Hash Ribbon Nedir?

İleri Seviye

Hash Ribbon göstergesi, traderlar tarafından piyasadaki olası ters dönüşleri belirlemek için kullanılan teknik bir göstergedir. Hash Ribbon göstergeni kullanan yatırımcıların amacı bir fiyat grafiğinde dip fiyatı belirlemektir. Gösterge, piyasa bir geçiş durumundayken hash oranının (veya madenciler tarafından üretilen saniyede hash sayısının) artacağı fikrine dayanmaktadır. Hashrate'deki bu artışın, piyasanın tersine dönmek üzere olduğunun bir işareti olduğu düşünülüyor.

Hash Ribbon, biri yavaş diğeri hızlı olmak üzere iki hareketli ortalamadan oluşur. Yavaş hareket eden ortalama, genel eğilimi belirlemek için kullanılırken, hızlı hareket eden ortalama, olası ters dönüşleri belirlemek için kullanılır. Hızlı hareket eden ortalama, yavaş hareket eden ortalamanın üzerine çıktığında, piyasanın tersine dönebileceğinin bir işaretidir.

Bu nispeten yeni bir göstergedir ve bu nedenle traderlar tarafından henüz yaygın olarak kullanılmamaktadır. Bununla birlikte, piyasadaki olası tersine dönüşleri belirlemek için Hash Ribbon sinyalinin değerli bir araç olduğuna inanan bazı traderlar arasında oldukça popülerdir.

İlginizi Çekebilir: Seed Phrase (Kurtarma Kelimesi) Nedir?

Bitcoin Zorluğu ve Hash Oranı

Hash Ribbon Nedir?

Bitcoin madencilik zorluğu, belirli bir hedefin altında bir hash bulmanın ne kadar zor olduğunun bir ölçüsüdür. Bitcoin ağının küresel bir blok zorluğu vardır. Geçerli blokların bu hedefin altında bir karması olmalıdır. Madencilik havuzlarında ayrıca, paylaşımlar için alt limit belirleyen havuza özgü bir paylaşım zorluğu vardır.

Zorluk her zaman 1 ile maksimum hedef arasındadır. Maksimum hedef, zorluk ayarlandığında Bitcoin ağı tarafından üretilen özel bir sayıdır. Herhangi bir saldırganın kaba kuvvet yeteneğinin çok ötesinde olacak şekilde tasarlanmış 256 bitlik (çok büyük) bir sayıdır. Mevcut hedef, her 2016 blokta veya yaklaşık 2 haftada bir güncellenen 256 bitlik bir sayıdır. Geçmiş 2016 bloklarında bulunan blokların zorluğuna dayanmaktadır.

İlgini Çekebilir: Wallet Address (Cüzdan Adresi) Nedir?

Hash Ribbon ile Bitcoin Grafiği Yorumlama

Hash Ribbon Nedir?

Hash Ribbon, Bitcoin ağında işaret edilen hashrate (veya hash gücü) sayısını ölçmek için kullanılan teknik bir göstergedir. Hash Ribbon göstergesi, bitcoin traderı ve analisti Josh Rager tarafından oluşturulmuştur. Gösterge, Bitcoin ağının hashrate'indeki değişiklikleri izlemek için tasarlanmıştır ve Bitcoin ağının genel sağlık ve madencilik faaliyetindeki eğilimleri belirlemek için kullanışlıdır.

Bu gösterge, farklı uzunluklarda üç üstel hareketli ortalamadan (EMA) oluşur. Kullanılan üç EMA şunlardır:

  • 21 günlük EMA
  • 50 günlük EMA
  • 200 günlük EMA

Bu gösterge, bir fiyat tablosunda şerit benzeri bir çizim olarak görüntülenir. Gösterge genellikle Bitcoin ağının karma gücündeki eğilimleri belirlemek için kullanılır. Bitcoin ağının genel sağlık ve madencilik faaliyetindeki eğilimleri belirlemek için kullanılan bu gösterge, yatırım kararları vermek için artan veya azalan hashrate dönemlerini belirlemek adına kullanılabilir.