Dogecoin (DOGE) Kurucuları Billy Markus ve Jackson Palmer

Başlangıç Seviyesi
Dogecoin (DOGE) Kurucuları Billy Markus ve Jackson Palmer

Kripto para dünyasının en ilginç ve en popüler projelerinden biri kuşkusuz Dogecoin (DOGE). 2013 yılında piyasaya çıkan Dogecoin, bir internet meminden esinlenerek oluşturuldu ve diğer kripto paraların parodisi olarak tasarlandı. Ancak kısa sürede, devasa topluluğunun sosyal medyadaki etkisi ve Elon Musk gibi ünlü destekçileri sayesinde bir fenomene dönüştü. Bugün Dogecoin, piyasa değeri bakımından en büyük kripto para birimleri arasında yer alıyor. 

Peki bu ilgi çekici projenin kurucuları kimler? Bu makalemizde önce “Dogecoin nedir?” sorusuna kısa bir cevap verecek, ardından DOGE yaratıcıları Billy Markus ile Jackson Palmer’a yakından bakacağız. 

Dogecoin nedir?

Dogecoin (DOGE), 2013 yılında Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından yaratılan bir kripto para birimidir. Markus ve Palmer, Dogecoin’i yaratırlarken ünlü bir internet meminden esinlenmişlerdir. İkilinin amacı aslında sosyal medyanın gücüyle büyüyecek, tamamen topluluğun kontrolünde olacak bir altcoin parodisi yaratmaktı. Yani Dogecoin, bir çeşit şaka coini olarak piyasaya çıkmıştı. Fakat DOGE, kısa sürede birçok kullanım alanı kazandı. Çeşitli şirletler bugün Dogecoin’i ödeme aracı olarak bile kabul ediyor. 

Dogecoin aslında temelde Bitcoin (BTC) benzeri bir kripto para birimi sayılabilir. Tıpkı BTC gibi DOGE da Proof-of-Work konsensüs mekanizmasını kullanmaktadır. Yani Dogecoin, madenciliği yapılan bir kripto para birimidir. Ancak Bitcoin ile arasında çok temel bir fark vardır: Dogecoin arzı sınırsız olacak şekilde tasarlanmıştır. Madenciler her dakika yeni bir blok üretmekte ve yeni DOGE coinler yaratmaktadır. Her yıl yaklaşık 5 milyar Dogecoin üretilmektedir ve Dogecoin madencilik ödülleri, Bitcoin’in aksine, zaman içinde azalmaz. Bu yüzden Dogecoin, enflasyonist bir kripto para birimidir. Dogecoin’in işlem hızı da yüksektir. Ağdaki blok onay süresi sadece bir dakikadır. Bu da saniyede 33 işlem yapılabildiği anlamına gelir. 

Dogecoin kurucuları kimlerdir? 

Dogecoin, yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından 2013’te yaratılmıştır. O sırada Markus, IBM için çalışıyordu. Palmer ise Sidney'deki (Avustralya) Adobe Systems Pazarlama Departmanı'nın bir üyesiydi. 

Dogecoin’in ortaya çıkmasında ilk adımı Jackson Palmer, bir gecede atmıştı. Ardından Billy Markus ona ulaşmış ve ikili, Dogecoin’i beraber geliştirmişti. Peki Dogecoin’in ardındaki bu iki isim, Billy Markus ve Jackson Palmer kimdir? Gelin, yakından bakalım. 

Billy Markus

Billy Markus, 1983 doğumlu ABD’li bir yazılım mühendisidir. Kendisi Dogecoin’i yaratmadan önce uzun yıllar IBM şirketinde çalışmıştı. Kişisel gizliliğine önem veren Billy Markus’un geçmişiyle ilgili daha fazla bilgiye erişmek güç. Ancak Markus, bugün sosyal medyada, özellikle de Twitter’da Shibetoshi Nakamoto takma adıyla aktif bir isim. 

Billy Markus’un Dogecoin’e katkısı özellikle kod yazımında öne çıkıyor. Ne var ki Markus, çok kısa bir süre sonra, 2014 yılında Dogecoin projesinden ayrıldı. 2015’te ise bütün DOGE’larını satıp ikinci el bir Honda Civic otomobil aldı. Markus, Dogecoin projesinden ayrılmasının nedeninin “çok fazla taciz edilmesi” olduğunu belirtiyor.

Jackson Palmer

Newcastle Üniversitesi (Avustralya) mezunu olan Jackson Palmer, Avustralya doğumlu bir isim. Üniversiteden mezun olur olmaz Business Catalyst şirketinde piyasa analisti olarak çalışan Palmer’ın buradaki iş deneyimi sadece 7 ay sürdü. Palmer bu 7 ayın ardından Adobe Systems şirketine katıldı ve 12 yıldır bu şirketin farklı kademelerinde görev aldı. bugün Jackson Palmer, Adobe’un Ürün Yönetimi Departmanı’nda baş yöneticilik yapıyor ve ABD’de yaşıyor. 

Dogecoin fikri aslında Jackson Palmer’a ait. İlginç olan şu ki Palmer, Dogecoin’i sadece bir gece yarattı. O geceyi Jackson Palmer, daha sonra verdiği bir röportajda şu sözlerle anlatıyor: “Bir gece işten sonra bir bira açtım, boş vaktim vardı ve ve Dogecoin.com alan adını satın aldım. Sonra logoyu bir coinin üzerine Photoshop ile yerleştirdim ve ortaya çıkan görseli siteye koydum.”

Dogecoin (DOGE) Kurucuları Billy Markus ve Jackson Palmer

Palmer, Dogecoin’in bu ilk sitesini oluşturduktan sonra Billy Markus, DOGE’u gerçek bir kripto para birimi haline getirmek için onunla iletişime geçti ve ikili beraber çalışmaya başladı. Hikayenin bundan sonrasını biliyorsunuz ama şunu da söylemeliyiz: Jackson Palmer’ın Dogecoin’deki esas rolü pazarlama kısmındaydı. Jackson Palmer, esasen Dogecoin’in pazarlama ve tanıtımını yönetiyordu. 

Tıpkı Billy Markus gibi Jackson Palmer da bir süre sonra, 2015’te projeden ayrıldı. Onun da ayrılık sebebi Billy Markus ile benzerdi: Jackson Palmer, kripto para topluluğunun kendisine yönelik sert söylemlerinden yorulmuştu. Bu yüzden 2018’e kadar sektöre ara verdi. 2018’de ise kripto para sektörüne geri döndü. 

Dogecoin (DOGE) nasıl alınır?

Dogecoin (DOGE) satın almak çok kolaydır. DOGE, güvenilir kripto para borsaları üzerinden kolayca alınabilir. Türkiye'de Bitlo üzerinden Türk lirasıyla DOGE/TRY paritesinde işlem yapmak da son derece güvenli ve kolaydır.