmanın bir yolu da kripto para dünyasına adım atmaktır: Kripto gümüş, yani gümüşe endeksli kripto para satın alarak gümüş yatırımcılığının en kolay halini deneyimleyebilirsiniz. 

Peki kripto gümüş nedir? İşte şimdi hem bu soruya hem de kripto gümüş ile ilgili diğer temel sorulara cevap vereceğiz.

Kripto Gümüş Nedir?

Kripto gümüş, gümüş endeksli kripto para birimlerine verilen genel isimdir. Kripto gümüş, gerçek gümüş değildir. Ancak fiziksel gümüşle desteklendiğinden, gümüşün kripto dünyasında temsili olarak düşünülebilir.

Kripto gümüş, fiyatı gümüş fiyatı ile eşdeğer olacak şekilde tasarlanır. Örneğin, Token Teknoloji şirketinin çıkardığı ve Bitlo’da listelenen Gram Silver (GRAMS) token’ın fiyatı gram gümüşe endekslidir. Yani bir kripto gümüş olan GRAMS fiyatı ile gram gümüş fiyatı daima aynıdır. Bu da GRAMS satın alarak gram gümüş yatırımı yapabilmenizi sağlar. 

Kripto Gümüş Nasıl Çalışır?

Kripto gümüş, gümüşe endeksli kripto paralardır. Bu tür kripto paralar, tüm kripto varlıklar gibi bir blockchain ağında yaratılır ve çalışır. Örneğin, GRAMS token Avalanche (AVAX) blockchain ağını kullanmaktadır. 

Kripto gümüş, gerçek gümüş ile desteklenir. GRAMS örneğinden devam edelim. GRAMS fiyatı, gram gümüş fiyatı ile daima eşdeğer olmalıdır. Bunu sağlamak için Token Teknoloji, banka hesaplarında, GRAMS karşılığı olarak gram gümüş bulundurur. GRAMS üretildikçe hesaplara gram gümüş eklenirken, hesaplardaki gram gümüş miktarı azaldıkça GRAMS token yakımı gerçekleştirilir. 

Buna “teminatlandırma” denir. Kripto gümüş, gerçek gümüş ile teminatlandırılır. 

Kripto Gümüş Ne İşe Yarar?

Kripto gümüş, gümüş yatırımını blockchain dünyasına taşır. Kripto gümüş sayesinde yatırımcılar, blockchain güvenliği ve hızıyla gümüş yatırımı yapabilir.

Blockchain teknolojisi ve merkeziyetsiz blokzincirler, ilk defa Bitcoin (BTC) ile ortaya çıkmıştır. Bu yapılar ​​devletler başta olmak üzere merkezi otoritelerin ya da siber korsanların müdahalelerine karşı dayanıklıdır. Bir başka deyişle, blockchain üzerinde sakladığınız veriler ne çalınabilir ne de silinebilir.

Kripto gümüş, blockchain tabanlı bir kripto varlık olarak yatırımcılara en üst düzeyde güvenlik sunar. Güvenli kripto para cüzdanlarında sakladığınız sürece kimse kripto gümüşlerinize el koyamaz ya da onları çalamaz. Kripto varlıklarınızı nasıl güvende tutacağınıza dair makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu arada, blockchain teknolojisi coğrafi sınırları da ortadan kaldırır. Dünyanın her yerinden, her an kripto varlık satın almak ya da transfer etmek mümkündür. Kripto gümüş satın almak için mesai saatlerini beklemeniz gerekmez ve dünyanın bir ucundan diğerine ya da hemen yanınızdaki bir kişiye aynı ücretle, aynı çabuklukla, aynı kolaylıkla kripto gümüş gönderebilirsiniz.

Kısacası, kripto gümüş sayesinde blockchain teknolojisin kullanarak çok daha kolay, maliyetsiz ve hızlı gümüş yatırımı yapabilirsiniz.

Kripto Gümüş Nereden Alınır?

Kripto gümüş, bir kripto para türüdür. Tüm kripto paralar gibi kripto gümüş de kripto para borsaları üzerinden alınıp satılır. Örneğin, Türkiye’nin köklü kripto varlık platformu Bitlo’da Türk lirası ile GRAMS al-sat işlemleri yapabilir ve kripto gümüş sahibi olabilirsiniz.