Bitcoin Nasıl Kazanılır?

Başlangıç Seviyesi
Bitcoin Nasıl Kazanılır?

Kripto paralar söz konusu olduğunda akla ilk bitcoin (BTC) gelir. Bunda şaşılacak bir şey yok çünkü bitcoin, ilk ve en büyük kripto para birimidir. Bugün bitcoin peki çok kişi tarafından tıpkı döviz ve altın gibi bir yatırım aracı olarak da kabul edilmektedir. Ayrıca birçok şirket de müşterilerinin BTC coin ile ödeme yapmasına izin vermeye başlamıştır. Peki geleceğin para birimi olarak görülen bitcoin nasıl kazanılır? 

Bitcoin nasıl kazanılır?

Bitcoin, merkeziyetsiz bir blok zincir üzerinde üretilen ve kriptografik yöntemlerle şifrelenerek saklanan bir sanal para birimidir. Bitcoin blok zinciri, Proof-of-Work (PoW) adı verilen bir fikir birliği mekanizmasına ile çalışır ve korunur. Bir blok zincirde kripto paraların nasıl üretileceği de fikir birliği mekanizmaları ile belirlenir. Bitcoin gibi PoW blok zincirlerinde kripto paralar, kripto para madenciliği ile üretilir. 

Bitcoin madenciliği bitcoin kazanmanın en temel yoludur. Ancak bitcoin kazanmak için illa madenci olmanıza gerek yoktur. Şimdi gelin, madencilik ve diğer bitcoin kazanma yöntemlerine bakalım. 

Bitcoin madenciliği

Bitcoin madenciliği, çeşitli kriptografik problemleri çözerek Bitcoin ağına gönderilen işlemleri doğrulama ve BTC üretme faaliyetidir. 

Bitcoin madenciliği, Bitcoin’in Proof-of-Work fikir birliği mekanizmasının parçasıdır. Bu kapsamda madenciler, ağdaki işlemleri doğrulamak ve ağın güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Blok zincir işlemlerini doğrulamak için madencilerin birtakım kriptografik problemleri çözmesi gerekir. Bunun için bilgisayarlarının ya da madencilik cihazlarının hesaplama gücünü kullanırlar. Bir işlemi doğrulayıp zincire yeni bir blok olarak eklemeyi başaran ilk madenci ise belirli miktarda BTC ile ödüllendirilir.

Bitcoin madenciliği ödülü 2022 yılı itibarıyla 6,25 BTC’dir. Ancak bu ödül, üretilen her 210 bin blokta bir (yaklaşık her 4 senede bir) halving süreciyle yarı yarıya azaltılmaktadır. 

Trading

Elbette en popüler kripto para ve Bitcoin kazanma yollarından biri de trading, yani al sat yapmaktır. Bitlo gibi kripto para borsaları üzerinden kolayca BTC al sat işlemleri yapabilirsiniz. 

Ancak trading yapmak belirli düzeyde risk içeren bir faaliyettir. Kripto piyasalarının dalgalı doğasından ötürü Bitcoin al sat işlemlerinizden zarar etmeniz de mümkündür. Bu nedenle, kripto piyasalarını iyice tanımadan ve fiyat hareketlerini yorumlayacak düzeye gelmeden yüksek miktarlarla BTC al satı işlemlerine girmemenizi öneririz. 

Staking

Bitcoin kazanmanın tek yolu madencilik yapmak değildir. Sahip olduğunuz bitcoinlerinizi bir staking havuzuna kilitleyerek, bankacılık sistemindeki faize benzer bir gelir elde edebilirsiniz. Bu sistemde, stake ettiğiniz BTC coinlerinize belirli süreliğine dokunamazsınız. O sürenin sounda ise stake ettiğiniz BTC’lerinizi staking ödülü, yani faiz geliriyle beraber geri alırsınız. 

Kimi staking havuzları esnek stakinge de izin verir. Esnek staking sistemlerinde stake ettiğiniz BTC coinlerinizi istediğiniz zaman çekebilirsiniz. Ancak bu staking sisteminin getirisi daha düşük oranlarda olur. 

Bitcoin borç verme

Son yıllarda kripto para dünyasında birçok lending, yani borç verme platformu geliştirildi. Bu platformlar borç verenler ile borç alanları bir araya getirir ve kripto para borç almak isteyenlerin doğrudan borç verenlerden kripto para ödünç alabilmesini sağlar. Birçok platformda BTC borç vermek de mümkündür. 

Borç vermek de kârlı bir bitcoin kazanma yoludur. 

Türk lirası ile Bitcoin satın almak

Tüm kripto paralar gibi bitcoin de kripto para borsalarından alınabilir. Türkiye’de Türk lirası ile bitcoin satın almak da çok kolaydır. Bitlo’da kolayca ve güvenle BTC/TRY al sat işlemleri yapabilirsiniz.