Altın ve Gümüş Arasındaki Farklar Neler?

Başlangıç Seviyesi
Altın ve Gümüş Arasındaki Farklar Neler?

Altın ve gümüş, en popüler yatırım araçları arasında yer alan iki değerli madendir. Bu emtialar, uzun yıllardır birçok yatırımcının gözdesi konumunda. Özellikle altın, hemen herkes tarafından “güvenli liman” olarak görülüyor. Gümüş ise daha düşük fiyatıyla ve genelde daha volatil olan yapısıyla altına alternatif bir yatırım aracı olarak kabul ediliyor. 

Peki altın ve gümüş arasındaki farklar neler? Bu makalemizde, altın ve gümüş arasındaki farkları ele alacağız. 

Altın Nedir?

Altın (gold), Latincede “Au” sembolüyle gösterilen ve atom numarası 79 olan bir elementtir. Bu değerli maden, kıt oluşu ve gösterişli görüntüsü nedeniyle binlerce yıldır para, mücevher, takı ve yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Günümüzde altın, yüksek iletkenliğinden dolayı elektrik - elektronik sektöründe de kullanılır. 

Birçok finans uzmanı, altını en güvenilir yatırım aracı olarak göstermektedir. Altın, özellikle ekonomik risklerin arttığı dönemlerde (örneğin enflasyonun yükseldiği zamanlarda) bir finansal istikrar aracı olarak görülür. Bu dönemlerde, risksiz bir finansal varlık olarak görülen altına talep artar. 

Gümüş Nedir?

Periyodik tabloda “Ag” sembolü ile gösterilen gümüş (silver), özellikle küçük yatırımcı için en kârlı yatırım araçları arasında sayılan bir değerli madendir. Altın kadar pahalı bir emtia olmayan gümüş, yine de tıpkı altın gibi para, mücevher, takı üretiminde kullanılır. Ayrıca, en iyi elektrik iletkeni olarak elektrik - elektronik sektöründe de gümüş yaygın şekilde kullanılmaktadır. Gümüş, görünür ışığın en iyi yansıtıcısı olarak da bilinir. Bu nedenle ayna üretiminde de gümüş kullanılır.

Gümüş, tıpkı altın gibi güvenilir bir yatırım aracı olarak görülür. Bununla beraber, gümüşü daha ziyade küçük yatırımcılar tercih etmektedir. 

Altın ve Gümüş Arasındaki Farklar Neler?

Altın ve gümüş, en iyi yatırım araçları arasında sayılan iki değerli madendir. Bu iki emtia, finansal piyasalarda alınıp satılabilir. Altın da gümüş de güvenilir yatırım araçları olarak kabul edilir. Bununla beraber, bu iki değerli maden arasında önemli farklar vardır. 

Şimdi altın ve gümüş arasındaki farklara yakından bakalım. 

Görünüş

Altın ve gümüş, görünüşü farklı madenlerdir. Altının rengi sarının, gümüşün rengi ise grinin bir tonudur. Ayrıca, bu madenlerin her ikisi de yumuşak metaller olarak kabul edilir. Bu nedenle, daha güçlü bir bileşim oluşturabilmeleri için genellikle diğer metallerle karıştırılır veya alaşımlanırlar. Bu onların görünümü de değiştirir. Örneğin, gümüş bakırla birleştirilerek som gümüş haline getirildiğinde daha beyaz bir parlaklık kazanır. Altın da bakır veya çinko gibi diğer metallerle birleştirilerek beyaz altın ve pembe altın oluşturabilir. 

Hem altın hem de gümüş, onları popüler yapan güzel bir parlaklığa sahiptir. Her ikisi de güzellik sunar ancak altın, özellikle beyaz altın, gümüşten daha yüksek bir parlaklığa sahiptir. Bu nedenle çoğu tüketici için daha gösterişli olan maden, altındır.

Maliyet ve Fiyat

Altın ve gümüş arasındaki temel farklardan biri bu iki emtianın değeridir. Altın genellikle gümüşten daha değerli kabul edilir ve çok daha yüksek bir piyasa fiyatına sahiptir. Bunun nedeni kısmen altının daha nadir bulunması ve çıkarılmasının daha zor olmasıdır. Ayrıca altın, gümüşe kıyasla korozyona karşı daha dayanıklıdır, bu da onu daha dayanıklı ve daha uzun ömürlü kılar.

Kısacası, altın çıkarmak daha maliyetlidir ve doğal olarak altın fiyatı daha yüksektir.

Depolama ve Taşıma

Saf gümüş, hacim bakımından saf altından yüzde 84 daha büyüktür. Bu, saf gümüşü saklamak için altına kıyasla daha fazla alan gerektiği anlamına gelir. Daha büyük hacimli olmasının yanı sıra gümüşün ağırlığı da altından fazladır. Bu nedenle gümüşü taşımak, altını taşımaktan daha zordur. 

Bu durum, gümüş için depolama ve taşıma maliyetinin altından daha yüksek olması demektir. Altın, yastık altında ya da çekmecelerde bile saklanabilirken gümüşü bu şekilde saklamak daha güçtür. Altın ve gümüş gibi değerli metallerinizi profesyonel saklama alanlarında saklamak isterseniz de aylık ya da yıllık bir ücret ödemeniz gerekir. 

Bununla beraber, kripto altın ve kripto gümüş alarak depolama ve taşıma maliyetinden kurtulabilirsiniz. Bitlo’da Gram Gold (GRAMG) ile kripto gram altın, Gram Silver (GRAMS) ile kripto gram gümüş yatırımı yapabilirsiniz. 

Madencilik

Gümüş ve altın çıkarılma ve işlenme şekilleri de birbirinden farklıdır. Altın genellikle külçe veya küçük pullar şeklinde bulunur; “altın arama” adı verilen bir işlemle veya savak kutuları ya da taraklar gibi makineler kullanılarak topraktan çıkarılır. Gümüş ise genellikle cevher halinde bulunur ve metali yabancı maddelerden ayırmak için cevherin eritilmesini içeren döküm işlemiyle çıkarılır.

Sonuç

Altın ve gümüş, en popüler yatırım araçları arasında yer alan iki değerli madendir. Her iki değerli maden de birbirlerine kıyasla çeşitli avantajlara ve dezavantajlara sahiptir. Altın, birçok kişi tarafından “güvenli liman” olarak görülürken gümüş ise görece düşük fiyatıyla küçük yatırımcı için kârlı fırsatlar sunabilir.