5 Soruda Bitcoin Dominance

Başlangıç Seviyesi
5 Soruda Bitcoin Dominance

Kripto piyasalarındaki en önemli metrikler arasında kabul edilen Bitcoin dominance, Bitcoin (BTC) piyasa hacminin tüm piyasanın toplam hacmine oranını ifade eder. Bir başka deyişle BTC dominance, Bitcoin’in kripto para piyasasındaki mevcut ağırlığını gösterir. 

“Bitcoin Dominance Nedir?” makalemizde bu kavramı detaylıca açıklamıştık. Bu makalemizde ise Bitcoin dominance ile ilgili en çok merak edilen 5 soruyu cevaplayacağız.

Bitcoin dominance nasıl hesaplanır?

BTC dominance, Bitcoin (BTC) piyasa değerinin kripto piyasasının toplam değerine oranı ölçülerek bulunur. 

Piyasa değeri, belirli bir varlığın dolaşımdaki toplam değerini ifade eder. Yani Bitcoin’in piyasa değeri, mevcut BTC fiyatı ile şimdiye kadar üretilen BTC sayısının çarpılmasıyla hesaplanır. Bitcoin’in piyasa değeri tespit edildikten sonra BTC dominansının bulunması için şu formül uygulanır: BTC dominance = BTC piyasa değeri/Toplam kripto para piyasa değeri

Bitcoin dominance neden önemlidir?

Bitcoin (BTC), piyasa değeri bakımından en büyük kripto para birimidir. Öyle ki çoğu zaman Bitcoin’in piyasa değeri, tüm altcoinlerin toplam piyasa değerinden fazladır. Bitcoin ilk kripto para birimi olduğundan bu durum son derece doğaldır. Bitcoin, bu gücü sayesinde uzun zamandır kripto piyasasının genel yönü üzerinde hep etkili olmuştur. Bitcoin dominance da işte bu yüzden önemli bir göstergedir. Bitcoin dominance, sadece BTC’nin değil, tüm kripto para piyasasının yönünü belirlemede faydalı olabilir.

Bitcoin dominance hangi faktörlerden etkilenir?

Bitcoin dominance, çeşitli faktörlerin etkisiyle dönem dönem değişiklik gösterir. Bu faktörler şunlardır: Kripto piyasasına hakim olan trend, yeni coinlerin ortaya çıkması, kripto piyasasının durumu. 

Trendler

Kripto piyasasındaki trend değiştikçe, Bitcoin’den yeni trendi temsil eden kripto paralara fon akışı olabilir. Bu durum Bitcoin dominance üzerinde baskı oluşturur ve trend geçene kadar BTC dominance düşebilir. Örneğin, NFT tokenlarının trend olmasıyla birçok yatırımcı NFT tokenlarına yatırım yapar. Bu da Bitcoin’in piyasa hakimiyetini, yani Bitcoin dominansını NFT tokenları lehine aşağıya çeker. 

Yeni coinler

Kimi yeni coinler etrafında büyük bir hype, yani aşırı ilgi oluşur. Bu kripto paralar piyasaya çıktıkları gibi popülerlik kazanır, ilgi çekerler. Tabii, yeni çıkan her coin aslında Bitcoin’in rakibidir. Yeni çıkan bir coin etrafında aşırı ilgi oluşması ve bu coinin piyasa değerinin sert bir şekilde artması, BTC dominance üzerinde düşüş baskısı yaratabilir.

Piyasanın durumu

Kripto piyasasının durumu da Bitcoin dominance üzerinde etkili olan faktörlerdendir. Kripto piyasasının ayı sezonuna ya da boğa sezonuna girmesi, Bitcoin’den çıkışlara ya da Bitcoin’e yönelişe neden olabilir. Bu da Bitcoin dominansını etkiler. Ancak Bitcoin dominance üzerinde asıl etkili olan, altcoin mevsimidir. Altcoin mevsimi, altcoinlerin istikrarlı bir şekilde bitcoin'den daha iyi performans gösterdiği dönemleri ifade eder. Bu dönemlerde Bitcoin dominance zayıflayabilir. 

Bitcoin dominance, trading stratejilerini nasıl etkiler?

Bitcoin dominance, traderlar için hiçbir zaman kesin bir gösterge değildir. Ancak piyasanın alacağı yöne dair önemli bir metrik olarak görülür. Bitcoin dominance, belirli bir dönemde piyasada Bitcoin’in mi yoksa altcoinlerin mi daha güçlü olduğunu söyleyebilir. Birçok trader, Bitcoin dominansını gözeterek trading stratejilerini oluşturur. Bunun için önce Bitcoin dominance oranını hesaplar, ardından o zaman dilimindeki BTC fiyat hareketlerini tespit ederler. Bundan sonra şu metodolojiyi takip ederek trading stratejilerini oluşturabilirler: 

  • Hem BTC dominance oranı hem BTC fiyatı yükseliş eğilimindeyse BTC satın al,
  • BTC dominance yükseliş, BTC fiyatı düşüş eğilimindeyse altcoin sat,
  • BTC dominance düşüş, BTC fiyatı yükseliş eğilimindeyse altcoin satın al,
  • Hem BTC dominance hem BTC fiyatı düşüş eğilimindeyse BTC sat. 

Bitcoin (BTC) ve altcoin nereden alınıp satılır?

Kripto para borsaları üzerinden Bitcoin (BTC) ve altcoin alıp satabilirsiniz. Türkiye’de Bitlo üzerinden Türk lirasıyla Bitcoin (BTC) ya da altcoin satın almak ve satmak son derece kolay ve güvenlidir. 

Bitcoin dominance güvenilir bir gösterge midir?

Bu sorunun cevabı, evet. Bitcoin dominance güvenilir bir göstergedir. Ancak kripto para piyasası, karmaşık bir ekosistemdir. Tek bir parametre kripto piyasasının tüm akışını belirleyemez ve bu nedenle tek bir parametreye bağlı stratejiler kayıplara ya da istikrarsız sonuçlara yol açabilir. Bitcoin dominance da yalnızca bir tek parametredir ancak kuşkusuz önemli bir parametredir. Günümüzde birçok trader ve yatırımcı, stratejilerini oluştururken Bitcoin dominance oranına göre hareket ediyor.

Bununla beraber, altcoinler giderek daha popüler hale gelmekte. Bu durum uzun vadede Bitcoin dominansını büyük olasılıkla olumsuz etkileyecek. Bir noktada Bitcoin (BTC), kripto piyasası üzerindeki belirleyici etkisini yitirebilir ve bu durumda BTC dominance endeksi eskisi kadar göz önünde bulundurulmaz.