Dogecoin (DOGE) ile Ödeme Kabul Eden 10 Büyük Şirket

Başlangıç Seviyesi
Dogecoin (DOGE) ile Ödeme Kabul Eden 10 Büyük Şirket

Kripto para dünyası Bitcoin (BTC) ile beraber doğduğundan beri, kripto paraların gerçek dünyada ödeme aracı olarak kullanılıp kullanılamayacağı tartışılıyor. Bugün bu tartışmalar artık geride kalmış görünüyor çünkü birçok kripto para birimi, çeşitli büyük şirketler tarafından ödeme aracı olarak kabul ediliyor. Bu kripto para birimleri arasında başı çekenlerden biri de Dogecoin (DOGE)

2013’te bir şaka coini olarak yaratılan Dogecoin’in kültürel fenomene dönüşme sürecini daha önceki bir makalemizde anlatmıştık. Bu listede ise Dogecoin (DOGE) ile ödeme kabul eden 10 büyük şirketi bulacaksınız. 

Not: Şirketler, yalnızca kripto para birimlerinin ödeme aracı olarak kullanılmasına izin veren ülkelerde Dogecoin (DOGE) ile ödeme kabul edebilir. Türkiye’de kripto paralar ödeme aracı olarak kullanılamıyor.

Twitch

Twitch, dünyanın en büyük canlı video yayın platformu. Dogecoin’i henüz DOGE çılgınlığı başlamadan, 2014 gibi erken bir dönemde benimseyen Twitch o zamandan beri kullanıcılarının DOGE ile bahşiş ödemesi yapabilmesine olanak tanıyor.

Newegg

ABD’nin en büyük çevrimiçi teknoloji alışveriş şirketi Newegg, uzun zamandır başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar ile ödemeye olanak tanıyor. Şirket, 2021 yılında Dogecoin’i de ödeme aracı olarak kabul etti. Üstelik diğer birçok şirketin aksine Newegg, kullanıcıların DOGE coinlerini harcamak için BitPay gibi aracı servisler üzerinden itibari paraya dönüştürmesini gerektirmiyor. Yani Newegg, doğrudan DOGE ile ödeme kabul ediyor. 

Tesla

Elon Musk’ın Dogecoin (DOGE) ile ilgisi malum. DOGE yaratıldığından beri Elon Musk, bu kripto para birimine sıkı bir şekilde arka çıkıyor. Musk’ın elektrikli araba markası Tesla da Dogecoin’in en büyük destekçileri arasında yer alıyor. DOGE ile birçok Tesla ürünü satın almak mümkün. Tesla’nın Dogecoin ile ödeme kabul etmeye başlaması, DOGE piyasa değerinin artmasında da önemli bir rol oynadı. 

AMC 

Dünyanın en büyük sinema salonları zinciri olan AMC, Kasım 2021’den beri kripto paralar ile çevrimiçi bilet satışı gerçekleştiriyor. AMC’de Bitcoin (BTC), Ether (ETH), Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC) ve Shiba Inu (SHIB) ile beraber Dogecoin de ödeme aracı olarak kabul ediliyor. 

airBaltic

airBaltic, Baltık bölgesinin ve İskandinavya’nın en önemli havayolu şirketlerinin başında geliyor. Avrupa’nın her yerine uygun fiyatlı uçuşlar sunan aitBaltic, Dogecoin (DOGE) ile ödemeye de olanak tanıyor. DOGE dışında Ethereum, Gemini Dollar, Binance USD, Pax Standard Token ve USD Coin ile de airBaltic bileti almak mümkün.

Cheap Air

CheapAir, en popüler çevrimiçi seyahat acentelerinden biri. Şirket, BTCPayServer aracılığıyla kripto para ödemeleri kabul ediyor. Uçuşlar veya otel rezervasyonu ödemeler için kabul edilen kripto paralar arasında Dogecoin ile beraber BTC, ETH, USDC ve GUSD de bulunuyor.

Dallas Mavericks

Kripto paralar spor dünyasında günden güne yeni kullanım alanları kazanıyor. Önde gelen NBA kulüplerinden Dallas Mavericks de Mart 2021’den beri bilet ve ürün satışlarında Dogecoin (DOGE) ödemesi kabul ediyor. Dogecoin ile beraber Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) başta olmak üzere başka kripto paralar da Dallas Mavericks kulübünün kabul ettiği ödeme araçlarından.

GameStop

GameStop, ABD’nin en eski ve önde gelen video oyun mağazalarından biri. GameStop, müşterilerinin yoğun talebi sonucunda Aralık 2021’de Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) ile ödeme kabul etmeye başladığını duyurdu.

Nordstrom

ABD merkezli lüks moda mağazası Nordstrom, Aralık 2021’den beri Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) ile ödeme kabul ediyor. Nordstrom’da DOGE ile hediye kartları almak mümkün. 

Post Oak Motor Cars

Post Oak Motor Cars, ABD’nin Houston şehrinde faaliyet gösteren bir lüks otomobil galerisi. ABD’nin en ünlü lüks otomobil galerilerinden olan Post Oak Motor Cars, müşterilerinin Dogecoin (DOGE) ile ödeme yapmasına olanak tanıyor.