LUNA - LUNC Çatallanması ve Sonrası

Başlangıç Seviyesi
LUNA - LUNC Çatallanması ve Sonrası

Terra Luna (LUNA), Mayıs 2022 tarihinde yaşadığı UST krizi ile LUNA ve UST’nin fiyatı yüzde 99 düşüş yaşamıştı. Kriz öncesi 80 dolar seviyesinde olan LUNA coin kriz sonrası 0.01 dolar seviyesinin dahi altına düşmüş ve birçok kripto para yatırım şirketlerinin de zor durumlar yaşamasına ya da batmasına sebep olmuştu. Bu kriz esnasında sistemin kurtuluşu için LUNA kurucusu Do Known kriz yaşanan blok zinciri çatallayarak yeni bir LUNA yaratmayı teklif etmişti. Birçok kurum ve kuruluş tarafından desteklenen bu çatallanma ile eski blok zincir Terra Classic (LUNC) olarak, yeni blok zincir ise Terra (Luna) olarak adlandırıldı.

Bu makalemizde Terra Luna çatallanma sürecinden ve sonrasında piyasanın genel olarak tepkisini inceleyeceğiz.

Luna Çatallanması Neden Oldu

Daha önceki Luna yazımızda krizin nasıl oluştuğundan bahsetmiştik. Kriz sürecinde fiyatı sabitlenmeye çalışılan UST tarafında başarısız olunması süreci blok zinciri çatallanmaya kadar götürmüş ve Luna blok zinciri sert bir şekilde çatallnarak Terra Classic (LUNC) ve Terra Luna (LUNA) şeklinde iki adet yeni coinin oluşmasına sebep oldu. Terra Classic, krizin yaşandığı eski blok zincirin devamı iken yeni oluşturulan ve Terra 2.0 olarak adlandırılan Terra Luna ise yeni blok zincir olarak hayata devam etti.

Geliştiricilerin ve kurucu Do Known’un Terra 2.0 kurtarma planı birçok platform tarafından desteklendi. Alınan destekler ile birlikte yeniden başlatılan blok zincirde kullanıcılara eski LUNC ve USTC bakiyelerine göre yeni LUNA coin dağıtımı yapıldı. Oluşturulan blok zincirde Luna coin arzı toplam 1 milyar adet olacak bir şekilde belirlenmiş ve bu arzın bir kısmı takım, yöneticilere ayrılmıştır.

Luna Çatallanması Sonrası Airdrop

Terra ağındaki çatallanma ile eski Terra ağının adı Terra Classic olarak değişmiş ve çatallanma sonucu ortaya çıkan yeni Terra coin airdrop süreci birçok platform tarafından desteklenmiştir. 

Terra ağının Terra 2.0 olarak tanıttığı yeni ağı üzerinden yapacağı airdrop için detaylar şu şekildedir:

Yapılan olan airdrop 2 zaman diliminde elinde LUNA, UST tutanlara belirli bir hesaplamalar üzerinden dağıtılmıştır. Bu hesaplamalara göre ağa olan saldırı öncesi (07/05/2022) elinde 1 LUNC tutan yatırımcı 1,034735071 LUNA, saldırı sonrası (26/05/2022) elinde 1 LUNC  tutan yatırımcı 0,000015307927 adet LUNA coin almışlardır.

Luna Çatallanması Gerekli Miydi?

Luna projesinin ve UST fiyatının ciddi düşüş yaşaması sonrasında birçok yatırımcı ciddi zarar elde etmiş ve büyük güven kaybı yaşamıştı. Eski Luna blok zinciri Luna ve UST ikilisi ile kendi kendini takip eden bir ölüm spiralinin içerisine girmişti. Piyasadan alınan UST’ler ile yeni LUNA coin basılıp, kullanıcılar tarafından satılıyordu. Daha sonra tekrardan UST’ye dönüş yapılıp aynı döngü sonsuz kez tekrar ettiriliyordu. Bütün bu süreçte LUNA fiyatı sert bir şekilde düşmesine rağmen UST’de fiyat dengesi sağlanamıyordu. Sürekli yeni basılan LUNA coinler ile aynı zamanda Luna ağının güvenliği de tehlike altına giriyordu.

Bu sebeple geliştirici ekip ve ağ katılımcıları Luna blok zinciri için hem ağın güvenliğinin tehlikeye düşmesini önlemek hem de LUNA coini ölüm spiralinden kurtarmak için ağı kapatmışlardır. Bu süreç içerisinde proje kurucusu Do Known yeni kurtarma planı olarak zinciri çatallayarak Terra 2.0’ı yaratmayı önerdi. Bu fikir hali hazırda ölüm döngüsü içerisinde olan Luna’yı tamamiyle yeni blok zincire taşıma projesiydi. Terra 2.0 kurtarma planı birçok kurum ve platform tarafından da destek gördü ve Luna blok zinciri sert bir şekilde çatallandı. Çatallanma sonrası eski blok zincir Terra Classic, yeni blok zincir Terra 2.0 yani Terra Luna olarak hayatına devam etti.

Luna Çatallanması Sonrası LUNA ve LUNC Coin

Sert çatallanma sonrası oluşturulan yeni blok zincir üzerinde bir stabilcoin olmayacak şekilde yeniden başlatıldı ve yeni LUNA coinler belirlenen oranlara göre dağıtıldı. Bu süreç içerisinde eski blok zincirin yerel coini olan LUNC birçok kullanıcı tarafından tutulmaya devam etti. LUNC tarafında kayıpların ciddi seviyelerde olması birçok yatırımcı için zor bir sürecinde başlangıcı oldu. 

Terra Classic (LUNC) blok zinciri üzerindeki yaklaşık 7 trilyon adet LUNC coin ile hayatına devam etti. Haziran ayı içerisinde LUNC için geliştirilen yakım mekanizması söylentisi ile arzın azaltılacağı ve fiyatın biraz da olsa toplanacağı beklentisi güçlenmişti. Yapılan güncelleştirmelere ve söylentilere göre Eylül 2022 tarihlerinde LUNC tarafında zincir üzerindeki işlemlerden LUNC coin yakımı güncelleştirmesi planlanmaktadır. Bu güncelleştirme arzın azaltılması amacıyla topluluk tarafından en çok beklenen haberlerin başında gelmektedir. 

Bütün bu beklenti ve fiyatlamalara rağmen kripto para piyasalarında işlem yapmak oldukça volatil ve risk içerdiğini unutmamak gerekmektedir.