Spor NFT İş Birlikleri: NBA, NFL, Serie A ve Daha Fazlası

Başlangıç Seviyesi
Spor NFT İş Birlikleri: NBA, NFL, Serie A ve Daha Fazlası

Spor NFT’leri giderek popülerleşirken, NBA gibi dünyanın en büyük spor organizasyonları da NFT iş birliklerine imza atmaktan geri durmuyor. Bu makalemizde en popüler spor liglerinin NFT koleksiyonlarına göz atacağız.

Spor NFT’leri Ne İşe Yarar?

Değiştirilemez tokenler (NFT) sanat ve oyun sektörlerinde şimdiden büyük bir etki yarattı. Spor dünyasında NFT'ler yeni taraftar katılımı ve gelir yaratma kanalların kilidini açmak için kullanılıyor. Örneğin, NFT'ler, uzun süredir sevilen ve birçok tutkunu bulunan koleksiyonluk trading kartlarını ve spor hatıratlarını dijital dünyaya taşıyor. NBA, NFL, NHL, Serie A, La Liga gibi dünyanın en çok izlenen liglerinin çoğu spor NFT'lerini kullanıma sunuyor. Bu NFT'ler üç temel özellikle öne çıkıyor: Orijinallik, kıtlık ve şeffaflık.

Orijinallik 

Spor koleksiyonları söz konusu olduğunda, değer belirleyen ilk unsur orijinalliktir. NBA Top Shot ve DraftKings gibi platformlar, doğrudan varlığın içine kodlanmış meşruiyet ve orijinallik içeren NFT’ler sunar. Bu dijital varlıkların taklit edilmesi, zarar görmesi veya yerlerinin değiştirilmesi neredeyse imkansızdır ve orijinallikleri kamuya açık bir şekilde doğrulanabilir. Sonuç olarak, koleksiyoncular ikincil bir piyasadan satın almış olsalar bile koleksiyonlarının meşru olduğuna dair daha fazla güven duyabilirler.

Kıtlık 

Orijinalliğe ek olarak, resmi spor NFT'leri kanıtlanabilir şekilde az bulunur. Yani dolaşımdaki herhangi bir spor NFT’sinin sayısı hakkında belirsizlik yoktur. Örnek olarak, çoğu NFT trading kartında doğrudan kartın üzerinde değiştirilemez bir sayı damgası bulunur. Bu damga, o NFT’den kaç adet üretildiğini ve ilgili varlığın kaçıncı üretilen NFT olduğunu gösterir. Bu, aynı zamanda, ilgili varlıktan daha fazla üretmenin işlevsel olarak imkansız olduğu anlamına gelen bir göstergedir. Akıllı sözleşmeler, gayrimeşru arz artışlarına karşı koruma sağlar. 

Genelde bir spor NFT’sinin arz sayısı ne kadar azsa, o NFT o kadar değerli olma eğilimindedir.

Fiyat şeffaflığı 

NFT’ler, blokzincirde üretilen ve blokzincire kaydedilen varlıklardır. Her NFT'nin blokzincirine değişmez bir şekilde kaydedilen herkese açık bir oluşturma ve işlem geçmişi kaydı bulunur. Bu sayede koleksiyoncular her bir varlığın fiyat geçmişini görebilir. Bu, koleksiyoncuların, bir NFT’nin potansiyel değerini belirlemekte ellerini rahatlatır ve onları satıcının sözüne güvenmekten kurtarır.

Spor NFT’lerinin Avantajları

Spor NFT’leri, en popüler koleksiyon ürünlerinden olan spor kartlarına ve hatıratlarına yeni bir soluk getirmiştir. Fiziksel NBA kartları, beyzbol kartları ya da futbol kartları tüm dünyada binlerce dolara satılıyor ve tutkulu koleksiyonculara sahip. Ancak fiziksel spor kartlarını ve hatıratlarını saklamak ciddi emek istiyor. Onları özenle saklamak, yıpranmalarını engellemek gerekiyor. Bunun dışında, bu fiziksel kartların gerçek değerlerini ve arzlarını bilmek çoğu zaman mümkün değil. 

Öte yandan NFT spor kartları ve hatıratları, blokzincir üzerine kaydedildiklerinden arzları ve fiyat geçmişleri şeffaf şekilde görüntülenebiliyor. Ayrıca bu varlıkların yıpranma ihtimali bulunmadığından, koleksiyoncunun onları saklamak için ayrı bir uğraş göstermesi gerekmiyor.

En Popüler Spor Liglerinin NFT Koleksiyonları

Bugün NBA dahil en popüler spor liglerinin birçoğu NFT koleksiyonlarını piyasaya sürüyor. Yazımızın bu bölümünde, en popüler spor ligi NFT koleksiyonlarından bazılarına bakacağız. 

