Escrow Nedir?

Başlangıç Seviyesi
Escrow Nedir?

Escrow ya da Türkçesiyle emanet, bir varlığın veya paranın bir işlemi tamamlama sürecinde olan diğer iki taraf adına üçüncü bir tarafça tutulduğu bir finansal anlaşmayı tanımlayan yasal bir kavramdır. Dijital dünyada ise escrow, çevrimiçi bir alım satımın doğru şekilde gerçekleştiği doğrulanana dek ilgili varlığın ya da paranın saklandığı sistemdir. 

Escrow nedir?

Çevrimiçi alışverişlerde, satın aldığınız ürün size ulaşana kadar paranız satıcıya transfer edilmez ve sistemde tutulur. Siz ürünü aldığınızı onayladığınızda para satıcının hesabına geçer. Çevrimiçi alışverişi daha güvenli hale getiren bu sistem, escrow sistemidir.

Bugün neredeyse tüm çevrimiçi alışveriş platformlarında escrow yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntem sayesinde çevrimiçi alışverişlerde dolandırıcılığın önüne geçilir. Bununla beraber, escrow yalnızca çevrimiçi alışverişlerde kullanılan bir yöntem değildir. Bu yöntem, kripto para dünyasında da yaygın şekilde kullanılmaktadır. 

Kripto para dünyasında escrow

Kripto dünyasında escrow, bir sözleşmenin tarafları ilgili yükümlülüklerini yerine getirene kadar kripto varlıkları ve kripto paraları üçüncü bir tarafın sakladığı sistemdir. Bu üçüncü taraf kripto para borsaları gibi platformlar olabileceği gibi akıllı sözleşmeler de olabilir. 

Bir yatırımcı, sahip olduğu kripto paraları soğuk cüzdanında saklamak yerine Bitlo gibi güvenilir bir kripto para borsasında tutabilir. Böylece çok daha hızlı ve pratik biçimde yatırım yapar. Escrow yöntemi bu noktada devreye girer. Kripto para borsası, alım satım işlemindeki üçüncü taraf olarak görev yapar. 

Öte yandan, çeşitli işlemler için akıllı sözleşmeler de güvenilir taraf olarak kullanılabilir. Örneğin Decentraland (MANA) gibi bir metaverse platformunda bir resim sergisini ziyaret ettiniz. Bu sergideki NFT’lerden birini satın almaya karar verdiğinizde gerekli miktarda kripto parayı bir akıllı sözleşmeye gönderirsiniz ve akıllı sözleşme, NFT sizin hesabınıza geçtiğinde, paranın da satıcıya geçmesini otomatik olarak sağlar. Bu da kripto para dünyasında escrow yönteminin kullanımına bir örnektir.