Bitcoin Logosu Nasıl Tasarlandı? BTC Logosunu Kim Tasarladı?

Başlangıç Seviyesi
Bitcoin Logosu Nasıl Tasarlandı? BTC Logosunu Kim Tasarladı?

Kripto paraların amiral gemisi sayılan Bitcoin (BTC), bugün artık bir fenomene dönüşmüş durumda. Öyle ki Bitcoin logosu ile dünyanın dört bir yanında karşılaşmak mümkün. Ancak artık herkesin çok iyi bildiği Bitcoin logosu, en başta biraz daha farklıydı. Zaman içinde değişerek bugünkü nihai halini aldı. 

Bu makalemizde Bitcoin logosunun geçirdiği değişimlere ve tasarımcılarına göz atacağız.

Bitcoin logosunun evrimi

Bilindiği gibi Bitcoin (BTC), ilk kripto para birimi ve blok zincir olarak 2009’da ortaya çıktı. Bu yeni teknolojisinin kurucusu, Satoshi Nakamoto takma ismini kullanan bir kişi ya da gruptu. İlk Bitcoin logosu da Satoshi Nakamoto tarafından tasarlanmıştı. Ancak Bitcoin büyüdükçe logosu da evrim geçirdi ve çeşitli değişikliklere uğrayarak bugünkü son halini aldı. Şimdi gelin, Bitcoin logosunun üç aşamasına yakından bakalım. 

İlk Bitcoin logosu: 2009 - Şubat 2010

Bitcoin (BTC) adı ilk defa 2008’de yayımlanan bir whitepaper ile duyuldu. Ardından 2009’da Satoshi Nakamoto, ilk Bitcoin bloğunu (genesis blok) oluşturdu. Bu noktada Bitcoin’in bir logoya da ihtiyacı vardı. Böylece Satoshi Nakamoto bir logo tasarladı. Bu ilk Bitcoin logosu, altın renginde bir madeni parayı andırıyor ve üzerinde “BC” harfleri yer alıyordu. Elbette bu harfler, Bitcoin kelimesindeki Bit’in B’siyle Coin’in C’siydi. 

Bitcoin Logosu Nasıl Tasarlandı? BTC Logosunu Kim Tasarladı?

Bu logo, 2010 yılına kadar Bitcoin’in logosu olarak kullanıldı. 

Bitcointalk ve yeni Bitcoin logosu: Şubat 2010 - Kasım 2010

2010’da Bitcoin topluluğunu bir araya getiren Bitcointalk forumu kuruldu. Bu çok önemli bir gelişmeydi. Daha önce Bitcoin’e dair tartışmalar mail grupları aracılığıyla yapılıyordu ancak bir forumun kurulması tartışmaların canlanmasını ve daha çok kişinin bu tartışmalara ilgi göstermesini sağladı. Bitcointalk forumunun ilk gündemlerinden biri de Bitcoin logosu oldu. Birçok kullanıcı, logonun değişmesi gerektiğini düşünüyordu. Baskın görüş, logonun daha minimal olmasının gerektiğiydi. Satoshi Nakamoto da bu önerilere kulağını tıkamadı ve yeni bir Bitcoin logosu tasarladı. İkinci Bitcoin logosu, Şubat 2010’da yayımlandı ve kullanılmaya başladı.

Bitcoin Logosu Nasıl Tasarlandı? BTC Logosunu Kim Tasarladı?

Bu yeni logo, ilk logo ile hemen hemen aynı altın rengi madeni para arka planını kullanıyordu. Ancak para görselinin üzerinde BC harfleri yerine sadece B harfi bulunuyordu. Bu B harfine, dolar işaretine benzer şekilde iki dikey çizgi de çekilmişti. Bu Bitcoin logosu, ilkine göre daha çok beğenilse de ömrü yine kısa olacaktı. 

Bitcoin logosunun son hali: Kasım 2010 - günümüz

Bitcoin logosunun bugünkü halini hepimiz biliyoruz: Turuncu bir daire üzerine beyaz, yine dolar sembolünü andıran iki dikey çizgiyle birleştirilmiş, beyaz renkli ve italik bir B harfi. Günümüzde tişörtlere bile basılan, artık ikonikleşen bu logonun ortaya çıkışı da Bitcointalk forumunda oldu. 

Bitcoin devriminin en önemli unsurlarının başında kuşkusuz merkeziyetsizliği gelir. Merkeziyetsizlik, sadece Bitcoin (BTC) ağının çalışma prensibinde yer almaz. Ağın ve kripto paranın geleceğine dair tüm kararlar da merkezi bir yönetim organı olmaksızın, topluluk üyeleri tarafından alınır. Logo da bu kararlardan biridir. Bitcoin logosu, diğer tüm parçaları gibi, topluluk üyelerinin değişiklik önerilerine açıktır. Kasım 2010’da, Bitcointalk forumunda böyle bir öneri yapıldı. Bitcoin logosunun bugünkü haline gelmesiyle sonuçlanacak bu öneriyi yapan, “bitboy” takma isimli bir kullanıcıydı. 

Bitboy, “More Bitcoin logos, buttons, and also some other graphics” (Daha fazla Bitcoin logosu, butonları ve bazı başka grafikler) başlığında yeni bir logo tasarladığını söyledi. Bu, Nakamoto’nun tasarladığı Bitcoin logosunun modern bir yorumuydu ve topluluk tarafından kısa sürede benimsendi. Böylece bitboy’un tasarladığı yeni Bitcoin logosu, bugün de bildiğimiz ve kripto paralar ile ilgili hemen her yerde karşımıza çıkan son halini aldı.