Mobil Bitcoin Cüzdanı Rehberi

Başlangıç Seviyesi
Mobil Bitcoin Cüzdanı Rehberi

Bir Bitcoin (BTC) yatırımcısı için sahip olduğu BTC’leri saklamanın en güvenli yolu soğuk cüzdanlardır. Ancak soğuk cüzdanlar, BTC’sini kısa dönem saklamayı düşünenler ve sahip olduğu BTC’lere hemen erişebilmek isteyenler için pratik bir kullanım sunmaz. Bunun için soğuk cüzdanlara nazaran daha az güvenli ama kullanımı daha pratik olan sıcak cüzdanlar tercih edilir. 

Tüm Bitcoin cüzdanları arasında kuşkusuz en pratik kullanıma sahip olanlardan biri de mobil Bitcoin cüzdanlarıdır. Peki bir mobil Bitcoin cüzdanı nedir ve mobil Bitcoin cüzdanı seçerken neler dikkat etmek gerekir? 

Kripto para cüzdanları hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın.

Mobil Bitcoin cüzdanı nedir?

Kripto para cüzdanları ve tabii Bitcoin cüzdanları, kabaca ikiye ayrılır: Soğuk cüzdan ve sıcak cüzdan. 

Soğuk cüzdanlar, en basit tabiriyle internet bağlantısı olmayan, USB bellek benzeri fiziki cihazlardır. Soğuk cüzdanlar, internet bağlantıları olmadığı için en güvenilir kripto para cüzdanları olarak nitelendirilmektedir. Uzun süre işleme sokulmayarak saklanacak ya da büyük miktarda kripto para birimlerinin soğuk cüzdanlarda saklanması mantıklıdır. Sıcak cüzdanlar ise internet bağlantısı olan kripto para cüzdanlarıdır. Tarayıcı üzerinden, masaüstü cihazlardan ya da mobil cihazlardan bu cüzdanlara kolaylıkla erişilebilir. Sıcak cüzdanlar, kullanım ve erişim kolaylığı sağlar ancak kullanıcının özel anahtarını dijital ortamda sakladığı için güvenlik riskleri içerir. 

Mobil Bitcoin cüzdanları, sıcak cüzdanlar sınıfına girer. Android ya da iOS işletim sistemli akıllı telefonlar gibi mobil cihazlara kurulan mobil Bitcoin cüzdanları, basitleştirilmiş ödeme onayı (SPV) teknolojisini kullanırlar. Bazı mobil Bitcoin cüzdanları ise barkod okuyucu kullanarak da hızla işlem yapılabilmesini sağlar. Bu açıdan mobil Bitcoin cüzdanları, sıcak cüzdanlar arasında bile en pratik ve hızlı araçlar olarak öne çıkıyor. Bununla beraber, mobil cüzdanlar, tüm sıcak cüzdanlarda olduğu gibi güvenlik riskleri barındırıyor. 

Mobil Bitcoin cüzdanı seçerken nelere dikkat etmeli?

Mobil cüzdanların en büyük avantajı, yukarıda da söylediğimiz gibi, kullanım kolaylıkları ve hızlarıdır. En büyük dezavantajları ise güvenlik açısından barındırdıkları risklerdir. Mobil Bitcoin cüzdanı seçerken mobil cüzdanların avantajlarını maksimize eden, risklerini ise minimize eden optimal seçeneklere yönelmek önemlidir. Peki bunu yapmak için hangi özelliklere dikkat edeceğiz?

Arayüz ve kullanıcı deneyimi

Bir mobil Bitcoin cüzdanı seçerken ilk bakmamız gereken unsur cüzdanın arayüzü ve kullanıcıya sunduğu deneyimdir. Kulağa çok basit gelecek ama kafa karıştırıcı, karmaşık arayüze sahip bir cüzdan özellikle yeni kullanıcılar için tehlikeli olabilir. Böyle mobil Bitcoin cüzdanları, kullanıcılarını istemeden kötü güvenlik uygulamalarına yönlendirebilir ve BTC’lerini kaybetmelerine yol açabilir. Bu yüzden bir kişi asla becerilerinin ve mevcut bilgilerinin ötesine geçen bir cüzdan kullanmamalıdır.