NBA Top Shot

Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından olan ABD Ulusal Basketbol Ligi (NBA), kendi NFT koleksiyonunu ve platformunu piyasaya süren ilk liglerden biriydi. Flow (FLOW) blokzincir ağını kullanan NBA Top Shot, şu an NFT koleksiyoncuları arasında en popüler spor NFT’lerinden. 

NBA Top Shot, koleksiyonculara, resmi NBA NFT’lerini alıp satma ve biriktirme olanağı sunuyor. Bu NFT’ler, unutulmaz NBA anlarının kısa video’larını içeriyor. Koleksiyoncular, çeşitli mücadeleleri tamamlayarak özel NFT’ler de kazanabiliyor.

NBA Top Shot platformuna Flow uyumlu Dapper Wallet kripto para cüzdanı ile bağlanmak mümkün. Dapper Wallet sayesinde NBA Top Shot NFT’lerini FLOW coin’in yanı sıra itibari para ile satın alabilirsiniz.

NFL All Day

ABD Ulusal Futbol Ligi (NFL), özellikle Super Bowl olarak anılan finaliyle tüm dünyadan milyonlarca izleyiciyi ekran başına kilitliyor. Eylül 2021’de, NFL bir açıklama yayımlayarak tıpkı NBA gibi Dapper Labs ile anlaştığını ve Flow blokzincirinde bir NFT koleksiyonu piyasaya süreceğini duyurdu. İlk NFL All Day NFT’leri 19 Ağustos 2022’de piyasaya çıktı. O  günden beri NFL All Day, spor kartı ve NFT koleksiyoncularının göz bebekleri arasında yer alıyor.

MLB NFT’leri

2021 baharında dünyanın en büyük beyzbol ligi olan Major League Baseball (MLB), NFT koleksiyon ürünlerinin ilk serisini piyasaya sürmek için koleksiyonluk kart üreticisi Topps ile bir ortaklık başlattı. Bu Topps NFT koleksiyon ürünleri genellikle Topps'un nostaljik beyzbol kartlarına benzeyecek şekilde tasarlandı. Ancak geleneksel kartlardan farklı olarak Topps iş birliğiyle yapılan MLB NFT’leri hareketli grafikler ve başka dijital özellikler de içeriyor. 

Topps iş birliğinin ardından aynı yıl MLB, hatıra tarzı MLB NFT'leri, önemli maçların NFT'leri ve sahadaki önemli anları ölümsüzleştiren özel sanat eserleri gibi daha geniş bir dijital koleksiyon yelpazesini piyasaya sürmek için Candy Digital ile ortaklık kurduğunu duyurdu. 

Candy Digital ile yapılan ilk MLB NFT koleksiyonu, Lou Gehrig'in ünlü "En Şanslı Adam" konuşmasını içeren türünün tek örneği bir NFT ile öne çıktı ve satıştan elde edilen gelir Gehrig’in onuruna bir ALS hayır kurumuna bağışlandı.

NHL NFT’leri

ABD Ulusal Hokey Ligi (NHL), NFT platformu Sweet ile bir ortaklığa gitti ve yakında NHL NFT’leri de koleksiyoncularla buluşacak. Ancak NHL’den önce önde gelen NHL takımlarından Las Vegas Golden Knights, Temmuz 2021’de, kendi NFT koleksiyonunu piyasaya sürdü bile. Bu koleksiyon, tek kopyalık 7 çok nadir NFT’nin yanı sıra başka 1500 parça içeriyordu. 

OneFootball Serie A NFT’leri

İtalya’nın en üst seviye futbol ligi olan Serie A, Avrupa futbolunun önde gelen liglerinden biri. Juventus, Napoli, Fiorentina, Milan, Inter, Roma gibi büyük kulüpleri bu ligde mücadele ediyor. Resmi Serie A NFT koleksiyonu da 2022 yılında piyasaya çıktı. Dapper Labs ve OneFootball iş birliğiyle hayata geçirilen Serie A NFT’leri, tıpkı NBA Top Shot gibi önemli anların kısa video’larını içeriyor. 

La Liga Golazos

Dapper Labs, spor NFT’leri alanında en önemli atılımları yapan şirketlerin başında geliyor. Serie A NFT’lerinin ardından Avrupa’nın en büyük futbol liglerinden La Liga’nın resmi NFT koleksiyonu da Dapper Labs iş birliğiyle piyasaya sürüldü. Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid gibi kulüplerin ve dünyanın en iyi futbolcularının unutulmaz anları, La Liga Golazos ile NFT dünyasına taşındı.