GAMI Nedir? GAMI Token Ne İşe Yarar?

Orta Seviye
GAMI Nedir? GAMI Token Ne İşe Yarar?

Blokzincir ve kripto para dünyasında Türk projelerinin sayısı giderek artıyor ve GAMI de bunlardan biri. GAMI, oyun dünyasını blokzincir teknolojisiyle birleştiren bir launchpad ve inkübatör projesi. Çeşitlilik arz eden yapısıyla dikkat çeken GAMI, oyun ve blokzincir ekosisteminin önde gelen isimlerini de platforma kurucu, danışman ve ortak olarak katıyor.

Peki GAMI projesi ve GAMI token nedir? Ne işe yarar? Gelin şimdi bu projeyi yakından inceleyelim.

GAMI Nedir?

GAMI, az önce söylediğimiz gibi, bir launchpad ve inkübatör platformudur. Bu platform, oyun dünyasını blokzincir teknolojisiyle bir araya getirir. GAMI’nin ana amacı oyun ekosistemindeki paydaşlara blokzincir teknolojisinin sunduğu yenilikçi çözümleri sunarak onların gelişimine katkıda bulunmaktır. 

Bununla beraber GAMI, sıradan bir launchpad ve inkübatör platformu olmanın ötesine geçer. Kullanıcılarına bir blokzincir ekosistemi sunar. Bu ekosistemin içinde bir move-to-earn uygulaması, bir Web3 uygulaması ve çeşitli staking araçları da bulunur. GAMI, böylece, tek bir token (GAMI) ile birden fazla kullanım alanına erişme imkanı yaratıyor.

GAMI Launchpad

GAMI Launchpad, GAMI projesinin temelini oluşturur. GAMI Launchpad’in sunduğu en önemli avantaj, garantili alım hakkıdır. GAMI token stake ederek tier sahibi olan kullanıcılar, GAMI Launchpad IDO’larında garantili alım hakkı elde eder.

GAMI Launchpad süreci, oyun projeleri için inkübatör ile başlar. İnkübatör, blokzincir teknolojisinin sunduğu fırsatlardan yararlanarak oyun projelerini launchpad için hazırlar. Launchpad'in amacı ise projeleri hedef kitlelere başarılı bir şekilde sunarak topluluklarla bağlantı kurmalarını ve proje finansmanına erişmelerini sağlamaktır. Sunduğu garantili alım hakkı sayesinde GAMI Launchpad, geniş bir yatırımcı kitlesine erişebilir. 

Garantili alım hakkı elde edebilmek için GAMI’de 7 tier mevcuttur. Bunlar RARE, HEROIC, EPIC, LEGENDARY, MASTER, UNIQUE, SPECIAL ONE şeklinde sıralanır. En düşük tier olan RARE, 300 GAMI token stake etmeyi gerektirir. Karşılığında launchpad havuzundan 10 ağırlık puanı verir. En yüksek tier olan SPECIAL ONE ise 25.000 GAMI token staking’i ister ve 2.500 ağırlık puanı verir. SPECIAL ONE tier’i, özel ve tohum satışlarına özel erişim de verir.

Midle

Midle, GAMI ekosisteminin parçası olan bir Web3 pazarlama uygulamasıdır. Projeleri, influencer’ları, DeFi ve kripto topluluklarını ve kullanıcıları bir araya getiren bu uygulama, Katman-1 (Ethereum, BSC, Avalanche, Evmos, Fuse, Songbird, Fantom, Astar) ve Katman-2 (Polygon, Arbitrum, Optimism) ağlarını destekler.

Projeler Midle’da kullanıcılara çeşitli görevler içeren kampanyalar oluşturabilir. Mesela Twitter, Discord, Youtube, Telegram ve Github üzerinden sosyal medya görevleri açabilirler. Ayrıca token stake etme, satın alma ya da yakma veya NFT oluşturma gibi kripto temelli görevler yaratabilirler. Bu görevleri tamamlayan kullanıcılar çeşitli ödüller kazanır. Midle, bu görev temelli kampanyaların sade bir dashboard üzerinden takip edilebilmesine, değerlendirilmesine ve yönetilmesine olanak sağlar.  

Midle, kullanıcıların kripto para ödülleri kazanmasına fırsat yaratırken, projelerin de bilinirliklerini artırmasını sağlar. 

GAMI Move

GAMI Move, GAMI ekosisteminin move-to-earn modülüdür. Move-to-earn, kullanıcıların hareket ettikçe kripto para kazanmalarını sağlayan, play-to-earn benzeri bir sistemdir. GAMI Move ile bir NFT spor ayakkabı alır ve bu ayakkabının özelliklerine bağlı olarak hareket ettikçe GAMI token kazanırsınız. 

GAMI Tools

GAMI Tools, bu yazı yazıldığı sırada henüz aktif olmayan bir GAMI modülü. Yakında çıkacak olan bu modül, NFT, token ve coin multisender hizmeti sunuyor. Bunun yanı sıra proje sahipleri için claim ve staking çözümleri üretiyor.

GAMI Assist

GAMI Tools gibi GAMI Assist de henüz aktif hale gelmedi. Geldiğinde ise geliştiriciler ve kullanıcılar için büyük bir kolaylık sağlayacak. GAMI Assist, kullanıcılara, Metamask'ın desteklediği Ethereum Sanal Makinesi (Ethereum Virtual Machine - EVM) bazlı ağlarda bulunan tüm cüzdanlarını tek bir arayüzden yönetebilme ve EVM bazlı ağların coin'lerini GAMI tokena dönüştürme olanağı sunuyor.

GAMI Token Nedir?

GAMI token, GAMI ekosisteminin yönetişim ve fayda token’ıdır. GAMI token stake ederek launchpad üzerinden projelerin token’larına garantili alım hakkı kazanabilirsiniz. Ayrıca diğer GAMI uygulamalarında da GAMI token kullanılır. 

GAMI token toplam arzı 150.000.000 token olarak belirlenmiştir. Bunlar şu şekilde dağıtılmaktadır:

 • Pazarlama: yüzde 20
 • Staking ödülleri: yüzde 15
 • Ekosistem büyümesi: yüzde 12
 • Birleşme ve satın alma: yüzde 12
 • Ekip: yüzde 10
 • Likidite: yüzde 10
 • Geliştirme: yüzde 8
 • Danışmanlar: yüzde 5
 • Genel satış: yüzde 3
 • Erken alanlar: yüzde 3
 • Tohum turu: yüzde 2

GAMI token’ın piyasaya çıktığı ilk 12 ayı takiben her ay, platformun GAMI token gelirlerinin yüzde 30’unun yakılması da planlanmıştır. Bu yakım stratejisi, yakılan toplam GAMI token miktarı 50 milyon GAMI’ye ulaşana kadar devam edecektir.