Marjin ve Spot İşlem Arasındaki Farklar Nelerdir?

Başlangıç Seviyesi
Marjin ve Spot İşlem Arasındaki Farklar Nelerdir?

Marjin ve Spot işlem kripto para dünyasına sıkça kullanılan işlem türleridir. Piyasada alınacak olan pozisyon ve yöne göre birçok avantajı ve dezavantajı bulunan işlem türleri, kendi aralarında da ciddi farklılıklara sahiptirler. Margin işlem kaldıraçlı işlemlere olanak sağlarken, spot işlemler sadece elinizde bulunan sermaye kadar yatırım yapmanıza olanak sağlar.

Bu makalemizde kripto para dünyasında kullanılan margin ve spot işlemlerden bahsedip aralarındaki farkları inceleyeceğiz.

Margin Nedir?

Margin işlem hem kripto para hem de geleneksel finans dünyasında kullanılan bir kaldıraçlı işlem türüdür. Yatırımcılar sermayelerini teminat göstererek kaldıraçlı bir şekilde borç alabilmekte ve bu borç aldığı sermaye ile piyasada işlem yapabilmektedir. Margin işlem yatırımcıya normalden daha fazla büyüklükte pozisyona girmesine olanak sağladığı için hem riske hem de avantajlara sahiptir. Margin işlemde fiyat dengesi yatırımcının beklentisinin tersine gerçekleşmesi durumunda sermayesinin büyük çoğunluğunu ya da tamamını kaybedebilmektedir.

Spot İşlem Nedir?

Spot işlem kripto para dünyasında en çok bilinen ve kullanılan işlem türlerinin başında gelmektedir. Spot işlemde yatırımcı elinde bulundurduğu sermaye kadar işlem yapabilmekte ve aldığı ürün hesabında likit olarak olarak gözükmektedir. Spot işlemler spot piyasada direkt nakit ile gerçekleştirilir. Yatırımcı elinde bulundurduğu nakit ile spot piyasada işlem yapabilmektedir. Spot piyasalarda kaldıraçlı herhangi bir işlem yapılmaz.

Spot İşlem Örneği

Spot işlem hemen hemen her piyasada kullanılan bir işlem türüdür. Spot işlemlerde yatırımcı elindeki nakit ile spot piyasadan işlem yapabilmektedir. Örnek olarak 1 Ethereum fiyatının 1.300 USDT olduğu durumda elinde 13.000 USDT bulunan bir yatırımcı sadece 10 adet Ethereum alabilmektedir. Alınan bu Ethereum’lar ise yatırımcının spot cüzdanında, tamamiyle kendi kontrolü altında olmuş olur.

Marjin ve Spot Arasındaki Farklar Nelerdir?

Marjin ve spot işlem yatırımcılar tarafından sıkça tercih edilen işlem türleri olmasına rağmen birbirlerinden oldukça farklı özelliklere sahiptirler. Bu özelliklerden bazıları şu şekildedir:

Kaldıraç

Kaldıraç kripto para dünyasında birçok traderın kullandığı ve sermayesinden daha fazla risk almasını sağlayan bir mekanizmadır. Margin işlemler kaldıraçlı işlemler arasında yer alırken, spot işlemlerde kaldıraç bulunmamaktadır. Margin ile kaldıraçlı işlem yapan yatırımcılar yüksek getiri oranları elde edebildiği gibi tüm sermayesini de kaybedebilme ihtimali de söz konusudur. Ancak spot işlemlerde yatırımcı kripto para birimini elinde olan nakit ile aldığı için teorik olarak tüm parasını kaybetmesi mümkün değildir.

Getiri

Margin işlemlerde kaldıraç kullanıldığı için getiri oranları spot işlemlere göre oldukça yüksektir. Örneğin 1.000 USDT’lik bir yatırımı spot piyasa üzerinden yapan bir yatırımcı piyasanın yüzde 10 yükseldiği durumda 100 USDT kazanmaktayken, margin ile 5x kaldıraç kullanan bir yatırımcı bu yükselişten 500 USDT’ye kadar getiri elde edebilmektedir.

Risk

Spot işlemler, margin işlemlere göre riski oldukça düşük işlem türleridir. Spot piyasadan yapılan işlemlerde sadece piyasada oluşan hareketlerden net bir şekilde kar ya da zarar elde edilirken, margin işlemlerde bu getiri kaldıraçlı olarak hesaplanmaktadır. Bu durumda da margin piyasasında yapılan işlemler spot piyasada yapılan işlemlere göre daha riskli bir konumda olmaktadırlar.