Dogecoin (DOGE) ve Spor Dünyası: Olimpiyatlar'dan NBA'e

Başlangıç Seviyesi
Dogecoin (DOGE) ve Spor Dünyası: Olimpiyatlar'dan NBA'e

Dogecoin (DOGE), 2013 yılında bir şaka coini, daha doğrusu diğer kripto para birimlerinin parodisi olarak yaratıldı. Yaratıcıları Billy Markus ve Jackson Palmer, Dogecoin için Doge internet meminden esinlenmişti. Markus ve Palmer, Dogecoin’in bir internet memine dayanmasının onun Bitcoin (BTC) ya da diğer kripto para birimlerinden daha fazla yaygınlık kazanmasına yardımcı olabileceğini düşünüyordu. Geçen yıllar içinde kısmen haklı da çıktılar. Dogecoin, Bitcoin ya da Ethereum (ETH) gibi kripto paraları geride bırakamasa da piyasa değeri bakımından en büyük kripto paralar arasına adını yazdırdı. Bunda en büyük rolü ise sosyal medyada son derece aktif olan Dogecoin topluluğu oynadı. 

Aslında Dogecoin’e kullanım alanı kazandıran da Dogecoin topluluğu oldu. DOGE yaygınlaştıkça kimi şirketler tarafından ödeme aracı olarak kabul edilmeye başladı. Dogecoin topluluğu, düzenlediği bağış kampanyaları ya da verdiği sponsorluklarla da Dogecoin’in kullanımını artırdı. Özellikle spor dünyasında, Dogecoin adını sık duyar olduk. Bu listede, Dogecoin’in hangi spor dallarında, nasıl etkili olduğuna bakacağız. 

Dogecoin, spor dünyasında nasıl kullanılıyor?

Dogecoin topluluğu, sosyal medya platformlarında örgütlenerek birçok yardım kampanyası düzenledi. Bu kampanyalar arasında maddi desteğe ihtiyacı olan sporculara destek kampanyaları da bulunuyordu. Topluluk, her kampanyada en az on binlerce dolar değerinde Dogecoin (DOGE) toplamayı başardı ve dünyanın dört bir yanından birçok sporcuya destek oldu. 

Bununla beraber, Dogecoin topluluğu daima DOGE’a yaygınlık kazandırmak için de çaba gösterir. Bu amaçla, çeşitli sporculara sponsor da oldular. Topluluk, topladığı DOGE’lar ile yarış araçlarına Dogecoin logosunu ve adını yazdırdı. Bu arada kimi spor kulüpleri de ürün ve bilet satışlarında Dogecoin’i ödeme aracı olarak kabul etmeye başladı.

Şimdi gelin, Dogecoin topluluğunun ve Dogecoin’in spor dünyasındaki etkisine daha yakından bakalım. 

Olimpiyatlar

2014 Kış Olimpiyatları’nın başlamasına az bir zaman kala, Jamaikalı iki kişilik kızak takımı, katılım hakkı elde ettiği halde turnuvaya katılmakta zorlanıyordu. Çünkü yol, konaklama gibi maliyetleri karşılayabilecek paraları yoktu. Bunun üzerine ikiliden Winston Watts, "Şu anda sıfırdayız," diyerek destek çağrısında bulundu.

Nitekim Dogecoin topluluğu, Jamaikalı sporcuların imdadına yetişti. Dogecoin Vakfı tarafından düzenlenen bağış kampanyasında 30 bin dolar değerinde DOGE toplandı ve Jamaikalı sporcular Rusya’da düzenlenen Kış Olimpiyatları’na katılabildi. Ancak ne yazık ki turnuva onlar için pek iyi geçmedi ve 28 takım arasında 27’inci oldular. Fakat bu başka bir konu!

NASCAR 

2014, Dogecoin için önemli bir seneydi. Reddit’teki Dogecoin topluluğu, NASCAR yarışçısı Josh Wise'a sponsor olmak için 55 bin dolar değerinde DOGE topladı.

Dogecoin Digital Currency/Reddit.com otomobiliyle ilk yarışında Wise, 20’inci oldu. Sprint Showdown ve All Star Race'de tekrar Dogecoin logolu arabayla yarıştan Wise sırasıyla 18’inci ve 15’inci sırada yer aldı. Ancak bu yarışlardan sonra sihir kayboldu ve Wise, arabadaki son iki yarışını 28’inci ve 48’inci sırada bitirdi.

Dogecoin otomobili, NASCAR pistlerine 2021’de farklı bir dönüş yaptı. Araba süspansiyon şirketi Springrates'in CEO'su Sean Taylor, sürücü Stefan Parsons için sponsor olduğu arabaya Dogecoin logosu ekledi.

ABD’nin en büyük araba yarışı organizasyonlarından olan NASCAR, her yıl ortalama 2,5 milyon televizyon izleyicisi çekiyor. NASCAR’ın popülerliği düşünüldüğünde Dogecoin logosunun NASCAR araçları üzerinde yer almasının ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.

NBA

NBA’den uzun uzun bahsetmeye gerek yok. ABD’nin ulusal basketbol ligi olan NBA, dünyanın en büyük birkaç spor organizasyonundan biri. Dogecoin (DOGE), NBA takımlarından Dallas Mavericks sayesinde bu önemli organizasyondaki yerini aldı. 

Dallas Mavericks, Mart 2021’den beri bilet ve ürün satışlarında BitPay aracılığıyla Dogecoin ödemesi kabul ediyor. DOGE ile beraber Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) başta olmak üzere başka kripto paralar da Dallas Mavericks kulübünün kabul ettiği ödeme araçları arasında yer alıyor. Elbette bunda, Dallas Mavericks’in sahibinin ünlü kripto para yatırımcısı Mark Cuban oluşu da önemli pay sahibi. 

Premier Lig

Futbol denince akla gelen ilk lig, kuşkusuz, İngiltere’nin en üst seviyedeki futbol organizasyonu olan Premier Lig’dir. 2021/2022 sezonunda Premier Lig ekiplerinden Watford FC’nin formalarının kolunda Dogecoin (DOGE) logosu yer aldı. Bu, bir kumar sitesiyle yapılan, 750 bin sterlin değerindeki sponsorluk anlaşmasının parçasıydı. 

Watford FC, 2019’da da bir başka sponsorluk anlaşması kapsamında formasına Bitcoin (BTC) logosu almıştı.