Bored Ape Yacht Club Nedir? NFT'leri Alınır mı?

Başlangıç Seviyesi
Bored Ape Yacht Club Nedir? NFT'leri Alınır mı?

Bored Ape Yacht Club ya da kısaca BAYC, son dönemin en popüler NFT koleksiyonlarından biri. Ethereum (ETH) blokzincirinde yaratılan bu koleksiyon, 10 bin NFT içeriyor. NFT’lerin her biri, çizgi film tarzında tasarlanmış maymun görsellerinden oluşuyor. Her bir NFT, görsellerinin yanı sıra meta verilerinde belirtilen özellikleriyle birbirinden ayrılıyor. 

Peki Bored Ape Yacht Club nedir ve BAYC NFT’lerini almaya değer mi? Gelin bu soruların cevabını beraber keşfedelim. 

Bored Ape Yacht Club Nedir?

Bored Ape Yacht Club, Yuga Labs tarafından üretilen ve 2021’de piyasaya sürülen 10 bin parçalık bir NFT koleksiyonudur. 12 saat içinde satılan bu koleksiyon, bugün en popüler NFT koleksiyonları arasında başı çekmektedir. Jimmy Fallon, Stephen Curry, Shaquille O’Neal, Eminem, Snopp Dogg, Neymar gibi birçok ünlü isim de Bored Ape Yacht Club NFT’lerinden satın almıştır. 

Bored Ape Yacht Club, geçen zaman içinde bir NFT koleksiyonu olmanın ötesine geçmiştir. ApeCoin isimli bir kripto para birimi çıkaran BAYC, bir blokzincir oyunu geliştirmek için de Animoca şirketiyle anlaşmıştır.

ApeCoin nedir? Ne işe yarar?

ApeCoin (APE), Bored Ape Yacht Club ekosisteminin kripto para birimidir. 17 Mart 2022’de piyasaya sürülen APE, Ethereum blokzincirinde yaratılmış bir ERC-20 token’ıdır. ApeCoin maksimum arzı 1 milyar token olarak belirlenmiştir.

ApeCoin, BAYC ekosisteminin hem fayda token’ı hem de yönetişim token’ı olarak çalışır. ApeCoin sahipleri, ApeCoin DAO aracılığıyla ekosistemin geleceğine dair kararlarda oy kullanabilir. ApeCoin, BAYC ekosisteminin blok zincir oyunları, etkinlikler gibi çeşitli hizmetlerine de erişim sağlar. Üçüncü taraf geliştiriciler için de APE, ekosisteme katılmak için bir araçtır.

ApeCoin, tüm kripto paralar gibi kripto para borsalarından alınıp satılabilir. Türkiye’de Türk lirası ile APE satın almak çok kolaydır. Bunun için tek yapmanız gereken, Türkiye’nin güvenilir kripto varlık platformu bitlo.com’u ziyaret etmek! Bitlo’da APE/TRY al sat işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Bored Ape Yacht Club NFT’si Alınır mı?

NFT ekosisteminin fiyat istikrarsızlığı, birçok kişinin NFT’lere şüpheyle yaklaşmaya başlamasına yol açtı. Bunda, birçok NFT koleksiyonunun yalnızca nadirliğinden ötürü değerli olmasının da payı var. 

Öte yandan Bored Ape Yacht Club, diğer birçok NFT koleksiyonundan farklı. Yuga Labs ekibi, BAYC etrafında bir dünya yaratıyor. Bu dünyanın bir parçası ApeCoin ise şu anda geliştirilen blokzincir oyunu bir diğer parçası… Bunlar sayesinde BAYC NFT’leri, gerçek faydası olan birer kripto varlık haline geldi. 

İşin koleksiyonculuk kısmında ise BAYC NFT’lerinin yalnızca 10 bin adet üretildiğini ve birçok ünlü ismin bu NFT’lere sahip olduğunu hatırlatalım. Bu, BAYC NFT’lerinin daima gündemde kalmasına yarıyor. Neymar’ın ya da Eminem’in satın aldığı BAYC NFT’sini sosyal medyada paylaştığını düşünün… Milyonlarca insan, tek bir paylaşımla BAYC NFT’lerinden haberdar olabilir. Bu da BAYC NFT’lerine talebi hep yüksek tutar.

Sonuç itibarıyla, Bored Ape Yacht Club, NFT dünyasında yapabileceğiniz en mantıklı yatırımlar arasında gösterilebilir. Bununla beraber, BAYC NFT’lerinin fiyatı oldukça yüksektir. Bu yüzden, bir BAYC NFT’si satın almadan önce risk analizi yapmanızda fayda var.