Birçok kişinin görüş ayrılığı yaşadığı kullanıcı deneyimi özelliklerinden biri, tohumun zorunlu olarak yedeklenmesidir. Bilmeyenler için, özel anahtarlarınız, mobil Bitcoin cüzdanınızı kurtarma alternatifi olarak 12 veya 24 kelime ile temsil edilir. Bu kelimeler, telefonunuzu bir şekilde kaybederseniz paranızı geri almak için güvenli bir şekilde saklanması gereken en önemli bilgilerdir.

Bazı mobil cüzdan uygulamaları, kullanıcıları, hesap açarken bu kelimeleri yazmaya zorlar. Bu, bir güvenlik önlemi olarak bu kurtarma kelimelerinin önemini vurguladığından, acemiler için gerçekten iyi bir özellik olabilir. Ancak bu özellik, yeni bir mobil cüzdanı kullanmaya başlamadan önce denemek isteyenlere çok meşakkatli gelebilir.

Açıkçası, mobil Bitcoin cüzdanı seçerken dikkat etmeniz gereken kullanıcı deneyimi yönü farklı şekillerde yorumlanabilir. Bu, bir kişisel tercih ve uzmanlık düzeyi meselesidir.

Mobil Bitcoin cüzdanı seçiminde olmazsa olmazlar

Mobil Bitcoin cüzdanı seçerken asgari güvenlik, kullanıcı kontrolü ve iyi bir kullanıcı deneyimi açısından çok önemli olan, asla ödün vermemeniz gereken bazı unsurlar vardır. Öncelikle, cüzdanınız açık kaynaklı olmalıdır. Bu, kodun tamamen erişilebilir olduğu ve deneyimli geliştiricilerin kodun gerçekten cüzdan uygulamanızda çalışacak kod olduğunu doğrulayabileceği anlamına gelir. Bu özellikten yararlanan Wallet Scrutiny gibi çeşitli servisler, kullanmayı düşündüğünüz mobil Bitcoin cüzdanının ne kadar güvenli olduğunu ölçer.

Aklınızda bulunsun, iyi ve güvenilir bir mobil Bitcoin cüzdanı e-posta adresiniz dahil olmak üzere sizden hiçbir kişisel bilginizi istemez.

İşlem ücretlerinden tasarruf etmek de temel bir kullanıcı önceliğidir. İyi bir mobil Bitcoin cüzdanı, en güncel ücret tasarruf teknolojilerini barındırmalıdır. Segwit, RBF (Replace-by-Fee), İşlem Yığınlama (Transaction Batching) ve manuel ücret kontrolü bu teknolojilerden en önde gelenleridir. 

Segwit, işlemlerinizi hafifletmeyen ama onlara blok zincirinde yayınlamak için daha az maliyetli bir veri formatı sağlayan bir komut dosyası/adres türüdür. RBF, gönderdiğiniz bir işlem bir süre sonra onaylanmadıysa, daha yüksek bir komisyon ücreti ile yeniden yayınlamanızı sağlayan bir sistemdir. İşlem Yığınlama, farklı adreslere birden fazla işlem ile ödeme yapmak yerine tüm bu ödemeleri tek bir işlemde yapmanızı sağlar. Manuel ücret kontrolü ise kötü hesaplama nedeniyle çok yüksek olabilecek bir minimum ücret yerine, ödeyeceğiniz işlem ücretini özelleştirmenize olanak tanır.

Güvenlik ve kullanıcı kontrolü konusuna gelirsek; BTC varlıklarınızın cüzdanınıza geçtiğini tam olarak doğrulamak için bir mobil cüzdanın kendi düğümünüze bağlanmasını isteyebilirsiniz. Buna uygun bir mobil Bitcoin cüzdanı seçmeniz önemlidir. Bazı mobil cüzdanlar ayrıca, paranızı daha güvenli bir şekilde tutmanızı sağlayan ancak kolayca da erişilebilir olan donanım cüzdan entegrasyonu sunar.

Son olarak Tor ve CoinJoin gibi gizlilik özellikleri de önemlidir. Tor, mobil Bitcoin cüzdanınızı sunucuya IP adresinizi ifşa etmeden bağlanmanızı sağlar. CoinJoin uygulaması ise analiz verileri toplayan blok zincir casuslarının gönderdiğiniz BTC’lerin sizin cüzdanınıza uzanan izini sürmesini neredeyse imkansız hale getirir.