Kripto Çöküşlerinde Psikoloji Nasıl Yönetilir?

Başlangıç Seviyesi
Kripto Çöküşlerinde Psikoloji Nasıl Yönetilir?

Bitcoin (BTC) ya da Ethereum (ETH) gibi piyasa değeri en büyük iki kripto para birimine bile yatırım yapsanız, kripto para piyasalarının volatil yapısı sizi zaman zaman paniğe sürükleyebilir. Özellikle piyasaların çöküş yaşadığı dönemlerde, portföyünüzdeki kripto paraların aniden düşmesi psikolojinizi zorlayabilir. Bununla beraber, ister kripto piyasalarına yatırım yapın ister geleneksel piyasalara; sermayenizi korumanın ve kazanç elde etmenin önündeki en büyük engellerin başında panik yapmak gelir. Kripto çöküşlerinde psikolojinizi korumanız ve mantıklı kararlar almaya devam etmeniz çok önemlidir. 

Kripto çöküşlerinde psikolojiyi yönetmek

Kripto para yatırımı yapmak son yıllarda çok popüler hale geldi. Çünkü kripto paralar, geleneksel yatırım araçlarına kıyasla kısa vadede çok daha fazla kâr getirebileceklerini ispatladı. Ancak piyasalar daima kazandırmaz. Bazen bunalımlı dönemlere girer, bazen büyük çöküşler yaşarlar. Böyle dönemlerde Bitcoin ya da Ethereum gibi sağlam projelerin bile fiyatlarında devasa düşüşler gözlenebilir. Kripto çöküşlerinde ayakta kalabilmek için psikolojinizi doğru yönetmeniz çok önemlidir. İyi psikoloji yönetimi, yatırımcıyı paniğe kapılmaktan ve hatalı satışlar ya da alışlar yapmaktan korur. Bu yüzden gelin, kripto çöküşlerinde psikolojiyi yönetmenin 5 püf noktasına bakalım. 

Finansal okuryazarlığınızı geliştirin

Kripto para yatırımı yapmayı düşünüyorsanız, en azından temel düzeyde finansal okur yazarlığa sahip olmalısınız. Finansal okuryazarlık, kripto para ve finans dünyasının temel kavramlarına ve terminolojisine hakimiyeti ifade eder. Kripto paraların ortaya çıkışı, finans dünyasına yeni terimler kazandırdı ve kripto yatırımı yapmadan önce bu terimleri bilmek, daha bilinçli yatırım yapabilmek adına çok önemli. Finansal okuryazarlığa sahip bir yatırımcı daha verimli araştırma yapabilir ve kripto çöküşlerini daha doğru analiz ederek panik satışı ya da panik alışı yapmaktan kaçınabilir.

Fakat maalesef günümüzde kripto para al - satı yapan birçok kişi yeterli finansal okuryazarlığa sahip değil. Birçok kişi etraftan duyduklarıyla ya da FOMO’ya kapılarak, bilinçsizce kripto para yatırımı yapıyor. Bir kripto çöküşü yaşandığında ise durumu analiz edemeyerek paniğe kapılıyor, yatırımlarından zararlı çıkıyorlar. Bu durumu bir örnekle açıklayalım: Bir blok zincir şirketinde mülakata gireceksiniz. Blok zincir teknolojisine tamamen hakimseniz, hiç gerilmeden sorulan her soruyu cevaplayabilirsiniz. Ancak hakim değilseniz her soruda telaş yapabilir, gerginlik yaşarsınız. Kripto para al - satı yaparken de finansal okuryazarlığınız ne kadar yüksekse kripto çöküşlerinde o kadar sakin ve doğru kararlar verirsiniz. 

Bitlo, kullanıcılarının yatırımlarından kârlı ayrılmasını amaçlayan bir kripto para borsasıdır. Bu doğrultuda finansal okuryazarlığı geliştirmeyi hedefler. Kripto para dünyasına adım atan üm kullanıcılarımıza Bitlo Akademi sayfamızı düzenli olarak takip etmelerini öneriyoruz. Bitlo Akademi’de blok zincir teknolojisine ve kripto paralara dair bilmeniz gerekenleri öğrenebilir, finansal okuryazarlığınızı geliştirebilirsiniz. 

Doğru kaynakları takip edin

Doğru kararlar verebilmek için iyi bir finansal okuryazarlık düzeyine sahip olmanız yetmez. Özellikle sosyal medyanın gelişmesiyle beraber bilgiye erişim kolaylaşsa da, bilgi kirliliği de hat safhaya ulaştı. Kripto para piyasalarının yeni gelişen piyasalar olması, onlara dair bilgi kirliliğini daha da artırıyor. Bu yüzden, yatırımlarınızı doğru yönlendirebilmek için güvenilir kaynakları takip etmeniz çok önemli. Prestijli ekonomistleri ve yayın organlarını takip ederek finansal gelişmelere dair en doğru bilgilere ulaşabilirsiniz. Güvenilir kaynakları takip etmek, kripto çöküşlerinde kafanızın karışmasını da önler.

Strateji ile hareket edin

İster kısa vadeli yatırım yapın, ister uzun vadeli; kripto para alıp satarken mutlaka bir strateji dahilinde hareket etmelisiniz. Stratejiniz olmadan geleneksel piyasalarda bile yatırım yapmak, işinizi şansa bırakmaktır. Ancak belirli bir plan ve strateji dahilinde hareket ederseniz kripto çöküşlerinde bile doğru pozisyonlar alabilirsiniz. Bir kripto yatırım stratejisi ile hareket etmeniz demek, zor dönemlerde takip edebileceğiniz bir yol haritasına sahip olmanız demektir.

Risk toleransınızı aşmayın

Risk toleransı, bir yatırımcının sermayesini kaybetme riskine dayanma kapasitesini tanımlar. Yani, kripto yatırımınızda ne kadar kaybetmeyi göze alabileceğiniz, sizin risk toleransınızı belirler. 

Risk toleransınızı aşarsanız, kripto çöküşlerinde altından kalkamayacağınız kayıplara uğrayabilirsiniz. Bu da sizi paniğe sürükleyerek kötü kararlar almanıza yol açabilir. Ancak kaybetmeyi göze alabileceğiniz miktarda bir sermayeyle yatırım yaparsanız, her zaman sakin kalabilirsiniz.

Her zaman mantığınızla hareket edin

Kripto çöküşlerinde sakin kalmak güç olabilir. Yatırımlarınızın gözünüzün önünde erimesi fazlasıyla strese yol açar ve bu da mantıklı değil, tepkisel kararlar vermenize yol açabilir. Ancak dünyanın en büyük yatırımcılarının bile dönem dönem iflas etme noktasına geldiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Yatırım riski her zaman, her piyasada mevcuttur. Önemli olan bu riski doğru yönetebilmektir. Bunun yolu ise daima sakin kalmaktan ve duygularınızla değil, mantığınızla hareket etmekten geçer.