Bitcoin Cash Projesi ve Getirdiği Çözümler

Başlangıç Seviyesi
Bitcoin Cash Projesi ve Getirdiği Çözümler

2009’da piyasaya çıkan Bitcoin (BTC) her ne kadar görece yeni bir finansal araç olsa da on binlerce başka kripto paranın yaratılmasına ön ayak olmuştur. Bu kripto paralardan biri de Bitcoin Cash (BCH). İlk altcoin’lerden biri olan Bitcoin Cash, biraz tartışmalı bir şekilde Bitcoin adını içeriyor. Tartışmalı olmasının nedeni ise BCH’nin Bitcoin’den bir sert çatal (hard fork) ile ayrılarak kurulması ve Bitcoin adını kullanması. Birçok kişi, Bitcoin Cash’in Bitcoin adını kullanmasını orijinal projeye saygısızlık olarak görüyor.

Bu makalemizde Bitcoin Cash (BCH) nedir ve BCH ne işe yarar sorularına cevap vereceğiz. 

Bitcoin Cash (BCH) Nedir?

Bitcoin Cash (BCH), kullanımı Bitcoin'den (BTC) daha hızlı ve daha ucuz olan bir Proof-of-Work (PoW) blokzincir ağı ve kripto para birimidir. BCH, 2017 yılında Bitcoin ağındaki bir sert çatal (hard fork) sonucunda oluşmuş ve geçen zaman içinde kendi topluluğunu geliştirmiştir. Selefi gibi, Bitcoin Cash de belirli işletmeler tarafından ödeme aracı olarak kabul edilmekte ve Bitlo gibi güvenilir kripto para borsalarının yanı sıra PayPal üzerinden satın alınabilmektedir.

Bitcoin Cash nasıl kuruldu?

Bitcoin (BTC) protokolü 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma ismini kullanan bir kişi ya da grup tarafından tasarlandı. Ocak 2009’da ise genesis bloğun, yani Bitcoin blokzincirindeki ilk bloğun üretilmesiyle ağ çevrimiçi oldu. Başta bilgisayar bilimcileri ve kriptograflardan oluşan küçük bir topluluk olan Bitcoin topluluğu yıllar içinde ana akım haline geldi. Bitcoin'in benimsenmesi arttıkça, çekirdek geliştirici grubu içinde bu büyümenin nasıl karşılanacağına dair farklı görüşler ve stratejiler ortaya çıktı.

Bitcoin'in ilk aşamalarında ağ, niş bir geliştirici topluluğunun işlem yükünün altından kalkmaktan daha fazlasını yapabiliyordu. Ancak Bitcoin’in popülerliği arttıkça, ağdaki kullanıcı sayısı ve doğal olarak işlem sayısı da arttı. Bunun doğal bir sonucu olarak işlem süreleri yavaşladı. Böylece, hiçbir şey yapılmazsa Bitcoin işlemlerinin gerçekleşmesinin günler ya da haftalar alabileceği ve kullanıcıların süreci hızlandırmak için daha yüksek ücretler ödemesi gerekebileceği endişesi ortaya çıktı. Her iki senaryo da ideal değildi ve bu durum Bitcoin ölçeklenebilirlik sorunu olarak nam saldı.

Çözüm önerileri topluluk içinde iki kampın oluşmasına yol açtı: Bitcoin blok boyutunu artırmak isteyenler ve blok boyutunu küçük tutmak isteyenler. Blok boyutu, belirli bir blokzincirdeki her bir bloğun ne kadar veri içerebileceğini ifade eder. Bitcoin'in maksimum blok boyutu 1MB'dir ve bu da çoğu teknolojik standarda göre çok fazla veri etmez. Elbette tartışmanın her iki tarafının da öne sürdüğü artılar ve eksiler vardı. Ancak hiçbiri geliştiriciler topluluğunu birleştirecek kadar ikna edici değildi.

Çekirdek geliştiriciler ileriye dönük uygun yol hakkında bir fikir birliğine varamadıkları için, Ağustos 2017'de orijinal Bitcoin protokolünde bir sert çatal (hard fork) meydana geldi. Hem yumuşak hem de sert çatallanmalarda, geliştiriciler orijinal blok zincirinde tüm düğümlerin kabul etmediği bir güncelleme yapar. Hard fork durumunda, güncellemeyi kabul eden düğümler yeni bir blokzincire taşınır ve yeni blokzincirdeki madeni paralar orijinallerinden ayrı ve benzersizdir. İşte, benzersiz bir Bitcoin Cash blokzinciri ve BCH kripto para birimi ile birlikte Bitcoin Cash (BCH) projesi de böyle doğmuştur. Bir sert çatal sonucunda, Bitcoin’in blok boyutunu artırmak için…

Bitcoin Cash (BCH) Ne İşe Yarar?

İşlem hızları bir kripto paranın ölçeklenebilirliği, işlevselliği, yaygın olarak benimsenmesi ve nihai başarısı için çok önemlidir. Orijinal Bitcoin saniyede yaklaşık 7 işlem gerçekleştirebilirken, Bitcoin Cash (BCH) saniyede ortalama 116 işlem gerçekleştirebilmektedir. Bitcoin Cash, bunu Bitcoin’in 1MB’lik blok boyutunu önce 8MB’ye, sonra 32MB’ye çıkarak yapmıştır. Aynı zamanda, Segregated Witness (SegWit) teknolojisi sayesinde BCH, blok başına işlem sayısını da artırmıştır.

Bu durum BCH işlem hızının BTC’ye kıyasla daha yüksek olmasını sağlamıştır. Yüksek işlem hızı, BCH’yi önemli bir ödeme aracı alternatifi yapmıştır. Bugün AMC gibi dünya çapında şirketler müşterilerinin BCH coin ile ödeme yapmasına olanak vermektedir. Yani BCH, merkeziyetsiz bir ödeme aracı olarak kullanılabilmektedir. 

Bitcoin Cash (BCH) Nereden Alınır?

Tüm kripto para birimleri gibi Bitcoin Cash de kripto para borsalarından alınabilir. Türkiye’de Türk lirası ile Bitcoin Cash satın almak son derece kolaydır. Türkiye’nin güvenilir kripto varlık platformu Bitlo üzerinden kolayca ve güvenle BCH/TRY al sat işlemleri yapabilirsiniz.